Доступність посилання

ТОП новини

Захід засуджує штурм парламенту у Македонії


Лідер соціал-демократів Зоран Заєв і його однопартійці на прес-конференції у Скоп’є, 28 квітня 2017 року
Лідер соціал-демократів Зоран Заєв і його однопартійці на прес-конференції у Скоп’є, 28 квітня 2017 року

ЄС, США, НАТО і кілька балканських країн засудили штурм демонстрантів парламенту у Македонії, які побили кількох депутатів.

Зоран Заєв, голова більшості македонських законодавців, який залишив парламент у розпал штурму 27 квітня з закривавленим обличчя, відмовився у п’ятницю зустрічатися з президентом Македонії Джорґе Івановим, який закликав до невідкладних переговорів у час ескалації політичної крити, яка у цій країні триває два роки.

Голова європейської дипломатії Федеріка Моґеріні назвала останнє насильство «надзвичайно хвилюючим і дуже сумним».

«Ми завжди вважаємо насильство неприйнятним, особливо коли воно відбувається у часи демократії, у парламенті», – сказала Моґеріні журналістам на Мальті перед неформальним самітом ЄС.

Демонстранти, дехто з яких був у масках, увірвалися у парламент після того, як альянс соціал-демократів і етнічно албанські партії обрали спікером Талата Джафері, який є етнічним албанцем.

Троє депутатів від етнічно албанських партій також отримали травми, серед них і Зіадін Села, лідер «Албанського альянсу», якого доставили до відділення інтенсивної терапії клініки у Скоп’є.

За повідомленням МВС Македонії, загалом поранення отримали 83 людини, серед яких 25 поліцейських, під час сутичок у будівлі парламенту і на вулицях.

Посольство США у Скоп’є також засудило насильство, зазначивши, що це суперечить демократії і є неприйнятним.

У МЗС Росії натомість зазначили, що головною причиною політичної кризи у Македонії є «відверте втручання» у внутрішні справи цієї країни, але не надали конкретних свідчень на підтримку цієї заяви.

Протести у Македонії тривають упродовж двох останніх місяців. Владна партія «ВМРО-ДПМНЕ» упродовж кількох тижнів успішно перешкоджала більшості у формуванні нового уряду і обранні спікера парламенту.

Протестувальники називали героєм президента Джорґе Іванова за те, що він відмовлявся дати коаліції мандат на формування нового уряду, хоча вона і має більшість у парламенті.

Талат Джафері є першим етнічним албанцем, обраним спікером македонського парламенту.

Близько чверті жителів Македонії, де проживає 2,1 мільйона, є етнічними албанцями.

Македонія ледве уникла громадянської війни у 2001 році після бунтів озброєних албанців, що вимагали більших прав.

XS
SM
MD
LG