Палата представників Сполучених Штатів, контрольована республіканцями, ухвалила законопроєкт, який передбачає запровадження санкцій проти Міжнародного кримінального суду (МКС) через запит про видачу ордерів на арешт прем’єр-міністра та міністра оборони Ізраїлю у зв’язку з ймовірними вонними злочинами в секторі Газа.
Документ підтримали 247 конгресменів – 205 республіканців та 42 демократи. Проти ініціативи виступили 155 представників Демократичної партії США. Двоє республіканців утрималися.
«Рішення Палати представників про накладення санкцій на МКС є необхідною відповіддю на його обурливі та необґрунтовані претензії. Сьогоднішнє голосування підводить межу під беззаконними діями посадових осіб МКС. США твердо стоять на боці Ізраїлю і не дозволять міжнародним бюрократам безпідставно видавати ордери на арешт ізраїльського керівництва за не вчинені ними злочини», – йдеться в заяві спікера Палати представників Майка Джонсона.
Читайте також: Країни G7 підтримали план припинення вогню в Секторі Гази, який запропонував Байден – заява
Законопроєкт передбачає санкції проти осіб, які беруть участь у судових переслідуваннях Судом американців чи громадян країн-союзників США, які не є членами МКС, в тому числі Ізраїлю.
Він також блокує в’їзд чиновників МКС до США, анулює будь-які американські візи та обмежує їхні можливості при проведенні угод із майном у США.
Білий дім минулого місяця розкритикував рішення МКС про видачу ордерів на арешт високопоставлених представників ізраїльського уряду.
Втім, очікується, що законопроект не буде винесений на голосування у Сенаті, який перебуває під контролем демократів, прихильників Байдена.
Прокурор МКС Карім Хан заявив минулого місяця, що після більш ніж семи місяців війни в Газі у нього є достатні підстави вважати, що прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу, міністр оборони та три лідери «Хамасу» «несуть кримінальну відповідальність» за ймовірні воєнні злочини та злочини проти людяності.
Нетаньягу назвав рішення прокурора МКС «абсурдним» і заявив, що цей крок спрямований проти всього Ізраїлю.
Читайте також: Нетаньягу каже, Ізраїль може призупинити війну з «Хамасом» на 42 дні
Ізраїль проводить у секторі Газа військову операцію у відповідь на напад ХАМАС на південь країни 7 жовтня 2023 року. Тоді було вбито понад 1200 мирних жителів, понад 250 людей було взято в заручники та вивезено до Гази. Метою кампанії було оголошено «повне знищення ХАМАС» (визнано терористичною у США та ЄС).
Позов проти Ізраїлю також розглядає Міжнародний суд ООН. На відміну від МКС, рішення цього суду є обов’язковими для виконання всіма країнами – членами ООН. ПАР та низка інших країн звинуватили Ізраїль у геноциді у зв’язку з бойовими діями у Газі. Розгляд позову, як очікується, триватиме роки.
Форум