Олексій Продайвода
26 липня у Парижі стартують Олімпійські ігри. Два роки Україна боролася за відсторонення російських та білоруських спортсменів від Олімпіади через Велику війну і, зокрема, підтримку багатьма з них російської агресії. Відтак, на олімпійські майданчики вийдуть лише спортсмени, яких комісія МОКу визначила в статусі «нейтральних».
Українські спортсмени це схвалюють, бо вважають, що український спорт зараз як ніколи єдиний зі своєю країною. В яких умовах готуються до виступів спортсмени-дзюдоїсти, розповіді записав телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю Голосу Америки.
Під керівництвом тренера українська дзюдоїстка Єлизавета Литвиненко відпрацьовує кидки на Олімпійській базі під Києвом. За вікном +38. Кондиціонери включають рідко. Тільки коли є світло.
«Ну, спека дуже впливає, але, як кажуть тренери, – це плюс до витривалості», – каже вона.
Єлизавета готується до Олімпійських ігор. Загалом Україну в Парижі представлятимуть п'ять дзюдоїстів, серед яких з олімпійським досвідом лише Дар'я Білодід.
Спорт – з політикою, спорт завжди буде з політикоюДільшот Халматов
Для Єлизавети Литвиненко, Христини Гоман, Богдана Ядова та Дільшота Халматова ці Ігри стануть дебютом.
«До цього дивився тільки з екрану телевізора Олімпійські ігри, – зізнається Дільшот Халматов. – Зараз сам братиму участь».
На тренувальні збори українські дзюдоїсти ненадовго виїжджали за кордон, але переважно тренування відбуваються на батьківщині. Спортсмени кажуть, що готуватись до Олімпіади в умовах воєнного часу дуже непросто.
«У Дніпрі було таке, що ми тренувалися, і десь неподалік був приліт. Ми з тренером переглянулися і пішли робити далі підхід. Вночі, якщо я чую, що збивають ракету чи ще щось, я потім не можу кілька годин заснути точно. Важко вранці вставати та йти на тренування, бо ти не виспалася. Це збиває з режиму”, – пояснює Єлизавета Литвиненко.
«Мені важко насправді, навіть коли я за кордоном, бо тут у мене дружина та моя дитина. Я навіть за кордоном не можу спокійно тренуватися, бо завжди переживаю, коли починається тривога, як вони тут», – каже бронзовий призер Чемпіонату Європи Богдан Ядов.
Його батько півтора роки служить у ЗСУ і зараз перебуває на Запорізькому напрямку.
Якщо все вийде, то цю нагороду можу присвятити батькуБогдан Ядов
«Це ще зайве для мене постійне хвилювання, – каже спортсмен. – Але він завжди мріяв поїхати на Олімпійські ігри, і я думаю, що якщо все вийде, то цю нагороду можу присвятити батьку».
Дзюдоїсти зізнаються, що у перервах між тренуваннями вони не можуть не відволікатися на новини. Особливо пильно стежать за тим, що відбувається на фронті.
«Якщо дивитися на наших військових, то нам не важко. Тому що вони в таких умовах зараз, вони в окопах сидять, без води, без їжі іноді, не щогодини, а щохвилини можуть перебувати під обстрілами», – каже Дільшот Халматов.
«Більшість спортсменів мотивують наші військові, які зараз захищають нашу країну і дають нам зараз можливість тренуватися», – додає Єлизавета Литвиненко.
Російських дзюдоїстів українські борці у Парижі не зустрінуть. Із сімнадцяти борців із Росії чотирьох допустили виступати на Олімпіаді під нейтральним прапором. Але Російська федерація дзюдо заявила, що жоден їхній атлет не поїде на Ігри.
«Я думаю, що всім полегшало, адже на Олімпіаду їдуть спортсмени, які втратили своїх близьких, родичів, втратили свій будинок, і я думаю, що для них було б не дуже комфортно перебувати в одному олімпійському селі, в одному приміщенні або обідати в одній їдальні. Я думаю, що це справедливо, тому що ті люди мають всі можливості тренуватися і готуватися до цих Ігор спокійно».
Спорт – з політикою, спорт завжди буде з політикою
«Поки йде війна, я думаю, що ця країна має бути ізольована у всіх напрямках. Але якби їх допустили, я б ніяк не реагував. Це було б ще більшою мотивацією виграти», – додає Богдан Ядов.
З тим, що спорт поза політикою, українські атлети не погоджуються.
«Спорт – з політикою, тому що там все полягає у тому, щоб показати, яка країна, зокрема ще й розвинута. Тому спорт завжди буде з політикою», – упевнений Дільшот Халматов.
Для спортсменів з України кожен тріумф, тим більше на Олімпійських іграх, може стати не лише вершиною особистої кар'єри, а й можливістю нагадати про те, що через російську агресію в їхній рідній країні щодня гинуть люди.
«На цю подію дивитиметься весь світ, – каже Єлизавета Литвиненко. – І через цю подію ми зможемо донести своє гасло».
Олімпійські ігри відбудуться у Парижі з 26 липня до 11 серпня. В Іграх братимуть участь 15 російських та 16 білоруських спортсменів, які виступатимуть у нейтральному статусі.
За прогнозами аналітичної компанії Nielsen’s Gracenote, «синьо-жовті» здобудуть 13 нагород (3 золоті, 2 срібні та 8 бронзових), що дозволить потрапити у двадцятку найкращих збірних світу у медальному заліку.