У суботу, 23 листопада, під час заходу у місті Мандри, присвяченого вшануванню пам’яті жертв Голодоморів, відбулися «провокативні дії групи активістів із використанням прапорів та символіки Комуністичної партії Греції (ККЕ)», йдеться у повідомленні представників української діаспори.
«Унаслідок інциденту постраждав дипломат посольства України, а серед учасників заходу, зокрема дітей, виникли серйозні занепокоєння», – зазначили у відомстві.
За даними української діаспори, захід, організований Українсько-грецькою палатою у співпраці з муніципалітетом Мандри-Ідилії та за підтримки посольства України в Греції, мав на меті «увічнення пам’яті про один із найстрашніших злочинів ХХ століття проти людяності. Голодомор, як невизнаний та непокараний злочин, продовжує забирати життя українців навіть сьогодні, майже через століття після штучного голоду, спровокованого радянською владою на найродючіших землях Європи».
«Атмосфера страху та хаосу запанувала там, де мала звучати молитва», — зазначив український священник, коментуючи подію, свідком якої став.
За свідченнями очевидців, нападники з комуністичною символікою перекрили доступ до пам’ятника Шевченку, вигукували образи, погрози та вдавалися до агресивних дій.
Згодом на офіційній сторінці посольства України у Греції оприлюднили заяву, в якій вимагають «розслідувати напад на акцію, яку проводили українці у місті Мандра до дня пам’яті жертв Голодомору, та підтвердило, що «від дій нападників фізично постраждав присутній на заході український
Посольство висловило протест щодо «агресивних дій та провокацій щодо учасників акції української громади», зазначивши, що нападниками були члени Комуністичної партії Греції.
«Посольство найрішучіше засуджує ганебний зрив пам’ятного заходу, який має глибоку історичну та емоційну значущість для українського народу. Ця провокація, кульмінацією якої стали фізичні напади – включно з нападом на українського дипломата, який отримав тілесні ушкодження – є абсолютно неприйнятним і становить кричуще порушення міжнародних норм, що захищають дипломатичний персонал», – йдеться у заяві.
Посольство закликало Грецію забезпечити «належне розслідування інциденту».
«Важливо убезпечити право окремих осіб і громад вшановувати історичні трагедії, не побоюючись залякування чи насильства... Віримо, що відповідні грецькі органи зроблять усе необхідне, щоб відреагувати на цей серйозний інцидент і запобігти подібним провокаціям у майбутньому», – наголосили у посольстві.
Після початку повномасштабного вторгнення РФ розгляд питання про визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом українського народу активізувався в низці країн, і парламенти по всьому світу почали визнавати Голодомор геноцидом українського народу.
Європейський парламент 15 грудня 2022 року підтримав резолюцію про визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом українського народу. Євродепутати також закликали Росію як правонаступницю СРСР вибачитися за дії радянського режиму проти України.
Штучний голод, влаштований радянською владою в 1932–1933 роках в Україні, відомий як Голодомор. У листопаді 2006 року Верховна Рада визнала його геноцидом українського народу.
Україна з посиланням на дані науково-демографічної експертизи стверджує, що загальна кількість людських втрат від Голодомору-геноциду 1932–33 років становить майже 4 мільйони осіб, а втрати українців у частині ненароджених становлять понад 6 мільйонів.
Спецпроєкт Радіо Свобода, присвячений Голодомору-геноциду, за лінком
Відеосвідчення очевидців Голодомору 1932–1933 років тут
Форум