21 листопада вранці Росія завдала удару по району поблизу об’єкта оборонної промисловості в Дніпрі з експериментальної балістичної ракети середньої дальності «Орєшнік», як її назвали в РФ. Того ж дня очільник Росії Володимир Путінзаявив, що гіперзвукову балістичну ракету «Орєшнік» не вдалося перехопити, бо нинішні засоби протиповітряної оборони (ППО), які існують у світі, не спроможні це зробити. Однак такі твердження Путіна викликають сумніви. На це звертає увагу «Голос Америки».
«Засобів протидії такій зброї сьогодні немає. Ракети атакують ціль зі швидкістю 10 махів, це 2,5-3 кілометри на секунду. Сучасні наявні у світі засоби протиповітряної оборони та створювані американцями системи протиракетної оборони в Європі подібні ракети не перехоплюють. Це виключено», – заявив керівник РФ Володимир Путін 22 листопада.
Ця заява є, скоріш за все, неправдивою.
Хоча гіперзвукова зброя створює унікальні виклики протиракетній обороні, експерти та наявні докази свідчать про те, що твердження Путіна є перебільшенням поточних технологічних реалій.
Головне управління розвідки (ГУР) Міноборони України повідомило, що ракета «Орєшник» була запущена з російського 4-го ракетного полігону «Капустін Яр» в Астраханській області. Ракета летіла приблизно 15 хвилин, перш ніж влучити в місто Дніпро. Ракета була оснащена шістьма неядерними боєголовками, кожна з яких містила шість суббоєприпасів, і під час польоту досягла швидкості 11 махів.
Хоча гіперзвукова зброя створює унікальні виклики протиракетній обороні, експерти та наявні докази свідчать про те, що твердження Путіна є перебільшенням поточних технологічних реалій.
Пентагон описав «Орєшнік» як нову експериментальну ракету середньої дальності, створену на основі міжконтинентальної балістичної ракети РС-26 «Рубіж».
Проблеми зі швидкістю та маневреністю
Гіперзвукові ракети рухаються «зі швидкістю понад 5 Махів», маневруючи непередбачувано, що робить їх набагато важчими для відстеження та перехоплення, ніж звичайні балістичні ракети. Їхня швидкість і маневреність значно скорочують час, необхідний системам захисту, що створює серйозний виклик для сучасних радіолокаційних і сенсорних технологій.
Однак, описуючи перехоплення як «неможливе», ігнорується постійний прогрес у технологіях протиракетної оборони. Такі системи, як американський протиракетний комплекс рухомого наземного базування для висотного заатмосферного перехоплення балістичних ракет (THAAD) і оборона від балістичних ракет Aegis, призначені для протидії загрозам, що швидко рухаються, включаючи деякі гіперзвукові ракети. Ці системи постійно оновлюються, щоб протистояти загрозам, що розвиваються.
Такі системи, як SM-3 від Aegis або Aegis Ashore, а також, швидше за все, Arrow 3 і THAAD, цілком можуть впоратися з цим типом загрозиФабіан Гоффман
За словами Фабіана Гоффмана, доктора ядерного проєкту в Осло, США та Ізраїль мають протиракетні системи, здатні збити «Орєшнік».
«Такі системи, як SM-3 від Aegis або Aegis Ashore, а також, швидше за все, Arrow 3 і THAAD, цілком можуть впоратися з цим типом загрози», – сказав Хоффман CNN 22 листопада.
Нові контрзаходи
Деякі країни, включаючи США, розробляють технології, спеціально спрямовані на протидію гіперзвуковим загрозам. До основних з них належать:
- перехоплювач Glide Phase розробляється компанією Northrop Grumman у співпраці з Raytheon. Ці компанії працюють за контрактами з Агентством протиракетної оборони США над створенням системи, здатної перехоплювати гіперзвукові ракети на фазі планування їхньої траєкторії, коли вони найбільш уразливі.
- удосконалені радіолокаційні системи, такі як радіолокаційний радіолокатор нового покоління Long-Range Discrimination Radar, призначені для виявлення та відстеження гіперзвукової зброї.
- зброя спрямованої енергії – це системи на основі лазерів, які досліджуються як потенційні засоби протидії гіперзвуковим загрозам.
Тестування та реальні докази
Незважаючи на заяву Путіна, Росія не надала переконливих доказів того, що ракета «Орєшнік» розгорнута в робочому стані або що вона була випробувана в умовах, що відтворюють сучасні західні системи протиракетної оборони. Наразі Росія застосувала «Орєшнік» один раз і проти країни, яка не має західних систем ППО, здатних збивати гіперзвукові ракети.
За словами Максима Старчака, експерта з російської ядерної політики та стратегічних озброєнь, Москва схильна перебільшувати свої можливості і «сама насправді може не знати, чи зможуть системи ППО перехопити цю [«Орєшнік»] ракету». «Ці заяви залишаються необґрунтованими без випробувань або реальних бойових спроб його («Орєшнік») збити», – зазначає Старчак.
Попередні випробування російської гіперзвукової зброї, такої як планер «Авангард», продемонстрували можливості, але також викликали скептицизм щодо її реального застосування та ефективності.
Крім того, Сполучені Штати та їхні союзники здійснили успішні перехоплення цілей, що швидко рухаються, у контрольованому середовищі. Наприклад, випробування систем THAAD і Aegis продемонстрували їхню здатність перехоплювати балістичні ракети середньої дальності.
Інші гіперзвукові ракети РФ, які «неможливо перехопити»
Заява Путіна відповідає шаблону підкреслення передового військового потенціалу Росії для утвердження стратегічного домінування та впливу на міжнародне сприйняття. Раніше він робив аналогічні заяви про неможливість перехоплення інших систем озброєння, зокрема міжконтинентальної балістичної ракети «Сармат» і гіперзвукової ракети «Циркон».
Незважаючи на російські заяви про те, що ракета перебуває в «бойовій готовності», «Сармат» зіткнувся зі значними невдачами після льотних випробувань у 2022 році: чотири невдалі запуски, останній – 21 вересня 2024 року.
Хороша новина полягає в тому, що в ракетній війні, особливо при роботі з російською зброєю, «заявлені» та «фактичні» можливості часто сильно відрізняються
Ракета «Циркон», здатна розвивати швидкість до 9 Махів, є однією з найшвидших гіперзвукових видів зброї. Тим не менш, коли 25 березня Росія запустила по Києву дві ракети «Циркон», за даними українських джерел, обидві були перехоплені системами ППО.
Пізніше були опубліковані фотографії уламків ракет. Українські офіційні особи, в тому числі майор Ілля Євлаш, речник ВПС України, стверджують, що такі системи, як Patriot і SAMP/T, можуть знищити «Циркон» на кінцевій фазі, уповільнивши швидкість до 4,5 махів. Цю точку зору підтримують західні аналітики, такі як колишній Королівський командувач ВМС Том Шарп.
«Хороша новина полягає в тому, що в ракетній війні, особливо при роботі з російською зброєю, «заявлені» та «фактичні» можливості часто сильно відрізняються… «Циркон» є непереможною суперзброєю – ні! Важко навчитися цьому протистояти – так», – написав Том Шарп 3 квітня в The Telegraph.
Форум