У Румунії в неділю, 1 грудня, відбуваються парламентські вибори. Громадяни обирають своїх представників у двопалатний парламент, що включає Палату депутатів і Сенат.
Виборчі дільниці відкрилися о 7:00 ранку й працюватимуть до 21:00.
Міжнародні медіа називають ці вибори «одними із найважливіших» у сучасній історії Румунії.
Усі 19 мільйонів громадян Румунії, які є членами Європейського Союзу та НАТО, можуть скористатися своїм правом голосу.
Очікується, що ультраправі і проросійські сили країни, які отримали підтримку на президентських виборах, здобудуть перемогу і на парламентських виборах, повідомляє румунська служба Радіо Свобода.
Понад 10 000 кандидатів зареєструвалися, щоб позмагатися за місця у двопалатному парламенті – 329 місць у нижній Палаті депутатів і 136 місць у Сенаті. Серед учасників виборів зареєстровані 31 політична партія, альянс і 19 організацій національних меншин.
Опитування, проведене компанією AtlasIntel, показало, що ультраправий, ультранаціоналістичний Альянс за єдність румунів (АЄР) лідирує з 22,4% підтримки, трохи випереджаючи правлячу Соціал-демократичну партію (СДП) з 21,4%.
АЄР займає різко антизахідну позицію, ставлячи під сумнів членство Румунії в Європейському союзі та НАТО.
Пізно ввечері 30 листопада розпочалося голосування серед румунської діаспори, яке може мати вирішальне значення у парламентських виборах.
Для проходження до парламенту політичні партії повинні набрати щонайменше 5% голосів на національному рівні. Політичні альянси з двох партій повинні набрати 8%, альянси з трьох партій – 9%, а альянси з чотирьох і більше партій – 10%.
Раніше Конституційний суд Румунії наказав перерахувати голоси після того, як чиновники з Вищої ради національної оборони вимагали від влади вжити «негайних» заходів, заявивши, що Джорджеску отримав «особливе ставлення» від платформи соціальних мереж. TikTok заперечує будь-які правопорушення.
Джорджеску, проросійський ультраправий незалежний кандидат, здобув несподівану перемогу в першому турі виборів 24 листопада, набравши майже 23 відсотки голосів.
У другому турі 8 грудня він має протистояти прозахідній правоцентристській кандидатці Єлені Ласконі (її підтримали понад 19% учасників голосування).
Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку, який також брав участь у президентських виборах і якого називали фаворитом у боротьбі за посаду президента країни, не пройшов у другий тур. Він заявляв про необхідність перевірити фінансування кампанії Джорджеску в TikTok.
Без підтримки партії кампанія Джорджеску значною мірою покладалася на TikTok, де його акаунт отримав 1,6 мільйона лайків і де він публікував відео, як відвідує церкву, займається дзюдо, бігає і виступає в подкастах.
Вища рада оборони заявила, що знайшла докази того, що для впливу на результати виборів використовувалися «кібератаки».
Джорджеску стверджував, що державні установи намагаються заперечити волю народу.
Протестувальники в Бухаресті кілька днів мітингували проти Джорджеску, багато хто звинувачував президента Росії Володимира Путіна у втручанні у внутрішні справи Румунії.
Перехід влади в країні до більш дружніх до Росії лідерів може поставити під загрозу підтримку України у її війні з Росією, кажуть аналітики.
Форум