У Дніпрі, біля пам’ятника Василю Маргелову, 26 квітня відбулася акція «Окупанти – не герої». Її організувала громадська організація родин загиблих українських військовослужбовців «Родинне коло загиблих героїв».
Представники об’єднання вимагають від міської влади знесення пам’ятника командувачу повітряно-десантних військ Радянського Союзу Маргелову й встановлення на його місці монумента загиблим у війні з Росією бійцям 25-ї повітряно-десантної бригади ЗСУ.
Як зазначив керівник організації, батько загиблого військового Сергій Ніконов, Маргелов – це міф, створений радянською пропагандою.
«У радянські часи ми жили міфами про Маргелова. Мій син служив у ПДВ, і я знаю, як їх там «накачували» Маргеловим. Тоді до них у бригаду приїздили два його сини і казали оте все: «ми разом», «дєди воєвалі» і так далі. Минув час, і ті самі російські десантники, виховані Васею Маргеловим, – подивіться, що вони наробили в Україні, окупанти… А пам’ятник Маргелову в центрі міста стоїть! Наполягаємо, щоб його демонтували, а на цьому місці поставили пам’ятник нашим десантникам, нашим захисникам», – сказав Радіо Свобода Ніконов.
Маргелов народився на Дніпропетровщині. Був командувачем повітряно-десантних військ Радянського Союзу (1954–1959, 1961–1979), Героєм Радянського Союзу, лауреатом Державної премії СРСР (1975). Його ім’я використовує російська пропаганда, каже Василь Олійник. Тим часом відомо, що Маргелов брав участь у радянській окупації європейських країн наприкінці 30-х – на початку 40-х років ХХ століття, зокрема Фінляндії, Польщі, Румунії, Болгарії, Чехословаччині, і придушенні повстань 1956 року в Угорщині та 1968 року в Чехословаччині, кажуть учасники заходу.
Учасник акції Василь Олійник зазначає, що звернення з пропозицією демонтажу пам’ятника Маргелову до міськради подавали ще в травні 2022 року. Його підписало близько двох десятків громадських організацій регіону. Відповіді від міськради не отримали. Наразі готують нове звернення.
«Звернення підписало багато громадських організацій, представники трьох церков – ПЦУ, УГКЦ та УАПЦ. Ніякої реакції, навіть відписки – немає», – сказав Олійник.
У квітні 2023 року на інформаційний запит Радіо Свобода відповіли, що пам’ятник Маргелову зносити не планували.
«Відомості щодо проєкту стосовно подальшого демонтажу пам'ятника Василю Маргелову (уродженець Дніпра, командувач повітряно-десантних військ Радянського Союзу 1954–1959 та 1961–1979 роки – ред.) відсутні», – йшлося у відповіді.
Тоді у міськраді поінформували, що в Дніпрі демонтували й усунули з публічного простору вісім пам’ятників, пов’язаних з Російською імперією та СРСР: Валерію Чкалову, Олександру Матросову, Олександру Пушкіну, генералу Юхиму Пушкіну, Михайлу Ломоносову, Максиму Горькому, Володі Дубініну, Олександру Федорову.
Форум