Кримський адвокат Еміль Курбедінов і правозахисник Енвер Кадиров закликають українську владу вирішити питання про статус кримських політв’язнів і їхніх сімей. Про це вони заявили під час прес-конференції в Києві 13 жовтня.
Як зазначив Курбедінов, в Україні необхідно вирішити питання про статус політв’язнів, щоб він не був «просторовим, щоб він був закріплений в законах».
«Якщо це (статус політв’язнів – ред.) буде визначено, це дасть певні інструменти адвокатам і правозахисникам, для надання допомоги цим постраждалим», – додав Курбедінов.
При цьому правозахисник Енвер Кадиров вважає, що Україна повинна визначитися із законодавчою базою щодо політв’язнів, щоб чітко прописати, які правами вони мають і яку підтримку з боку держави зможуть отримати.
За даними правозахисниці, координаторки Кримської правозахисної групи Ольги Скрипник, станом на серпень в Криму є понад 40 політв’язнів, які перебувають в слідчих ізоляторах чи відбувають термін ув’язнення в колонії.
Після російської анексії в Криму почастішали масові обшуки у незалежних журналістів, громадських активістів, активістів кримськотатарського національного руху, членів Меджлісу кримськотатарського народу, а також кримських мусульман, підозрюваних у зв’язках із забороненою в Росії організацією «Хізб ут-Тахрір».
Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».