У Росії заявляють про відсутність скарг від ув’язнених громадян України Миколи Карпюка і Станіслава Клиха на умови утримання чи утиски з боку співробітників адміністрації СІЗО.
«Вони скаржилися, що над ними знущаються, але це не підтвердилося. Перед нами вони відмовилися говорити, сказали, що нічого проти співробітників (СІЗО – ред.) не мають, оскільки ті роблять свою роботу. Просто вони говорили про Владикавказ, мабуть, там їх катували. Ось саме про це вони і говорили. Прослідкуйте і за своїми (чеченцями – ред.), там над в’язнями знущаються, сказали вони», – зазначила Радіо Свобода член групи з дотримання прав засуджених при Громадській палаті Чечні Тамара Кигирова.
18 липня уповноважений з прав людини у Чечні Нурді Нухажиєв перевірив умови утримання Карпюка і Клиха у СІЗО-1 міста Грозного.
26 травня суд у Чечні Миколу Карпюка засудив до 22,5 років, іще одного українця Станіслава Клиха – до 20 років ув’язнення. Українці вже підписали заяву про подачу апеляції на вирок.
Перед цим, 19 травня, у Верховному суді Чечні колегія присяжних визнала українців винними в участі в бойових діях проти російських урядових військ під час Чеченської війни взимку 1994–1995 років у складі підрозділу «Вікінг», загибелі й пораненні кількох десятків російських солдатів.
Захист Карпюка і Клиха наполягав на знятті звинувачень у зв’язку із закінченням терміну давності за всіма інкримінованими статтями, адвокати вимагали припинити переслідування українців.
Карпюк і Клих заперечують свою провину і заявляють, що були незаконно затримані, а свідчення і визнання були отримані російським слідством під тортурами.
16 червня у Мін’юсті повідомили про звернення до Москви із запитом про видачу ув’язненого в Росії українця Миколи Карпюка.
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін 17 червня заявив, що на сьогодні в ув’язненні на території Росії перебувають 12 українців, на території Криму – 16.