Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

Українські військові відбили понад 60 атак військових РФ за добу – Генштаб

Бійці Збройних сил України впродовж минулої доби відбили понад 60 атак російських військових на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках, інформує в ранковому зведенні 28 лютого Генеральний штаб ЗСУ.

«Противник завдав вісім ракетних та 32 авіаційних удари. Здійснив 85 обстрілів із реактивних систем залпового вогню. Загроза подальших ракетних ударів є значною по всій території України», – попереджають українські військові.

Читайте також: Штурм за штурмом, «це м’ясорубка»: колишній нардеп, боєць ЗСУ Юрій Сиротюк розповів про бої за Бахмут

Також у повідомленні йдеться, що за минулу добу підрозділи Сил оборони знищили 11 іранських ударних БпЛА типу «Шахед-136» та один – типу «Зала». Як інформує Генштаб, українська авіація завдала чотири удари по районах зосередження військових РФ, а підрозділи ракетних військ і артилерії уразили один пункт управління, два райони зосередження живої сили противника та дві позиції протиповітряної оборони.

Сирський: Росія «кинула» на Бахмут найбільш підготовлені штурмові загони «Вагнера»

Ситуація в районі Бахмута на Донеччині є «вкрай напруженою», повідомив командувач Сухопутних військ Збройних сил України генерал-полковник Олександр Сирський.

«Незважаючи на суттєві втрати, ворог кинув у наступ найбільш підготовлені штурмові загони «Вагнера», які намагаються прорвати оборону наших військ і оточити місто. У боях за Бахмут наші воїни показують численні приклади стійкості, мужності та героїзму», – цитує слова Сирського пресслужба Сухопутних військ.

Генштаб ЗСУ про дії армії РФ: штурмують Бахмут, а на півдні намагаються створити умови для наступу

Російські війська не припиняють штурмувати Бахмут, повідомляє у зведенні Генеральний штаб ЗСУ.

«На Бахмутському напрямку противник продовжує вести наступ. Не припиняє штурмувати місто Бахмут. Наші захисники відбили атаки в районах населених пунктів Дубово-Василівка, Богданівка, Бахмут, Часів Яр і Біла Гора Донецької області. Ворожих обстрілів зазнали райони населених пунктів Оріхово-Василівка, Дубово-Василівка, Бахмут, Іванівське, Курдюмівка, Майорськ і Залізне», – йдеться у повідомленні.

За даними штабу, на Куп’янському, Лиманському, Авдіївському та Шахтарському напрямках противник вів безуспішні наступальні дії біля восьми населених пунктів – Макіївки, Невського, Білогорівки, Кам’янки, Первомайського, Невельського, Мар’їнки та Побєди.

На Запорізькому та Херсонському напрямках війська РФ обороняються, на окремих ділянках намагаються створити умови для переходу у наступ, додають у Генштабі.

За даними українських військових, противник протягом доби здійснив мінометні та артилерійські обстріли низки населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської областей.

Готуємо повернення до активних дій – Зеленський про фронт

Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні заявив, що інтенсивність боїв біля Бахмута наростає, але підготовка українських військових для звільнення окупованих земель триває.

За його словами, «найтяжче, як і раніше, – Бахмут і бої, що мають значення для захисту міста».

Росія «взагалі не рахує людей», каже Зеленський, «відправляючи їх на постійні штурми наших позицій».

«Інтенсивність боїв лише наростає», – визнає президент.

«Готуємо повернення наших воїнів до активних дій заради звільнення нашої землі. Пам’ятаємо цю нашу цілком справедливу мету і щодня наближаємося до її реалізації. Україна буде вільною. Вся Україна», – сказав Зеленський.

Українські військові відбили 85 атак сил РФ за добу – Генштаб

На Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках українські військові відбили за добу понад 85 атак противника, повідомляє у ранковому зведенні 1 березня Генеральний штаб ЗСУ.

«Окупанти завдали двох ракетних та 12 авіаційних ударів, включно із застосуванням двох БПЛА «Шахед-136». Ці дрони збили наші воїни. Також ворог здійснив 68 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Постраждали цивільні люди», – ідеться в повідомленні.

За цими ж даними, авіація Сил оборони за минулу добу завдала 11 ударів по районах зосередження російських військ, ракетники і артилеристи уразили девʼять районів зосередження живої сили та район зосередження озброєння і військової техніки противника, а також дві позиції зенітно-ракетних комплексів, станцію РЕБ та склад боєприпасів.

Як українські військові медики рятують життя поранених під Бахмутом

Фотокореспондент Associated Press 26 лютого 2023 року побачив, як працює український польовий шпиталь під Бахмутом, куди поранених привозять прямо з поля бою.

Російська війська почали атакувати це місто в Донецькій області ще у липні 2022 року. З тих пір російське командування кидає на штурм Бахмута все нові і нові підрозділи, але досі захопити місто їм не вдалося. Бійці українських Сил оборони назвали Бахмут «м’ясорубкою для перемелювання російських сил».

ЗСУ відбили російські атаки біля Бахмута і двох сіл на захід від міста – Генштаб

Українські військові відбили російські атаки біля Бахмута, а також біля сіл Хромове та Іванівське, які розташовані на захід від міста, повідомляє у вечірньому зведенні 1 березня Генеральний штаб Збройних сил України.

«На Бахмутському напрямку ворог продовжує наступати. Не припиняє штурмувати місто Бахмут. Наші захисники відбили атаки в районах населених пунктів Бахмут, Хромове та Іванівське Донецької області. Ворожих обстрілів зазнали Васюківка, Залізнянське, Оріхово-Василівка, Бахмут, Іванівське, Часів Яр, Диліївка, Курдюмівка, Майорськ та Нью-Йорк Донецької області», – йдеться у повідомленні.

За даними штабу, російські війська також вели безуспішні наступальні дії біля Білогорівки, Федорівки, Кам’янки, Первомайського, Невельського та Мар’їнки на Куп’янському, Лиманському, Авдіївському та Шахтарському напрямках.

На Запорізькому та Херсонському напрямках противник веде оборону, на окремих ділянках намагається створити умови для переходу у наступ, додають у Генштабі.

Українські військові відбили за добу понад 170 атак сил РФ – Генштаб

Українські військові за минулу добу відбили понад 170 атак сил РФ на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках, ідеться в ранковому зведенні Генштабу ЗСУ 2 березня.

«Російські окупанти завдали 14 ракетних ударів по цивільних об’єктах на Харківщині, Полтавщині та Донеччині. Є поранені серед мирного населення, пошкоджені житлові багатоповерхівки та приватні будинки. Також загарбники здійснили 21 авіаційний удар, зокрема задіяли 2 БпЛА «Шахед-136». Ударні дрони збиті. Ворог здійснив 58 обстрілів з реактивних систем залпового вогню», – вказано в повідомленні.

«На Бахмутському напрямку ворог продовжує наступати. Штурмує місто Бахмут. Наші захисники відбили атаки в районах населених пунктів Оріхово-Василівка, Дубово-Василівка, Бахмут та Іванівське», – такою є інформація Генштабу про одну з найгарячіших точок війни.

За цим же повідомленням, українська авіація за минулу добу завдала 16 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки противника, вдалося збити безпілотний літальний апарат типу «Орлан-10», а підрозділи ракетних військ і артилерії уразили один район зосередження противника, два склади боєприпасів і три інших важливих об’єкти російських військових.

Розвідка Британії проаналізувала, як погода може вплинути на бої біля Бахмута

Потепління і підвищення температури ґрунту ускладнить наземні операції і пересування важкої техніки бездоріжжям, особливо в районі Бахмуту, де тривають важкі бої, заявила 2 березня розвідка Великої Британії.

«У той час, як українські війська продовжують оборону Бахмута Донецької області, підвищення температури зараз створює умови, відомі українською мовою як «бездоріжжя», що обмежує пересування по пересіченій місцевості (CCM). Погане CCM зазвичай забезпечує певну військову перевагу силам, що обороняються», – йдеться в повідомленні, поширеному Міністерством оборони Британії в твітері.

Читайте також: «Втрати...У ворога перевага в живій силі, у нас дефіцит снарядів»: ротний Оропай про ситуацію під Бахмутом

У розвідці додали, що прогнозовані тепліші за середні умови на решту зими і весну ще більше зменшать можливість пересування за межами доріг.

«Майже напевно, що до кінця березня умови пересування будуть найгіршими після остаточної відлиги. Це додасть перешкод наземним операціям і ускладнить рух важкої бронетехніки по бездоріжжю, особливо по збуреному ґрунту в районі Бахмута», – йдеться в повідомленні.

Не лише штурм. Росія активізувала інформаційну кампанію щодо Бахмута – Міноборони

Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявляє про «надмірну активізацію» російської інформаційної кампанії, яка супроводжує штурм Бахмута.

За її словами, противник запускає декілька наративів, спрямованих на деморалізацію українського суспільства та військових.

«Зокрема нібито Бахмут не має стратегічного значення і його оборона це нібито політичне рішення – це не так. Військові неодноразово пояснювали значення і задачі оборони Бахмута. Рішення щодо ведення бойових дій приймає вище військове керівництво. Наративи, які дискредитують військове командування східного напрямку. Викладають фейкові документи нібито зі штабу на Сході. Нариви з метою навіювання – демонструють «силу» окупантів і «слабкість» оборонців, розкриваючи нібито відомі їм плани щодо Бахмута обох воюючих сторін», – написала вона в телеграмі.

Генштаб: ЗСУ відбили російські атаки біля Бахмута, Хромового та Іванівського

На Бахмутському напрямку противник продовжує наступ – українські війська відбили російські атаки в районах населених пунктів Бахмут, Хромове та Іванівське, повідомляє у зведенні Генеральний штаб ЗСУ.

«На Бахмутському напрямку противник продовжує наступ. Штурмує місто Бахмут. Наші захисники відбили атаки в районах населених пунктів Бахмут, Хромове та Іванівське Донецької області. Ворожих обстрілів зазнали Васюківка, Залізнянське, Оріхово-Василівка, Бахмут, Іванівське, Часів Яр, Курдюмівка, Диліївка, Майорськ та Нью-Йорк», – йдеться у повідомленні.

Читайте також: «Ми воювали на інстинктах». Як обороняли Схід у лютому 2022-го. Спецпроєкт

За даними штабу, на Куп’янському, Лиманському, на Авдіївському та Шахтарському напрямках противник вів безуспішні наступальні дії поблизу Білогорівки, Кремінної, Спірного, Кам’янки, Сєверного та Мар’їнки.

На Запорізькому та Херсонському напрямках війська РФ на окремих ділянках намагаються створити умови для переходу у наступ, додають у Генштабі.

Зеленський про засідання Ставки: загальну доповідь зробив Залужний

Президент України Володимир Зеленський повідомив про проведення засідання Ставки – загальну доповідь зробив головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.

«Провів засідання Ставки – суто щодо фронтової й безпекової ситуації. Загальну доповідь зробив Головнокомандувач. Була доповідь розвідки. Детально – з конкретних бойових напрямків, від командувачів угруповань наших військ. ОСУВ «Хортиця» – ключова увага Бахмуту. ОСУВ «Таврія» – обговорили Донецький і Запорізький напрямки. Була детальна доповідь генерала Тарнавського. ОСУВ «Одеса» – доповідь щодо ситуації на Південному напрямку, зокрема стосовно того, що стосується Херсона й Херсонщини», – сказав він у своєму відеозверненні.

За його словами, північ країни також не залишається поза увагою.

«Командувачі прекрасно розуміють, що їхнє завдання – робити все, щоб придушувати вогонь терористів. І постійно працюємо з партнерами над тим, щоб далекобійність наших можливостей зростала», – додав Зеленський.

На Запорізькому та Херсонському напрямках війська РФ намагаються відновити наступ – Генштаб

Російські війська протягом доби завдали 30 авіаційних та шість ракетних ударів, а також здійснили понад 20 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, в тому числі по цивільній інфраструктурі України, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України увечері 3 березня.

«Ворог зосереджує основні зусилля на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках», – йдеться в зведенні.

Ну Куп’янському й Лиманському напрямках російська армія продовжувала безуспішні спроби наступу в районах Білогорівки на Луганщині та Спірного на Донеччині, додає командування. Також продовжуються намагання оточити Бахмут: протягом доби українські війська відбили атаки в районах Васюківки, Дубово-Василівки та Бахмуту.

Читайте також: «Ми воювали на інстинктах». Як обороняли Схід у лютому 2022-го. Спецпроєкт

«На Запорізькому та Херсонському напрямках противник веде оборону, намагається покращити тактичне положення для відновлення наступу. Здійснив артилерійські обстріли 15 населених пунктів. Зокрема це – Времівка, Новосілка, Зелене Поле Донецької області; Гуляйполе, Залізничне і Кам’янське Запорізької області; Берислав, Козацьке, Білозерка і Дніпровське Херсонської області та місто Херсон, а також місто Очаків на Миколаївщині. Є загиблі та поранені серед цивільного населення», – повідомляє штаб.

Крім того, за зведенням, українська авіація завдала п’ять ударів по російському особовому складу та військовій техніці.

РФ втратила під Бахмутом більше військових, «ніж за час двох Чеченських воєн» – речник 112-ї бригади ТРО

Оборона Бахмуту триває, повідомив пресофіцер 112-ї бригади територіальної оборони Андрій Ковальов 3 березня. Про це він розповів у ефірі Радіо Донбас.Реалії.

Він вказав на зведення Генерального штабу, за якими українські війська продовжують відбивати напади на Бахмут.

«Насправді російські окупанти не мають успіху на жодному з напрямків, де вони зараз намагаються проводити наступ. Я нагадаю, що зараз російські окупанти намагаються просуватися на Куп’янському напрямку, на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському і Шахтарському», – зазначив Ковальов.

Читайте також: «Війну виграє піхота»: інтерв’ю з Героєм України Леонідом Ходою

За його словами, підрозділи Збройних сил України мають продовжувати оборону міста доти, доки є така можливість. При цьому російські війська, додав він, продовжують нести значні втрати біля Бахмута:

«Ми володіємо інформацією, наводили її зокрема у зведенні Генерального штабу, про те, що на окупованій території Запорізької області у Токмаку російські окупанти розмістили крематорій, у якому спалюють тіла так званих частково мобілізованих, зокрема і з Бахмутського напрямку».

Крім того, тіла російських військових везуть до окупованого Криму, де є крематорій в районі Сімферополя, додав пресофіцер.

«Загалом на полях навколо Бахмуту російські окупанти, очевидно, вже втратили більше особового складу більше, ніж за час двох Чеченських воєн разом узятих», – порівняв він.

Аналітики ISW вважають, що українські сили можуть готувати відхід із частини Бахмута

Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що українські військові можуть готувати відхід із частини міста Бахмут Донецької області.

«Якщо українське військове командування вважатиме за необхідне вивести війська з Бахмута, воно, ймовірно, проведе обмежений і контрольований відхід з особливо важких секторів Бахмуту», – пишуть експерти.

Україна посилює район Бахмута елітарними підрозділами – британська розвідка

Українські військові посилюють район Бахмута елітарними підрозділами, вказує у своєму звіті 4 березня британська розвідка.

Водночас фахівці відзначають, що впродовж останніх 36 годин поблизу цього міста були зруйновані два важливі мости, в тому числі критично необхідний міст, який сполучає Бахмут із містом Часів Яр.

«Утримувані українцями шляхи постачання міста гранично обмежені», – ідеться в повідомленні.

Українська оборона міста Бахмут на Донбасі перебуває під дедалі сильнішим тиском, констатують у Великій Британії.

«Регулярна російська армія та сили «угруповання Вагнера» просунулися далі в північне передмістя, яке зараз є утримуваним Україною рубежем, вразливим для російських атак із трьох боків», – ідеться в повідомленні.

«Триває ротація позицій»: українські військові розповіли про ситуацію в Бахмуті

Бійці ЗСУ продовжують контролювати місто Бахмут на Донеччині, зазначив речник Східного угруповання військ Сергій Череватий в інтерв’ю виданню CNN.

За словами військового, наразі бої у Бахмуті тривають здебільшого на околицях, а саме місто контролюється Збройними силами України, Прикордонною службою та Національною гвардією.

«Масового відведення українських військ також не відбувається», – наголосив Череватий.

Він також зазначив, що українські війська проводять контрольовану, планову ротацію позицій у Бахмуті.

Станом на суботу, 4 березня, бойові дії велися навколо Бахмута, у селах Васюківка та Дубово-Василівка на північ від міста, а також у селах Іванівське та Богданівка на захід від нього.

«Лише поблизу Бахмута відбувся 21 ворожий обстріл із застосуванням різних артилерійських систем та РСЗВ, а також дев’ять бойових зіткнень. Всього на цьому фронті відбувся 131 обстріл та 38 бойових зіткнень», – повідомив Череватий.

Британська розвідка: під Бахмутом військові РФ використовують саперні лопати замість техніки

Командування РФ продовжує вести наступ під Бахмутом за участю піхоти, йдеться в повідомленні британської розвідки в твітері.

За інформацією Міноборони Великої Британії, така тактика дозволяє зекономити боєприпаси, яких не вистачає.

Так, наприкінці лютого 2023 року російські мобілізовані розповіли, що отримали наказ штурмувати український бетонний опорний пункт. При цьому з озброєння була «вогнепальна зброя та лопати».

«Смертоносність стандартної малої піхотної лопати (МПЛ-50) особливо міфологізована в Росії. Відтоді, як вона була розроблена у 1869 році, вона мало змінилася, а її подальше використання як зброї підкреслює жорстокі та низькотехнологічні бойові дії, які стали характерними для більшої частини війни», – йдеться у повідомленні.

Один з російських мобілізованих додав, що не був готовий «ні фізично, ні психологічно» до такої атаки.

Британська розвідка зазначає, що останні дані свідчать про збільшення ближнього бою у районі Бахмута. Це свідчить про те, що російське командування продовжує вести наступальні дії за участі піхоти та з меншою підтримкою артилерійського вогню, оскільки Росії не вистачає боєприпасів.

Бої за Бахмут: як захисники України тримають місто

Оборона Бахмуту та підготовка до масштабного наступу Росії: як штурмують українські позиції, де ЗСУ можуть контратакувати і чому попереду – вирішальні місяці війни?

Дивіться у новому випуску Донбас.Реалії (проєкт Української служби Радіо Свобода)

Оборона Бахмуту триває, армія РФ намагається також атакувати біля Білогорівки – Череватий

Сили оборони продовжують обороняти Бахмут, заявив речник Східного угруповання військ Сергій Череватий в ефірі національного телемарафону.

Коментуючи повідомлення про нібито намір українських військ залишити місто, він звернув увагу на те, що «ніхто не анонсує відходів» із позицій.

«Весь день сьогодні спростовую ці питання. Сили оборони – ЗСУ, прикордонники, підрозділи Нацгвардії – тримають оборону в Бахмуті. Туди є змога доставляти боєприпаси, провіант, медикаменти, забирати звідти поранених», – сказав Череватий.

Крім того, за словами речника Східного угруповання, російські війська також активні на Кремінному напрямку:

«Ворог намагається також там (у напрямку Кремінної – ред.) бути активним, проводити атакувальні дії, зокрема, за цю добу в районі Білогорівки, в районі Невського, Серебрянського лісництва також спостерігається активність, навіть більша, ніж на Бахмутському напрямку, він використовує артилерію і РСЗВ. Тільки за цю добу було 329 обстрілів різними системами, 14 боєзіткнень, і ворог все частіше використовує бронетехніку».

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG