Голова Європейської ради Дональд Туск заявляє, що лідери країн Євросоюзу домовилися зберегти єдність перед наростаючою агресивністю Росії, систематичними порушеннями міжнародних домовленостей і втручанням у політичні процеси ЄС й інших держав.
Підводячи підсумки минулотижневого саміту ЄС, Туск назвав єдність найбільшим важелем у відносинах із Росією.
«Зростання напруження у відносинах з Росією не є нашою метою. Ми просто реагуємо на кроки, які робить Росія, яка зі значною енергією сконцентрована на сіянні розбрату в ЄС. Нашою метою на довшу перспективу залишається знаходження способу співіснування. Це означає дотримання наших цінностей та інтересів, водночас із відкритими дверима для діалогу. Ми домовилися, що наша єдність щодо Росії є нашою найбільшою силою. Тож ми залишатимося об’єднаними», – заявив Туск.
Названий в останніх репортажах прокремлівських ЗМІ «русофобом» голова Європейської ради Дональд Туск заявив, що «російська кампанія дезінформації в низці держав ЄС, кібератаки, втручання у політичні процеси ЄС, порушення повітряного простору і підтримування конфлікту в Україні» примушує співдружність реагувати відповідно.
Крім того, зазначає Туск, «тривожні питання» щодо Росії викликали також результати розслідування авіакатастрофи літака рейсу MH17.
«Тому, в цілому, ми зробили тверезу оцінку всієї реальності, без жодних ілюзій», – сказав голова Європейської ради.
20 жовтня на засіданні Європейської ради у Брюсселі лідерам ЄС не вдалося домовитися щодо твердої спільної заяви, яка б дала чіткий сигнал Москві про ймовірність застосування до неї санкцій через дії у Сирії.
Італійський прем’єр Маттео Ренці, апелюючи до інших європейських лідерів, закликав виключити із підсумкової заяви суворе формулювання, запропоноване Францією, Німеччиною, Великобританією й іншими державами ЄС, про «очевидну загрозу санкцій» щодо російських громадян і організацій, які підтримують сирійський режим.
Натомість, попри потужну риторику проти повітряного бомбардування Росією сирійського міста Алеппо, очільники держав євроспільноти лише зобов’язалися «залишити відкритими» всі наявні можливості як відповідь на «звірства у Сирії» з боку Росії і режиму президента Башара аль-Асада.