Доступність посилання

ТОП новини

МКС може розслідувати роль Білорусі в депортації українських дітей, хоча країна не є учасницею суду – речник


Наприкінці вересня правозахисники закликали Міжнародний кримінальний суд провести розслідування щодо Білорусі та Росії, заявивши про докази того, що сотні українських дітей були примусово вивезені до Білорусі під час повномасштабного вторгнення Росії
Наприкінці вересня правозахисники закликали Міжнародний кримінальний суд провести розслідування щодо Білорусі та Росії, заявивши про докази того, що сотні українських дітей були примусово вивезені до Білорусі під час повномасштабного вторгнення Росії

Імовірна участь Білорусі у депортації українських дітей підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, незважаючи на те, що Мінськ не підписував Римський статут. Про це на зустрічі в МКС у Гаазі розповів речник суду Фаді ель Абдалла, повідомила кореспондентка Радіо Свобода.

«Ми говоримо про те, що такі злочини могли бути скоєні на території України. Тобто незалежно від того, чи дітей привезли в Росію, чи в інше місце, такі діяння можуть підпадати під юрисдикцію МКС, якщо саме викрадення хоча б частково було скоєно на території України», – сказав Абдалла.

Наприкінці вересня правозахисники закликали Міжнародний кримінальний суд (МКС) провести розслідування щодо Білорусі та Росії, заявивши про докази того, що сотні українських дітей були примусово вивезені до Білорусі під час повномасштабного вторгнення Росії. Там їх «перевиховують», щоб вони виступили проти своєї батьківщини, повідомила білоруська служба Радіо Свобода.

Читайте також: Головний прокурор МКС відповів, чи вірить він в арешт Путіна

Український правозахисний центр Zmina повідомив 23 вересня, що його експерти разом з колегами з Freedom House та Українським регіональним центром прав людини подали до Гаазького суду заяву, в якій задокументували «політичну індоктринацію та військове перевиховання українських дітей на території Білорусі».

Правозахисники заявили, що документи та ексклюзивні дані підтверджують «участь білоруських агентів у викоріненні української етнічної ідентичності в дітей, перетворюючи їх на ворогів власного народу».

У доповіді йдеться про 18 організацій у Білорусі, які були ідентифіковані як причетні до того, що щонайменше 2 219 українських дітей віком від 6 років піддавалися формам «дискримінаційного тиску».

Читайте також: Лубінець: з окупованих територій вдалося повернути ще сімох українських дітей

Раніше цього року докази, зібрані білоруською службою Радіо Свобода і програмою «Схеми» української служби Радіо Свобода, підтвердили докази, подібні до тих, що були оприлюднені правозахисними організаціями.

За офіційними даними української влади, з 24 лютого 2022 року з України до Росії депортували близько 20 тисяч дітей. Це лише ті випадки, які вдалося зафіксувати офіційно. Українські правозахисники наполягають, що дітей, силоміць переміщених із України, «сотні тисяч».

У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордери на арешт Володимира Путіна і Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у скоєнні воєнних злочинів – насильницьких депортацій та переміщення населення, зокрема дітей, із окупованих територій України.

Повернути в Україну, за даними влади, поки що вдалося близько пів тисячі дітей.

Форум

XS
SM
MD
LG