Росія розглядає обговорення у Вірменії законопроєкту про початок вступу до Євросоюзу як початок виходу країни з Євразійського економічного союзу (ЄАЕС), заявив віцепрем’єр РФ Олексій Оверчук.
«Ми розглядаємо початок обговорення у Вірменії законопроєкту «Про запуск процесу вступу до Європейського союзу» як початок виходу Вірменії з ЄАЕС», – сказав Оверчук.
Урядовець зазначив, що рішення про запуск процесу входження до ЄС – це суверенний вибір Вірменії, на який вона, безсумнівно, має право. При цьому Оверчук додав, що Росія «будуватиме свою економічну політику щодо Вірменії з урахуванням цієї обставини».
Коментуючи рішення уряду Вірменії раніше, Оверчук заявив, що ЄС та ЄАЕС несумісні. «Обидва об’єднання передбачають відсутність митних кордонів та свободу руху товарів, послуг, капіталу та робочої сили. Уявити, що ці два союзи в якійсь точці зійдуться, неможливо», – розповів російський чиновник.
Оверчук також стверджує, що в разі «згортання відносин з ЄАЕС» у Вірменії зростуть ціни на енергію та продовольство, а експорт вірменських товарів скоротиться на 70–80%.
Уряд Вірменії на засіданні 9 січня схвалив законопроєкт щодо ініціювання процесу вступу країни до Євросоюзу. Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян пояснив, що сам собою законопроєкт «не означає членства Вірменії в Євросоюзі в прямому розумінні цього слова», а рішення з цього питання може бути ухвалене лише на референдумі.
Єреван останнім часом зміцнює відносини з країнами Заходу. Зокрема, Вірменія та Євросоюз розпочали переговори про безвізовий режим. Це відбувається на тлі погіршення відносин із Росією та Білоруссю. Вірменія «заморозила» свою участь в Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ) та зупинила фінансування організації. У грудні Пашинян заявив, що повернення країни до ОДКБ неможливе.
Євразійський економічний союз об’єднує Росію, Білорусь, Казахстан, Киргизстан і Вірменію.
Форум