Доступність посилання

ТОП новини

«Плануємо відходити від цих болючих питань»: Умєров про «бусифікацію» та зміни в підходах до мобілізації


«У нас є пропозиції, які ми будемо обговорювати в Кабміні, щоб пропонувати таку реформу і відійти від цих дуже таких фантомних болів», – Умєров
«У нас є пропозиції, які ми будемо обговорювати в Кабміні, щоб пропонувати таку реформу і відійти від цих дуже таких фантомних болів», – Умєров

Міноборони підготувало пропозиції, як реформувати підходи до мобілізації, які запропонує Кабміну для обговорення, зокрема, йдеться про відмову від примусової мобілізації чоловіків. Про це повідомив міністр оборони України Рустем Умєров під час пресконференції у Києві.

Відповідаючи на питання про те, чи зменшить цифровізація кількість фактів «бусифікації» на вулицях, міністр сказав, що планують відходити від «болючих питань для населення».

«Ми надаємо риси людяності нашій мобілізації. Провели, як ви знаєте, закон, почали працювати рекрутингові центри, почали цифровізацію, щоб мати цифрові інструменти, щоб люди знали, що у них є вибір. Зараз для нас дуже важливим є пріоритет захисту нашої країни, тому плануємо відходити від цих болючих питань для населення (питання «бусифікації»ред.). У нас є пропозиції, які ми будемо обговорювати в Кабміні, щоб пропонувати таку реформу і відійти від цих дуже таких фантомних болів», – сказав Умєров.

Він також додав, що працюватимуть для українців закордоном, щоб «у них теж був вибір йти у військо».

У відповідь на питання про ідею розформування ТЦК і переведення їхніх функцій в онлайн, міністр оборони зазначив, що реформу обговорюють, розробляють концепції і дотримуються принципу «не нашкодити тій системі, яка є».

Читайте також: Розпустити ТЦК, щоб врятувати мобілізацію? Що насправді пропонують парламентарі

«Ми чуємо, знаємо, це виклик, це дуже величезний біль. (...) Наша мета, якщо є можливість, перетворити «Резерв+» в загальноукраїнський рекрутинговий центр, щоб замінити офлайнові точки (ТЦК ред.). (...) Ми пропрацьовували цей концепт, щоби перетворити це в офіс по обслуговуванню військовослужбовців, декілька інших концепцій було. Тобто ми не зупиняємось, щоб знайти рішення в цьому плані і виважено ставимося, юридично пропрацьовуємо», – пояснив Рустем Умєров.

Онлайн-рекрутинг може стати «людяною» альтернативою примусовій мобілізації, вважає Катерина Черногоренко, заступниця міністра оборони з питань цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації.

«Запущений модуль онлайн-рекрутингу в «Резерв+» якраз показує, що громадяни України – відповідальні, вони не чекають примусової мобілізації, а самі роблять вибір, яким чином долучитися до Сил оборони і захищати свою батьківщину. Тому онлайн-рекрутинг буде розвиватися і буде якраз «людяною» такою, сервісною альтернативою примусовій мобілізації. Україна має дуже швидко розвиватися в цьому напрямку», – зазначила посадовиця.

«Онлайн-рекрутинг буде розвиватися і буде якраз «людяною» такою, сервісною альтернативою примусовій мобілізації. Україна має дуже швидко розвиватися в цьому напрямку», – Черногоренко
«Онлайн-рекрутинг буде розвиватися і буде якраз «людяною» такою, сервісною альтернативою примусовій мобілізації. Україна має дуже швидко розвиватися в цьому напрямку», – Черногоренко

Також Черногоренко додала, що у 2025 році у міністерстві хочуть запустити можливість не йти в ТЦК і пред’являти паперові документи, які посвідчують особу. Натомість планують зробити це можливим, наприклад, через верифікацію в BankID.

«Зараз разом з колегами працюємо над цим, потрібні деякі зміни в законодавство, але основна ідея в тому, щоби людина могла в своєму смартфоні з будь-якого зручного місця стати на облік в державі, стати військовозобов’язаним, показати, що він фактично виконує обов’язок, згідно з законом, через такий онлайн-інструмент. І все це в канві перетворення «Резерву+» в абсолютно повноцінну альтернативу ТЦК», – пояснила Катерина Черногоренко.

Про реформу ТЦК висловився і начальник Генерального штабу ЗСУ генерал-лейтенант Анатолій Баргилевич. За його словами, ТЦК також виконують функцію соціальної підтримки, зокрема, для звільнених з полону військовослужбовців та їхніх родин.

«Життя покаже. І будуть вноситися зміни, і питання виникне само собою. Або ТЦК переформовується в інший орган, або він залишається таким, який є, або вносяться зміни, або він в цифровому вигляді», – зазначив начальник Генштабу ЗСУ.

Читайте також: «Не можемо ні скоротити, ні реформувати» – у «Слузі народу» відреагували на ідею розформувати ТЦК

Минулого тижня народна депутатка Юлія Яцик заявила, що 12 листопада тимчасова слідча комісія Верховної Ради із захисту прав військовослужбовців, до якої вона входить, подала звіт, у якому пропонує розформувати територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, а замість них створити рекрутингові центри. За словами Яцик, завдяки розформуванню ТЦК можна укомплектувати «понад 10 повноцінних бригад».

Після цього речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін в ефірі «Суспільне Новини» заявив, що штат територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки «не аж такий великий, адже були озвучені доволі великі цифри». За його словами, в ТЦК 48 тисяч посад в штаті, але фактично там працює 36 тисяч людей, з яких майже 7 тисяч – цивільні. Зокрема, серед військових 18,5 тисяч – обмежено придатні та 3 тисячі жінок.

Форум

XS
SM
MD
LG