Уже п’ятий рік поспіль Європол продовжує випускати звіти із оцінкою небезпеки організованої злочинності в інтернеті, необхідної для розробки стратегій боротьби із нею. Серед найбільших викликів, перерахованих у новому звіті, – зловживання криптовалютами, сексуальна експлуатація дітей в інтернеті та нестабільність злочинних онлайн-ринків.
Сексуальна експлуатація дітей
- В інтернеті продовжує зростати кількість матеріалів, що містять сексуальну експлуатацію дітей, зазначає звіт.
- Найбільш екстремальні матеріали можна знайти у так званому даркнеті (Darknet, Darkweb). Це прихована, «темна» сторона інтернету, контент якого не бачать звичайні пошукові системи.
- Сучасні зловмисники використовують засоби анонімності та шифрування. Таким чином їх не можуть виявити правоохоронці.
- Доступ дедалі молодших дітей до інтернету і соцмереж тим часом сприяє зростанню кількості випадків сексуального примусу чи вимагання щодо дітей, наголошує Європол.
Даркнет і злочинні онлайн-ринки
- Екосистема ринку даркнету, за даними звіту, є надзвичайно нестабільною. Правоохоронці закривають такі незаконні онлайн-ринки, але постійно з’являються нові.
- Даркнет продовжує сприяти онлайн-злочинності та розповсюдженню нелегальних товарів і речовин.
Шахрайство з банківськими картками
- Доки люди використовують платіжні картки із магнітними смугами – продовжуватиметься так званий скімінг, мовиться у звіті. Це різновид шахрайства, при якому проводять операцію з використанням платіжної картки або її реквізитів, яка не була ініційована власником картки.
- Скімінг залишається розповсюдженою проблемою в багатьох країнах ЄС.
- Викрадені дані картки зазвичай продають у тому самому даркнеті.
Соціальна інженерія
- Соціальна інженерія – це спеціальна методика маніпуляції, яка допомагає хакерам витягнути з людини необхідну інформацію завдяки використанню її психології. Її розповсюдження продовжує набирати обертів, пишуть автори.
- Фішинг – найпоширеніша форма соціальної інженерії. Його мета – отримати особисті дані або здійснити незаконні платежі.
- Люди не так часто переходять за першим посиланням-приманкою, яке бачать, тож «на гачок» потрапляють не часто. Але якщо влучити в «правильну» ціль, то інколи може бути достатньо і однієї особи, яка зробить це, щоб дістатися до мережі цілої організації, мовиться у звіті.
Зловживання криптовалютами
- Шахраї дедалі більше використовують криптовалюти для фінансування своєї кримінальної активності.
- Основна криптовалюта – все ще біткойн.
- Власники та користувачі криптовалют тим часом самі стають жертвами численних хакерських атак та викрадення особистих даних.
Криптоджекінг: новий тренд кіберзлочинів
- Криптоджекінг (cryptojacking) став новою тенденцією у світі кіберзлочинів, мовиться у звіті.
- Це новий спосіб майнити криптовалюту – коли майнери використовують ресурси чужих комп’ютерів у власних цілях.
Шкідливі програми
- Розповсюдження шкідливих програм уповільнюється, але залишається значною загрозою.
- Водночас нелегальне отримання особистих даних людей – одна з найбільших проблем. Зловмисники часто використовують отримані дані для подальшої злочинної діяльності.
- Хакерські атаки DDoS (відключення обслуговування систем) використовують не лише для фінансової користі, але також і для ідеологічних та політичних цілей.
- Атаки DDoS стають більш доступними і дешевими.
Рекомендації Європолу говорять, серед іншого, про важливість проведення кампанії обізнаності серед людей щодо кіберзлочинності. Так, найбільший успіх у боротьбі із, наприклад, соціальною інженерією матиме освіта потенційних жертв.
Європол рекомендує посилити співпрацю між приватним сектором, громадянським суспільством та науковцями для боротьби із дитячою сексуальною експлуатацією онлайн. Автори звіту також наголошують, що вирішення проблеми даркнету вимагає міжнародної стратегії.