Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

У ISW оцінили розвиток боїв за Бахмут для українських та російських військ

В американському інституті вивчення війни (ISW) припускають, що, якщо російським військам вдасться взяти Бахмут, вони можуть спробувати відновити наступ на Костянтинівку чи Слов’янськ, але зіткнуться з нестачею живої сили та зброї.

«Українські сили, ймовірно, здійснюють обмежений тактичний відхід у Бахмуті, хоча оцінювати наміри України щодо повного відходу з міста ще зарано. Українські війська можуть відступати зі своїх позицій на східному березі річки Бахмутка, враховуючи останні геолоковані кадри руйнування залізничного мосту через річку в північно-східному Бахмуті 3 березня», – кажуть американські аналітики.

Вони вказують на те, що російські військові кореспонденти та блогери стверджували, що російські війська захопили східну, північну та південну частини Бахмута 5 березня, але ISW наразі не може незалежно підтвердити ці заяви.

«Українські війська навряд чи відступлять із Бахмута одразу й можуть продовжити поступовий відхід із бойовими діями, щоб виснажити російські сили продовженням війни в міських боях. Російські війська навряд чи зможуть швидко отримати значні територіальні здобутки під час ведення війни в міських боях, яка зазвичай надає перевагу тим, хто захищається, і може дозволити українським силам завдати значних втрат наступаючим російським підрозділам, навіть якщо українські війська активно відступатимуть», – йдеться у звіті ISW.

Експерти кажуть: міські бої в Бахмуті можуть ще більше погіршити вже виснажені російські змішані сили подібно до того, що було при відході ЗСУ від лінії Сєверодонецьк-Лисичанськ, що фактично завершило російські наступальні операції в Луганській та Донецькій областях влітку 2022 року.

«Російські війська наразі не мають живої сили та техніки, необхідної для підтримки масштабних наступальних операцій для відновлення наступу на Краматорськ і Слов’янськ, не кажучи вже про багаторічну кампанію по захопленню всієї Донецької області. Значні російські наступальні операції навколо Вугледара чи інших місць на заході Донецької області також викликають великі сумніви. Росії доведеться мобілізувати значно більше особового складу та фундаментально трансформувати свою військову промисловість, щоб мати можливість підтримувати такі операції», – наголошують аналітики.

Вони роблять припущення, що «російський наступ із захоплення Бахмута, ймовірно, досягне кульмінації незалежно від того, захоплять російські війська місто чи ні, і російським військовим, ймовірно, буде важко підтримувати будь-які подальші наступальні операції протягом кількох місяців».

«Ймовірно, російським силам не вистачає можливостей для подальшого суттєвого зміцнення в районі Бахмута без відтягування сил з іншої ділянки лінії фронту», – кажуть в ISW, і додають – армії РФ бракує бойової потужності, щоб підтримувати більш ніж один одночасний наступ.

«Російські зусилля проти Бахмута не сприяють досягненню оперативних чи стратегічних цілей російської армії на полі бою, а сильна українська оборона в околицях підриває будь-яке тактичне значення, яке захоплення Бахмута, ймовірно, має для російських сил. Українські сили, ймовірно, матимуть можливість перехопити ініціативу на полі бою та почати контрнаступ, коли російські зусилля навколо Бахмута досягнуть кульмінації до або після взяття міста», – повідомляють аналітики.

Також у ISW припускають, що у подальших наступальних операціях збройні сили Росії в найближчі місяці будуть спиратися на нерегулярні військові формування, зокрема на «вагнерівців», – у атаках піхоти.

«Після захоплення Бахмута російські сили матимуть вибір з двох напрямків просування, але, швидше за все, їм буде важко підтримувати наступальні операції та досягати будь-яких значних успіхів… Російські війська можуть спробувати просунутися на захід уздовж шосе T0504 до Костянтинівки або на північний захід уздовж E40 до Слов’янська. Але потужні українські укріплення в обох напрямках, ймовірно, завдадуть значних втрат наступаючим російським силам і змусять такі зусилля припинити передчасно», – припускають аналітики Інституту вивчення війни.

ЗСУ відбили понад 95 атак військ РФ за добу – Генштаб

У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили, що армія РФ основні зусилля зосереджує на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках.

«Минулої доби наші воїни відбили понад 95 атак противника на зазначених напрямках, зокрема, в районах Білогорівки і Невського Луганської області та Залізнянського, Дубово-Василівки, Оріхово-Василівки, Бахмута та Іванівського на Донеччині», – йдеться в зведенні вранці 6 березня.

Читайте також: 8 років з окупації передавав інформацію ЗСУ. Хто такий «Східний» із Кадіївки?

За даними Генштабу, на Бахмутському напрямку армія РФ не припиняє спроб штурмувати Бахмут та навколишні населені пункти. На Авдіївському та Шахтарському напрямках російські війська провели «безуспішні наступальні дії» в напрямку населених пунктів Красногорівка, Кам’янка, Сєверне, Побєда та Мар’їнка Донецької області.

«Для введення в оману Сил оборони України ворог маневрує, пересуваючи колони в районах населених пунктів Нова Каховка (Херсонська область) – Армянськ (тимчасово окупована територія Автономної республіки Крим). Ці дії викликають невдоволення особового складу російських окупаційних військ. Основна причина у відсутності достатньої кількості палива та навіть натяку на ефективність таких маневрів», – йдеться в повідомленні.

Залужний і Сирський «висловилися за продовження оборонної операції» в Бахмуті

Президент Володимир Зеленський провів чергове засідання ставки верховного головнокомандувача 6 березня, повідомляє пресслужба Офісу президента.

За повідомленням, особливо детально учасники засідання розглядали ситуацію в Бахмуті.

«Президент поставив запитання Головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному та командувачу оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Олександру Сирському щодо подальших дій на Бахмутському напрямку. Вони висловилися за продовження оборонної операції та подальше посилення наших позицій у Бахмуті», – йдеться в заяві.

Також учасники ставки розглянули «питання постачання зброї й обладнання та їх розподілу за оперативними напрямками».

Міністр оборони США: захоплення Бахмута не обов’язково означатиме, що РФ змінила «хід цієї боротьби»

Навіть якщо російським військам найближчим часом вдасться захопити місто Бахмут на Донеччині, де в останні місяці йдуть найважчі бої, це не означатиме перелому в ході бойових дій, заявив міністр оборони США Ллойд Остін.

Під час візиту на Близький Схід 6 березня Остін заявив, що Бахмут «має більш символічне, ніж стратегічне чи оперативне значення».

Він додав, що не знає, чи утримають українські сили Бахмут, чи ні, але навіть якщо їм це не вдасться, це не стане серйозним успіхом для Росії.

«Падіння Бахмута не обов’язково означатиме, що росіяни змінили хід цієї боротьби», – сказав голова Пентагону в Аммані, Йорданія.

Сирський після поїздки в Бахмут: бої досягли «найвищого рівня напруження»

Командувач Сухопутних військ, генерал-полковник Олександр Сирський заявив, що бої за Бахмут на Донеччині досягли найвищого рівня напруження. Як повідомляє Military Media Center, медійний майданчик Сил оборони і безпеки України, 5 березня Сирський укотре відвідав частини, які здійснюють оборону Бахмута і на підступах до міста.

«Ворог кинув у бій додаткові сили «Вагнера». Наші воїни мужньо боронять позиції на півночі Бахмута, намагаючись не допустити оточення міста», – сказав він.

«Наш опір на цьому плацдармі триває вже декілька місяців. Увесь цей час спроби ворога захопити місто розбивались об стійкість наших воїнів. Наші оборонці завдали значних втрат ворогу, знищили велику кількість техніки, змусили кидати у бій найкращі штурмові підрозділи «Вагнера» і зменшили наступальний потенціал противника», – додав Сирський.

Військова медикиня, волонтерка, 29-річна Яна «Яра» Рихліцька з Вінниці працювала на передовій у Бахмуті, надаючи допомогу українським бійцям. 3 березня вона загинула внаслідок російського обстрілу.

Росія втрачає поблизу Бахмута в 5 разів більше солдатів, ніж Україна – НАТО

На кожного українського солдата, загиблого під час захисту Бахмута, російські сили втратили щонайменше п’ять. Таку оцінку, як повідомляє CNN, дав 6 березня з посиланням на дані розвідки НАТО високопоставлений чиновник Північноатлантичного альянсу.

Чиновник говорив із журналістами на умовах анонімності, оскільки йому не дозволяється обговорювати дані розвідки. Попри сприятливе співвідношення, дані свідчать, що Україна зазнала значних втрат, захищаючи місто.

Українські чиновники неодноразово стверджували, що ЗСУ завдають великих втрат російським військовим під час їхніх спроб захопити Бахмут.

«Наші захисники завдали значних втрат ворогу, знищили велику кількість транспортних засобів, змусили використати найкращі підрозділи угруповання «Вагнера» та зменшили наступальний потенціал противника», – заявив генерал-полковник Олександр Сирський, командувач українських сухопутних військ після відвідування Бахмута 5 березня.

Зеленський: Бахмут «дав і дає один із найбільших результатів за час цієї війни»

Президент України Володимир Зеленський під час вечірнього звернення згадав про засідання Ставки верховного головнокомандувача 6 березня, на якому, за його словами, основною була тема Бахмута.

«Суспільство має розуміти сенс наших оборонних операцій, правдивий сенс. Сьогодні на Ставці я прямо поставив питання і командувачу «Хортиці» генералу Сирському, і Головкому Залужному про те, якою вони бачать далі оборонну операцію на Бахмутському напрямку. Чи відійти, чи продовжувати оборону й посилюватись у місті. Обидва генерали відповіли: не відходити й посилюватися. І ця позиція була одноголосно підтримана Ставкою. Інших позицій не було», – сказав Зеленський.

За словами президента, він сказав головнокомандувачу «знайти відповідні сили, щоб допомогти хлопцям у Бахмуті».

«Немає такої частинки України, щоб сказати, що від неї нібито можна відмовитися. Немає такого українського окопу, у якому стійкість і героїзм наших бійців були б нібито нецінними. Окупант убиває за сам факт, що ми українці. За одне тільки слово про Україну. За нашу мрію про Україну. За наше життя – життя українців. І ми знищуємо окупанта всюди – всюди, де це дає результат для України. Бахмут дав і дає один із найбільших результатів за час цієї війни, за час усієї битви за Донбас», – сказав він.

За добу ЗСУ відбили понад 140 атак російських військ – Генштаб

У Генштабі Збройних сил України повідомили, що основні зусилля російські війська зосереджують на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках.

«Минулої доби українські воїни відбили на них понад 140 атак противника… На Куп’янському та Лиманському напрямках противник намагається прорвати оборону наших військ. Вів безуспішні наступальні дії у напрямку населених пунктів Гряниківка, Невське, Білогорівка та Федорівка», – йдеться в повідомленні.

За даними Генштабу, на Бахмутському напрямку армія РФ, попри значні втрати, продовжує штурмувати Бахмут та його околиці. «За минулу добу, лише біля села Дубово-Василівка ворог здійснив 37 атак», повідомляють українські військові.

«На Авдіївському та Шахтарському напрямках окупанти безуспішно проводили наступальні дії в напрямку населених пунктів Новокалинове, Красногорівка, Кам’янка, Сєверне, Первомайське, Невельське та Мар’їнка Донецької області», – йдеться в повідомленні.

РФ зібрала там «найкращих із гірших» – Череватий про російський наступ у Бахмуті

Речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий в ефірі Радіо Свобода заявив, що наступ російських військ у Бахмуті продовжується, і відбувається він за рахунок нерегулярного війська.

«Наступає там (у Бахмуті – ред.) нерегулярне військо, наступає незрозуміла кримінальна структура, «штрафбат 2:0», яка зібрана з незрозумілих військових злочинців. Вони там вже майже всі перебиті, там вже всі залишки, хоча вони зараз найкращі, кращі з гірших, скажімо так, вони зібрали для цих атак, максимально, що залишилося з того «Вагнера», коли набирали професійних спецпризначенців. Проте це їхній такий останній кидок – вони намагаються здобути хоча би якусь локальну перемогу», – розповів Череватий.

Читайте також: Про порятунок поранених, російський полон та рідний Маріуполь. Історія прикордонниці-медика з «Азовсталі»

На запитання, чи заради збереження життів з Бахмута доведеться виходити українським силам, Череватий сказав, що в цьому питанні треба «максимально довіряти» командуванню.

«Зараз у військово-політичного керівництва країни є розуміння, як діяти далі», – вважає він.

«Ми не знаємо логіку, яку буде далі використовувати наше командування. Тому що тільки у них є повна картина з використанням всіх аналітичних, розвідувальних даних як наших, так і наших партнерів. І я просто впевнений, що наше військово-політичне керівництво бачить це все, ухвалить вірне рішення. І у нас чомусь всі дуже концентруються саме на населеному пункті, а не враховують всю обстановку по фронту і чомусь наголошують на наших втратах, хоча я вас переконую, що коли відкриються ці дані, ми зараз просто не можемо їх опублікувати, то суспільство побачить разючу різницю між російськими і нашими втратами», – сказав Череватий.

Українські сили, схоже, змогли стабілізувати периметр оборони під Бахмутом – розвідка Британії

Оборона Бахмута продовжує виснажувати сили з обох боків, йдеться в зведенні Міністерства оборони Великої Британії на основі даних розвідки 7 березня.

«Протягом вихідних українські війська, ймовірно, стабілізували свій оборонний периметр після попереднього російського просування на півночі міста», – йдеться в ньому.

Читайте також: «Ми можемо утримати місто, головне – зберегти армію»: боєць 5-ї штурмової бригади Сиротюк про хід боїв за Бахмут

Розвідка вказує на те, що російський удар близько 2 березня знищив міст на «єдиному асфальтованому шляху постачання» до Бахмута, який лишається під контролем України.

За припущенням відомства, використання розмитих ґрунтових доріг може уповільнювати постачання українських підрозділів.

«Публічні суперечки між групою «Вагнер» і російським міністерством оборони щодо розміщення боєприпасів підкреслюють складнощі з забезпеченням великої кількості особового складу та боєприпасів, потрібних для підтримки їхньої поточної тактики», – додають у розвідці.

У Генштабі повідомили, де російські сили продовжують «безуспішні наступальні дії»

Російські війська основні зусилля і далі зосереджують на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському й Шахтарському напрямках, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України ввечері 7 березня.

«Продовжує безуспішні наступальні дії в районі Оріхово-Василівки, Дубово-Василівки, Бахмута, Кам’янки, Авдіївки та Мар’їнки Донецької області. Протягом доби противник завдав 19 авіаційних та 1 ракетний удар, а також 5 обстрілів з реактивних систем залпового вогню», – йдеться в повідомленні.

У Генштабі наголосили, що загроза російських ракетних ударів залишається значною по всій території України.

Зеленський: після Бахмута у військ РФ буде «відкрита дорога» для захоплення ключових міст на сході України

У російських військ буде «відкрита дорога» для захоплення ключових міст на сході України, якщо вони отримають контроль над Бахмутом, заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю CNN.

«Для нас це тактика», – сказав Зеленський, наполягаючи на тому, що військове командування єдине в рішенні продовжити оборону міста після тижнів російських атак.

«Ми розуміємо, що після Бахмута вони могли б піти далі. Вони могли б піти до Краматорська, до Слов’янська, це була б відкрита дорога для росіян після Бахмуту в інші міста України на Донецькому напрямку. Тому наші хлопці стоять», – сказав він.

Штурм Бахмута військами РФ триває – Генштаб

Війська РФ основні зусилля зосереджують на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках, йдеться у ранковому зведенні Генерального штабу Збройних сил України.

«Продовжують (війська РФ – ред.) безуспішні наступальні дії в районах Оріхово-Василівки, Дубово-Василівки, Бахмуту, Кам’янки, Авдіївки та Мар’їнки Донецької області. Минулої доби наші захисники відбили понад 100 атак противника на зазначених напрямках», – йдеться в повідомленні.

Повідомляється, що на Бахмутському напрямку армія РФ, попри значні втрати, і далі штурмує Бахмут.

У ISW припускають нестачу механізованих сил у армії РФ для просування за межі Бахмута

В американському інституті вивчення війни (ISW) припускають, що російським військам не вистачає необхідних механізованих сил для просування за межі Бахмута, а тактичні «штурмові загони», які використовуються для штурму міста, ймовірно, не здатні вести маневрені бої.

«Недавнє просування росіян у міських районах Бахмута демонструє, що російські сили можуть забезпечити собі обмежені тактичні переваги фронтальними штурмами під проводом піхоти. Російським військам, ймовірно, не вистачає механізованих сил, необхідних для проходження доріг (які, ймовірно, дуже укріплені) на захід від Бахмута», – кажуть американські аналітики.

Вони вказують на те, що децентралізація структури російських військ у бік невеликих штурмових загонів із використанням спрощеної тактики, у поєднанні зі зростанням втрат серед найбільш ефективних російських військ, ймовірно, значно обмежить «здатність армії РФ належним чином використовувати будь-які шляхи просування, відкриті захопленням Бахмута».

«Російські війська навряд чи здобудуть більше, ніж тактичну перемогу після 10 місяців штурмів», – наголошують аналітики.

Британська розвідка озвучила можливі плани армії РФ в районі Вугледару

Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки повідомляє, що військове керівництво РФ, ймовірно, постане перед дилемою – здійснити ще одну спробу штурму Вугледару чи підтримати запеклі бої на північ від Бахмута і Кремінної.

Відомство вказує на те, що донедавна російське командування, найімовірніше, розглядало прорив у районі Вугледару як ключовий спосіб досягнення важливого в оперативному відношенні прориву позицій України.

Втім, за останні три місяці кілька штурмів російських військ не мали успіху на Вугледарському напрямку.

У цьому зв’язку британська розвідка припускає, що невипадково російський генерал-полковник Рустам Мурадов, який відповідає за Вугледарський напрямок, «засвітився» на відео під час відвідин міністром оборони Росії Сергієм Шойгу окупованих територій України. Сам Шойгу, як каже британська сторона, здійснив цю поїздку, щоб «відповісти» очільнику ПВК «Вагнер» Євгену Пригожину, який відвідує своїх бійців на передовій.

«Вагнер» перебуває у гучній суперечці з Міністерством оборони Росії, і Шойгу, ймовірно, болісно ставиться до порівняння з Пригожиним», – йдеться в повідомленні.

Столтенберґ: виключити захоплення Бахмута, попри великі втрати військ РФ, не можна

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ 8 березня заявив, що російські війська, попри серйозні втрати, все ще можуть бути на порозі взяття Бахмута на Донеччині.

«Вони зазнали великих втрат, але в той же час ми не можемо виключити того, що Бахмут може зрештою впасти найближчими днями», – сказав Столтенберґ перед зустріччю міністрів оборони Європейського союзу в Стокгольмі, на якій обговорюватимуть постачання Україні додаткових боєприпасів.

Читайте також: М'ясорубка для Росії. Чому ЗСУ продовжують утримувати Бахмут

За його словами, «також важливо підкреслити, що це не обов’язково відображає якийсь поворотний момент війни».

Міністр оборони США Ллойд Остін 6 березня заявив, що навіть якщо російським військам найближчим часом вдасться захопити місто Бахмут, це не означатиме перелому в ході бойових дій.

Минулої доби ЗСУ відбили понад 110 атак російських військ – Генштаб

У Генштабі Збройних сил України повідомили, що основні зусилля армія РФ продовжує зосереджувати на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках.

«Минулої доби наші воїни відбили на них понад 110 атак. Ворог й надалі порушує норми Міжнародного гуманітарного права, продовжує завдавати ударів, здійснювати артилерійські обстріли цивільних об’єктів та будинків мирного населення, намагається знищити критичну інфраструктуру нашої держави. Інформацію про нічний ракетний обстріл буде оприлюднено дещо згодом», – йдеться в повідомленні.

Читайте також: «Тримати до останнього, але не до останнього оборонця»: боєць батальйону «Свобода» про Бахмут

За попередньою інформацією Генштабу, війська РФ вже майже використали весь запас артилерійських боєприпасів, розміщених на складах центральної частини Росії.

«Наразі спостерігається переміщення на територію тимчасово окупованої частини України боєприпасів вже зі складів розміщених в інших регіонах Росії. Це суттєво збільшує терміни доставки. Також спостерігається незадовільний стан і якість нових партій боєприпасів у зв’язку з неналежним зберіганням та порушенням правил та норм обслуговування. Майже 50% з них мають видимі ознаки пошкодження іржею. В умовах інтенсивного ведення бойових дій і наявним незадовільним станом боєприпасів слід очікувати їх дефіцит в артилерійських підрозділах армії РФ протягом найближчих 2-3 місяців», – вказує Генштаб.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG