Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

Бої за Соледар точаться в місті та на його околицях – влада

На Донбасі наразі тривають тяжкі бої за Соледар як у самому місті, так і на його околицях, повідомив очільник Донецької ОВА Павло Кириленко в ефірі телемарафону.

«Соледар є підконтрольним українській владі, і наші військові контролюють. Утім, точаться і міські бої, і бої за межами міста, тому що ворог намагається просунутися декількома напрямками. Ворог зазнає величезних втрат, він застилає собі шлях тілами своїх же «вагнерівців» і регулярних Збройних сил РФ», – розповів Кириленко.

За його словами, лінія фронту на цьому напрямку перебуває під обстрілами, загалом ситуація на Донеччині є складною, але контрольованою.

«Військове командування вживає усіх необхідних додаткових заходів для стабілізації ситуації», – додав Кириленко.

За добу ЗСУ відбили 14 атак російської армії на Донбасі – Генштаб

У суботу, 14 січня, бійцям ЗСУ вдалось відбити 14 атак армії РФ на позиціях в Луганській та Донецькій областях, йдеться у зведенні Генерального штабу.

«Минулої доби підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Макіївка і Білогорівка Луганської області та Верхньокам’янське, Спірне, Білогорівка, Сіль, Соледар, Бахмут, Кліщіївка, Новобахмутівка, Красногорівка, Водяне, Майорськ і Мар’їнка Донецької області», – пишуть військові.

Крім того, за інформацією ЗСУ, війська РФ не полишають намірів повністю захопити Донецьку область, зосереджують основні зусилля на наступальних діях на Бахмутському напрямку. Також ведуть наступ на Лиманському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках, а на Куп’янському – намагаються покращити тактичне положення.

«Наступають по своїх тілах»: Череватий розповів про тактику російських військових у Соледарі

Армія РФ проводить ротації через значні втрати в Соледарі на Донеччині, розповів спікер Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий в ефірі телемарафону.

«Вони по суті по тілах своїх наступають, це можна було побачити у відео, викладених в інтернеті…», – зазначив Череватий.

За його словами, російській армії доводиться концентрувати багато особового складу для штурмів у місті, тому що це її головний ресурс.

«У першу чергу це штурмові групи, які намагаються одна за одною долати опір української сторони… Це такий екстенсивний шлях бойових дій, який веде до великих страт ворога», – пояснив Череватий.

Він розповів, що лише за минулу добу армія РФ завдала 234 удари та відбулося 32 бойових зіткнення.

«Ворог втратив 119 людей вбитими та 108 пораненими тільки на цьому напрямку. Сам Соледар ворог обстріляв 70 разів різними артилерійськими системами», – додав Череватий.

Маляр про ситуацію в Соледарі: «цивільні особи не розуміють контекст»

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр прокоментувала повідомлення про ситуацію в Соледарі.

У своєму Телеграмі вона нагадала, що публічно повідомляти інформацію про переміщення українських військ поза офіційними джерелами заборонено.

«Якщо хтось оприлюднює несанкціоновано інформацію про те, куди зайшли наші війська, звідки перемістились, де фізично знаходяться – це працює на ворога і шкодить нашим оборонцям», – заявила урядовиця.

Маляр вказала на те, що оприлюднювати інформацію про дії ЗСУ мають право лише уповноважені особи Міністерства оборони та Генерального штабу.

Читайте також: Російські війська продовжують наступальні дії на Бахмутському та Авдіївському напрямках – Генштаб

Вона також нагадала, що в ранковому зведенні 15 січня Генштаб повідомив про відбиття атак в тому числі біля Соледара напередодні, у вечірньому – про обстріли міста.

«Якщо простою мовою – тривають бої. Все інше – неперевірена інформація, несанкціонована і без знання загальної картини фронту (бо це державна таємниця)», – додала Маляр.

Крім того, за словами заступниці міністра, інформація оприлюднюється з урахуванням як оперативної обстановки, так і військових планів.

«Цивільні особи не знають цих планів і тому не розуміють контекст, в якому подають фрагменти інформації, що стали їм відомі. Чим завдають шкоди нашій обороні», – підсумувала вона.

Українські військові відбили атаки російських сил біля 16 населених пунктів – Генштаб

Українські військові минулої доби відбили атаки російських сил у районах населених пунктів Білогорівка Луганської області та Верхньокам’янське, Краснополівка, Спірне, Сіль, Бахмут, Кліщіївка, Новобахмутівка, Велика Новосілка, Пречистівка, Красногорівка, Побєда, Новомихайлівка, Водяне, Майорськ та Мар’їнка на Донеччині, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.

«Минулої доби противник завдав два ракетних удари і здійснив понад 55 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, зокрема, по цивільній інфраструктурі Запорізької, Дніпропетровської та Херсонської областей. Загроза завдання ворогом авіаційних та ракетних ударів залишається», – йдеться в ранковому зведенні.

За даними Генштабу, загарбники ведуть наступальні дії на Бахмутському й Авдіївському напрямках і зазнають «значних втрат у живій силі».

Розвідка Британії: ЗСУ 15 січня «майже напевно» утримували позиції в Соледарі

Розвідка Великої Британії повідомляє, що у вихідні тривали інтенсивні бої на напрямках Кремінної і Бахмуту на Донбасі, і станом на 15 січня Збройні сили України «майже напевно» утримували позиції в Соледарі, на північ від Бахмуту, незважаючи на продовження штурму «ПВК Вагнера».

«Навколо Кремінної бойові дії характеризуються складною серією локальних атак і контратак у лісистій місцевості. Проте загалом ЗСУ продовжують поступово просувати свою лінію фронту на схід до околиць міста Кремінна», – йдеться в повідомленні.

У британській розвідці додали, що за останні шість тижнів і Україна, і Росія досягли важких, але обмежених досягнень у різних секторах.

У цих обставинах, кажуть у розвідці, ключовим оперативним завданням для обох сторін є формування боєздатних угруповань військ, які зможуть використовувати тактичні успіхи для здійснення операційних проривів.

Розслідувачі ідентифікували командира «вагнерівців» у Соледарі – засуджений за шахрайство ексофіцер

Колишній офіцер-спецпризначівець ГРУ Антон Єлізаров є командувачем російськими підрозділами «ПВК Вагнера» у Соледарі Донецької області. Як стверджують журналісти-розслідувачі центру «Досьє», саме йому належить позитивний «Лотос», який використовував засновник «ПВК Вагнера» Євген Пригожин, коли говорив на публіці про людину, яка керує операцією в Соледарі.

Центр «Досьє» пише, що Єлізаров був засуджений російським судом за шахрайство під час приватизації квартири, а тепер, за повідомленнями, нагороджений званням «героя Росії».

За даними розслідувачів, Єлізарову 41 рік, він має військову освіту, служив у Повітряно-десантних військах та у відділі спецпризначення ГРУ.

У 2014 році отримав три роки позбавлення волі умовно та штраф за шахрайство у справі про приватизацію службової квартири. Єлізаров судився з міністерством оборони, але у результаті справу програв і був виселений із квартири у 2016 році. У тому ж році він підписав контракт із «ПВК Вагнера».

«Досьє» пише, що «вагнерівець» воював у складі російської армії на Кавказі, а у складі «ПВК Вагнера» – у Сирії та Лівії. Також працював інструктором у Центральноафриканській Республіці. У вересні 2022 року Єлізаров з’являвся на публіці із трьома нагородами – зіркою «героя Росії», зіркою «героя «ДНР» та «героя «ЛНР».

Генштаб: українські військові відбили атаки російських сил біля понад 20 населених пунктів

Українські військові відбили атаки російських сил у районах понад 20 населених пунктів, серед них: Білогорівка Луганської області; Верхньокам’янське, Спірне, Краснополівка, Сіль, Соледар, Білогорівка, Бахмут, Північне, Кам’янка, Водяне, Невельське, Мар’їнка, Побєда Донецької області, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.

«Противник не полишає своїх намірів захопити повністю Донецьку області. Веде наступальні дії на Бахмутському та Авдіївському напрямках… На Куп’янському, Лиманському та Новопавлівському напрямках ворог намагається покращити тактичне положення, на Запорізькому та Херсонському – продовжує оборонятися», – йдеться в ранковому зведенні 17 січня.

Українські військові біля Соледара знищили російський Су-25 – Повітряні сили

Українські військові біля Соледара знищили російський штурмовик Су-25, повідомляють у телеграмі Повітряні сили ЗСУ.

«17 січня 2023 року близько 15.20 на східному напрямку в районі міста Соледар підрозділом зенітних ракетних військ Повітряних Сил ЗС України знищено черговий російський штурмовик Су-25», – йдеться у повідомленні.

За даними Генштабу ЗСУ, від початку повномасштабного вторгнення Росія втратила 286 літаків. Москва про свої втрати у техніці не повідомляє.

У Соледарі біля Бахмута українські військові щодня знищують окупантів, їхні склади і техніку. Мета ​– знекровити російські війська та знищити їхній наступальний потенціал. Загалом втрати загарбників на цьому напрямку вимірюють десятками тисяч, хоча Росія й вважає захоплення міста (в її версії - звільнення) великою перемогою: їй вдалося суттєво просунутися у місті, ЗСУ контролюють лише його західну оклицю. Чи може зруйнований до фундаментів Соледар стати другою Чорнобаївкою, пасткою для атакуючих, котрі туди зайшли?

Сили оборони відбили атаки російських військ біля 9 населених пунктів – Генштаб

Українські військові минулої доби відбили атаки російських військ у районах населених пунктів Білогорівка Луганської області та Сіль, Красна Гора, Бахмут, Кліщіївка, Водяне, Невельське, Мар’їнка і Побєда на Донеччині, повідомив у ранковому зведенні 18 січня Генеральний штаб ЗСУ.

За повідомленням, загарбники основні зусилля зосереджують на веденні наступу на Бахмутському напрямку, а також ведуть «безуспішні наступальні дії» на Авдіївському напрямку.

Розвідка Британії: українські військові 16 січня «скоріш за все вийшли з Соледара»

До кінця дня 16 січня українські війська «скоріш за все вийшли» з міста Соледар на Донбасі, залишивши його під контролем російських військових і проксі-сил «Групи Вагнера», українські сили, ймовірно, створили нові оборонні рубежі на заході, заявили в британській розвідці вранці 18 січня.

«Наступ Росії на Соледар в основному складався з сил «Вагнера» і був допоміжною операцією, спрямованою на те, щоб уможливити охоплення більшого населеного пункту Бахмут. Один із двох основних шляхів постачання України до Бахмута зараз перебуває під зростаючим тиском», – йдеться в повідомленні, опублікованому в твітері Міністерством оборони Великої Британії.

«Знімки показують, що від початку січня південь і схід Бахмута продовжували зазнавати інтенсивного артилерійського обстрілу. Українські сили майже напевно продовжують оборону від російських сил на околицях міста», – додали в розвідці.

Зеленський: Донбас – епіцентр найбільш «жорстоких і принципових боїв»

Президент України Володимир Зеленський заявляє, що Донбас – епіцентр найбільш жорстоких і принципових боїв.

«Ситуація на фронті залишається тяжкою, епіцентр найбільш жорстоких і принципових боїв – на Донбасі. Поступово фіксуємо збільшення кількості обстрілів і спроб наступальних дій від окупантів. Дякую всім нашим бійцям, які тримають позиції! Дякую бійцям 68-ї окремої єгерської бригади та 36-ї окремої бригади морської піхоти за дуже ефективне ураження ворога та потрібну нам стійкість саме на Донбасі! Дякую також підрозділам ГУР МО за дії, які зменшують шанси окупантів», – розповів він у своєму відеозверненні.

Генштаб повідомив про відбиті атаки російських сил біля 14 населених пунктів

Українські військові минулої доби відбили атаки російських військ у районах 14 населених пунктів: Білогорівка Луганської області та Терни, Верхньокам’янське, Соледар, Сіль, Красна Гора, Бахмут, Кліщіївка, Олександро-Шультине, Курдюмівка, Водяне, Мар’їнка, Побєда і Парасковіївка Донецької області, повідомили у Генеральному штабі Збройних сил України.

У Генштабі назвали напрямки, де війська РФ вели наступ минулої доби

Російські військові основні зусилля зосереджують на веденні наступу на Бахмутському й Авдіївському напрямках, а на Куп’янському, Лиманському, Новопавлівському та Херсонському – обороняється, повідомив у ранковому зведенні 20 січня Генеральний штаб Збройних сил України.

За повідомленням, українські військові відбили атаки загарбників біля 16 населених пунктів у трьох областях.

«Минулої доби підрозділи Сил оборони відбили атаки окупантів у районах населених пунктів Новоселівське і Білогорівка Луганської області; Верхньокам’янське, Краснополівка, Соледар, Красна Гора, Парасковіївка, Бахмут, Іванівське, Диліївка, Водяне, Мар’їнка, Побєда, Новосілка Донецької області та Мала Токмачка і Степове на Запоріжжі», – йдеться у зведенні.

У командуванні додали, що російські військові протягом минулої доби завдали дев’ять ракетних і 23 авіаційних удари і здійснили понад 80 обстрілів з реактивних систем залпового вогню.

Російські війська, крім Донеччини, ведуть наступ на Запорізькому напрямку – Генштаб

Російські війська, крім наступальних дій на Бахмутському та Авдіївському напрямках, намагається атакувати також на Запорізькому напрямку, повідомив увечері 20 січня Генеральний штаб ЗСУ.

«Противник не відмовляється від своїх загарбницьких планів. Веде наступальні дії на Бахмутському, Авдіївському та Запорізькому напрямках, нарощує інтенсивність застосування авіації. На Куп’янському, Лиманському, Новопавлівському та Херсонському напрямках веде оборону», – вказано у вечірньому зведенні.

«Конфлікт перебуває у глухому куті» – британське оборонне відомство про стан фронту в Україні

Міністерство оборони Великої Британії у щоденному зведенні оцінило ситуацію у зоні бойових дій в Україні. За даними відомства, останніми днями найзапекліші бої йшли на трьох ділянках фронту:

  • На північному сході, неподалік Кремінної, Україна, ймовірно, досягла невеликих успіхів і успішно захистилася від російської контратаки;
  • У районі Бахмута на Донеччині російські війська та найманці угруповання «Вагнера», ймовірно, відновлюють сили в місті Соледар, яке вони захопили цього тижня;
  • На Запоріжжі обидві сторони зосередили значні сили, що супроводжувалося артилерійськими перестрілками, але великомасштабних наступальних дій сторони уникали.

«Загалом конфлікт перебуває у стані глухого кута», – вважають експерти. Проте вони зазначають, що є реальна можливість локального просування російських військ поблизу Бахмута.

  • Бахмут продовжує залишатися головною гарячою точкою на фронті. Бої за місто, в яких з російської сторони значну роль відіграють найманці угруповання Євгена Пригожина, триває з липня 2022 року. Військові аналітики зазначали, що захоплення Бахмута має для Росії скоріше символічне значення, але не важливе зі стратегічної точки зору.
  • У січні пресслужба засновника «ПВК Вагнера» Пригожина повідомила «про повне звільнення» Соледара – невеликого міста, розташованого за 20 кілометрів від Бахмута. Пізніше цю інформацію підтвердило міністерство оборони Росії. Генштаб ЗСУ втрату міста досі не підтвердив.

Генштаб: війська РФ на Бахмутському напрямку нарощують інтенсивність застосування авіації

Російські війська продовжують спроби наступу на Бахмутському напрямку, нарощуючи там інтенсивність застосування авіації, повідомив у ранковому зведенні 22 січня Генеральний штаб Збройних сил України.

За повідомленням, загарбники вели «безуспішні наступальні дії» на Авдіївському й Лиманському напрямках.

«Протягом доби противник завдав один ракетний і 27 авіаційних ударів. Також здійснив 55 обстрілів із реактивних систем залпового вогню… За минулу добу підрозділи Сил оборони відбили атаки загарбників у районах населених пунктів Новоселівське Луганської області та Терни, Серебрянське лісництво, Верхньокам’янське, Білогорівка, Красна Гора, Бахмут, Первомайське, Мар’їнка і Побєда на Донеччині», – йдеться в повідомленні.

В ISW оцінили дії українських військових під Бахмутом

Українська оборона Бахмуту, ймовірно, є стратегічно правильною дією, незважаючи на її ціну для України, заявили в американському Інституті вивчення війни (ISW).

«Хоча витрати, пов’язані з подальшою обороною Бахмута Україною, є значними і, ймовірно, включають витрати, пов’язані з потенційними українськими контрнаступальними операціями в інших місцях, Україна також заплатила б значну ціну за те, щоб дозволити російським військам легко взяти Бахмут», – йдеться в повідомленні.

Аналітики зауважили, що сам Бахмут не має оперативного чи стратегічного значення, але якби російські війська зайняли його відносно швидко й малою ціною, вони могли б сподіватися розширити операції таким чином, щоб змусити Україну поспішно будувати оборонні позиції на менш сприятливій місцевості.

Генштаб ЗСУ: армія РФ наступає на трьох напрямках та завдала п’ять авіаційних ударів

Від початку доби 22 січня російські військові завдали п’ять авіаційних ударів по позиціях сил оборони, ракетного удару по критичній інфраструктурі на Запоріжжі та 20 обстрілів із РСЗВ, йдеться в зведенні Генерального штабу ЗСУ.

«Основні зусилля окупанти зосереджують на веденні наступу на Бахмутському напрямку. Ведуть безуспішні наступальні дії на Запорізькому, Авдіївському та Лиманському напрямках. На Куп’янському, Новопавлівському та Херсонському – обороняються», – уточнили українські військові.

Також, за інформацією Генштабу ЗСУ, армія РФ продовжує зазнавати втрат – наприклад, до міської лікарні лікарню Нової Каховки Херсонської області щоденно прибувають вантажні та легкові автомобілі з пораненими російськими військовими.

«Окрім того, авіація Сил оборони протягом 22 січня завдала три удари по районах зосередження особового складу ворога, підрозділи ракетних військ і артилерії уразили два райони зосередження росіян та два склади боєприпасів», – підсумували в Генштабі ЗСУ.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG