Ексзаступник голови адміністрації Віктора Януковича Андрій Портнов протестує проти вимоги медійних та громадських організацій запровадити санкції щодо нього. Відповідного листа він розіслав медіа, в тому числі Радіо Свобода, 8 січня.
Ініціатори заяви Медіаруху вказували, зокрема, на численні журналістські розслідування, які свідчили про можливий збережений вплив Портнова на судову систему України та вимагали провести перевірку суддівських рішень на користь експосадовця на предмет відповідності стандартам правосуддя та суддівської етики.
На думку Портнова, громадськість тисне на РНБО та керівництво держави «для подальшого звинувачення їх у бездіяльності». Він вважає, що його діяльність не містить передбачених у законі підстав для запровадження санкцій.
Читайте також: Міжнародний інститут преси засудив кампанію позовів Портнова проти українських ЗМІ
Колишній посадовець наголошує, що не працює на державній службі протягом останніх 11 років і «звертається з позовами вже не до того суду, який існував 11 років тому», а до реформованої судової системи.
«В усіх судових процесах зі мною абсолютно всі відповідачі й підписанти цієї Заяви займали активну процесуальну позицію, але жодного разу не заявляли відвід жодному складу суду. Також ніхто з відповідачів не звертався й до Вищої ради правосуддя з скаргами на суддів. Тобто, вони повністю довіряли суддям усіх інстанцій на всіх стадіях і в усіх процесах за останні три роки, а до висновку про вплив приходили після своєї поразки», – заявляє Портнов.
Портнов також наголосив, що не веде публічної діяльності з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року. Він назвав звернення медійного руху «доносом» і заявив, що його автори, якщо вони не є військовими, «не мають морального права на публічну діяльність в період війни».
Читайте також: Кожен четвертий українець використовує інформацію Радіо Свобода – опитування
У грудні 2024 року Медіарух, медійні та громадські організації закликали президента України Володимира Зеленського винести на розгляд РНБО пропозиції щодо запровадження санкцій проти Андрія Портнова.
На сайті президента петицію не опублікували і 24 грудня керівниця відділу розслідувань hromadske і представниця Медіаруху Ярослава Вольвач подала таку петицію на розгляд Кабінету Міністрів України. Станом на 8 січня, петиція набрала понад 21 тисячу голосів із 25 тисяч необхідних.
Андрій Портнов судиться з Ярославою Вольвач через розслідування про нього, а також із низкою інших українських журналістів.
У вересні 2024 року Київський апеляційний суд відмовив у задоволенні скарги керівниці київського бюро Радіо Свобода і проєкту журналістських розслідувань «Схеми» Наталії Седлецької у справі про захист честі, гідності й репутації Андрія Портнова, і залишив у силі рішення Печерського суду на його користь.
Читайте також: Радіо Свобода і його колектив увійшли до списку журналістів 2024 року за підсумками опитування ІМІ
Колишній посадовець часів Віктора Януковича Андрій Портнов, який нині перебуває під санкціями США і виїхав з України, позивався проти журналістки Седлецької й низки інших медіа восени 2020 року через її пост у мережі Facebook, опублікований 17 серпня 2020-го – у день підпалу автомобіля редакції «Схем». У дописі Седлецька згадала про негативне ставлення Портнова до редакції, зокрема, про те, що він оприлюднив особисті дані водія з адресою його проживання та номерними знаками зрештою спаленого автомобіля, а напередодні підпалу публічно погрожував «учбово-виховними заходами» редакції розслідувачів.
Захист Наталії Седлецької подав касацію на рішення Київського апеляційного суду до Верховного суду. Верховний суд відкрив провадження у цій справі, дата розгляду наразі не призначена.
З грудня 2021 року Андрій Портнов – під санкціями США через вплив на суди.
За даними «Схем», Портнов виїхав з України у червні 2022 року. Журналісти встановили, що родина Портнова володіє нерухомістю в Москві спільно з друзями керівника російського МЗС Сергія Лаврова, а також показали таємну фортецю Портнова під Києвом.
Форум