Лідери Данії, Естонії, Фінляндії, Латвії, Норвегії, Польщі, Швеції та Фінляндії пообіцяли посилити підтримку України, в тому числі надати більше боєприпасів, йдеться у заяві за результатами зустрічі представників цих країн під Стокгольмом 27 листопада.
Країни також заявили про готовність посилити санкції проти Росії і обговорили розслідування розриву підводних комунікаційних кабелів на початку цього місяця в Балтійському морі.
«Разом з нашими союзниками ми віддані зміцненню нашого стримування і оборони, включаючи стійкість, проти звичайних і гібридних атак, і розширенню санкцій проти Росії, а також проти тих, хто підтримує російську агресію», вказано в заяві лідерів.
Представники семи країн зустрілися для переговорів щодо трансатлантичних відносин, регіональної співпраці у сфері безпеки та спільної політики щодо війни в Україні. Це була перша зустріч глав урядів Північно-Балтійських країн з 2017 року. Польща взяла участь у ній вперше.
Напередодні зустрічі премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск запропонував спільний моніторинг Балтійського моря після пошкодження двох підводних кабелів звʼязку, яке розслідується як гібридна атака.
Данські військово-морські сили затримали китайське суховантажне судно Yi Peng 3, яке підозрюють у причетності до пошкодження телекомунікаційних кабелів у Балтійському морі. Повідомлялося, що затримання відбулося в територіальних водах Данії ввечері 19 листопада патрульним катером P525.
18 листопада стало відомо, що в Балтійському морі пошкоджені два підводних оптоволоконних кабелі. Один з’єднує Німеччину з Фінляндією, інший – Швецію з Литвою.
Читайте також: Міністр оборони Німеччини припускає, що пошкодження балтійських кабелів є диверсією
Прокуратура Швеції почала попереднє розслідування за підозрою в диверсії через пошкодження кабелів. Фінляндія та Німеччина також заявили про спільне розслідування та повідомили про «підозри в навмисному ушкодженні» кабелю.
Судно Yi Peng 3 вийшло з російського порту Усть-Луга 15 листопада. Минулого тижня Росія заявила, що припущення про її причетність до цих порушень є «абсурдними».
Представники МЗС двох країн вважають, що безпека в регіоні перебуває під загрозою через «гібридну війну з боку зловмисних суб’єктів», а також унаслідок конфлікту Росії та України.
Взимку цього року був обірваний підводний електричний кабель, що з’єднує Фінляндію з Естонією. У жовтні 2023 року були пошкоджені телекомунікаційні кабелі, що з’єднують Естонію з Фінляндією та Швецією. Водночас пошкоджень зазнав газопровід Balticconnector. Пізніше Китай заявив, що причиною пошкодження Balticconnector стало судно під прапором Гонконгу, яке під час шторму зачепило газопровід якорем.
Форум