Сполучені Штати запровадили візові обмеження щодо кількох десятків людей через підрив демократії у Грузії.
«Сьогодні ми вживаємо заходів щодо забезпечення візових обмежень для десятків фізичних осіб…за підрив демократії в Грузії, підрив свободи мирних зібрань та об’єднань, напад на учасників мирної демонстрації. Цей перший транш візових обмежень охопить членів партії «Грузинська мрія», членів парламенту, правоохоронних органів та приватних громадян», – сказав речник Держдепу Метью Міллер.
Представник Держдепартаменту наголосив, що у Вашингтоні сподіваються на перегляд грузинськими лідерами своїх рішень, якщо цього не станеться, то Сполучені Штати можуть зробити додаткові кроки.
Наприкінці травня держсекретар Ентоні Блінкен заявив, що США запроваджують візові обмеження і починають «всеосяжний перегляд» співпраці з Грузією через закон про «іноземних агентів».
Закон «Про прозорість іноземного впливу» (відомий як закон про «іноземних агентів») 14 травня був схвалений парламентом Грузії у третьому, остаточному читанні. Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі ветувала закон, вона відмовилася його підписати. Владній партії «Грузинська мрія» вдалося подолати вето.
Обговорення й ухвалення закону супроводжувалося багатотисячними вуличними протестами у Тбілісі. Поліція нерідко застосовувала силу до демонстрантів, які збиралися біля будівлі парламенту.
Десятки тисяч протестувальників виходили на вулиці грузинських міст із прапорами Грузії і Євросоюзу й вимогою не ухвалювати «російський закон».
Згідно з новим законом, уже від серпня засоби інформації та неурядові організації, які за даними 2023 року отримували понад 20% доходу з-за кордону, мають розпочати реєстрацію як організації, які реалізують інтереси іноземної сили. Під цю вимогу підпадає більшість грузинських онлайн-ресурсів та неурядових організацій, які працюють переважно із західними фондами, зазначав проєкт Радіо Свобода «Ехо Кавказу».
Форум