Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

У Бахмуті затишшя немає, війська РФ збільшили кількість артобстрілів – Маляр

У Бахмуті затишшя немає, війська РФ збільшили кількість артилерійських обстрілів, заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

За її словами, українські військові продовжують контролювати околиці Бахмута на південно-західній частині і «фактично вхід в місто».

«Наступальна активність ворога там зупинена. Здається по новинах, що там затишшя. І з нашого боку вже декілька діб не здійснюється просування. Насправді це не можна називати затишшям, бо ворог збільшив кількість артилерійських обстрілів, тобто він лише змінює інструменти. Це цифра, яка співмірна з тією, коли були найгостріші бої в Бахмуті», – розповіла вона в ефірі національного телемарафону.

Маляр зауважила, що російські сили продовжують перегрупування в Бахмуті, а ЗСУ «всіляко заважають їм це робити».

«Наші війська виконують там важливі задачі, які ми не можемо оголошувати. Але це задачі спрмовані на підвищення боєздатності. Те, що зараз здається нібито затишшям, насправді обидві сторони готуються до того, що буде продовжена боротьба», – додала вона.

Українські військові відбили 22 атаки сил РФ за добу – Генштаб про ситуацію на фронті

Російські війська продовжують зосереджувати основні зусилля на спробах повної окупації Луганської та Донецької областей, протягом минулої доби українські сили відбили 22 російських атаки, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України вранці 31 травня.

«На Куп’янському напрямку противник вів безуспішні наступальні дії західніше Масютівки Харківської області та у напрямку Новоселівського Луганської області… На Лиманському напрямку противник вів наступальні дії південніше Кузьминого, успіху не мав», – йдеться в повідомленні.

На Бахмутському напрямку, за даними Генштабу, протягом минулої доби загарбники наступальних дій не проводили.

«На Авдіївському напрямку противник вів наступальні дії у напрямку Сєверного, успіху не мав… На Мар’їнському напрямку наші захисники відбили усі атаки противника в районі міста Мар’їнка, а також – у напрямку населених пунктів Побєда та Новомихайлівка», – йдеться в повідомленні.

За даними військових, на всіх цих напрямках російські сили здійснювали обстріли населених пунктів.

Війська РФ не просунулися на жодному з напрямків, на яких вели наступ – Маляр

Російські війська за добу не просунулися на жодному з напрямків, на яких вели наступ, заявляє заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

«На Куп’янському напрямку противник веде безуспішні наступальні дії. На Мар’їнському напрямку протягом доби наші захисники відбили 12 атак противника в районі міста Мар’їнка», – написала вона у телеграмі.

Маляр зауважила, що на Бахмутському напрямку противник наступальних дій наразі не проводить, але продовжує обстріли та завдає авіаційних ударів, проводить перегрупування своїх сил.

Українські війська контролюють південно-західні околиці Бахмута, на півночі та півдні передмістя вже декілька днів просування не здійснюється, додала вона.

За даними Маляр, на трьох напрямках з шести протягом доби противник не проводив наступальних дій, йдеться про Лиманський, Авдіївський, Шахтарський.

Череватий: ротація «гнітюче» діє на нові сили РФ, які заходять в Бахмут

На Бахмутському напрямку спостерігається значне зменшення боїв, російські сили продовжують ротаційні заходи, заявив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.

«За останні дні ми спостерігали суттєве значне зменшення боїв – було по два-три бойові зіткнення. За цю добу не було зовсім. Ворог продовжує ротаційні заходи, відводячи злочинне угруповання злочинне «Вагнер», замінюючи їх підрозділами повітряно-десантних військ, мотострілецькими підрозділами. Це відведення гнітюче діє на тих, хто заходить на їхнє місце. Тому що вони самі теж уже багато брали участь в боях. Це другий-третій склад цих бригад, які заходять», – сказав він в ефірі національного телемарафону.

Череватий зауважив, що ці нові підрозділи російських військ бачать, у якому стані виходять «вагнерівці» з Бахмута.

«По перехопленню бачимо, що це в них захоплення не викликає. Плюс в дорогу ми їм насипаємо щедро. В результаті за добу було 80 окупантів знищено, 119 поранено», – додав речник Східного угруповання.

На Бахмутському напрямку протягом доби російська армія не наступала – Генштаб

Російські війська протягом попередньої доби завдали 62 авіаційних удари та здійснили 54 обстріли з реактивних систем залпового вогню по українських позиціях і населених пунктах, повідомляє Генеральний штаб Збройних сил вранці 30 травня.

«Противник продовжує зосереджувати основні зусилля на спробах повної окупації Луганської та Донецької областей. Протягом минулої доби підрозділи сил оборони відбили 27 ворожих атак», – повідомляє штаб.

Протягом кількох попередніх днів Генштаб звітував про близько 20 відбитих атак у Донецькій та Луганській областях.

Читайте також: «Вилікувати» українськість: як і навіщо РФ вивозить дітей із Донбасу до Росії

За зведенням, російська армія не проводила наступальних дій на кількох напрямках, в тому числі Лиманському та Авдіївському, хоча обстрілювала населені пункти в цих районах.

«На Бахмутському напрямку протягом доби противник наступальних дій не проводив. Завдав авіаційного удару в районі Торецька Донецької області. Від ворожих обстрілів постраждали Васюківка, Краматорськ, Тихонівка, Оріхово-Василівка, Бахмут, Часів Яр, Іванівське, Предтечине, Біла Гора, Залізне та Нью-Йорк Донецької області», – йдеться в зведенні.

Водночас штаб звітує про 12 відбитих атак в районі Мар’їнки.

На півдні загарбники продовжують вести оборонні дії, також обстрілюють населені пункти Запоріжжя та Херсонщини.

Читайте також: «Вони розраховували, що здамо аеропорт без бою»: спогади бійців, як вибили сили РФ з ДАПу

Штаб також вказує на продовження тиску на місцеве населення в окупованій частині Херсонської області:

«Окупанти здійснюють масові рейди по будинках та квартирах місцевих мешканців. Перевіряють особисті документи та мобільні пристрої. Таким чином окупанти намагаються залякати місцеве населення та виявити тих, хто допомагає Силам оборони України».

Командування звітує про 15 ударів по місцях зосередження російських військових і техніки, а також враження низки цілей ракетними та артилерійськими ударами.

До Бахмуту замість «вагнерівців» заходять російські десантники – Череватий

До Бахмуту на заміну «вагнерівцям» заходять повітряно-десантні війська Росії та мотострілецькі підрозділи, повідомив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий в ефірі телемарафону 29 травня.

«Так, там відбуваються ротаційні заходи через насамперед великі втрати злочинного угруповання «Вагнер». Вони змушені це робити. Заходять підрозділи повітряно-десантних військ окупанта і мотострілецькі підрозділи. Ми знаємо їхні найменування, знаємо їхніх командирів і бойовий потенціал», – сказав він.

Також Череватий повідомив, що «всі ці підрозділи вже брали участь у війні та всі вони зазнавали значних втрат», тому вони були доукомплектовані нещодавно мобілізованими.

«Здебільшого це вже другий-третій склад їхнього особового складу», – сказав Череватий.

За його словами, на Бахмутському напрямку армія РФ не припиняє ураження позицій ЗСУ – «за цю добу різними видами озброєння він завдав 373 удари, шість авіанальотів на позиції українських захисників».

«Ми відповідали вогневим ураженням в ході якого було вбито 155 окупантів , 116 зазнали поранень», – повідомив Череватий.

У Бахмуті знизилася інтенсивність наступу РФ, але не артилерійських обстрілів – Маляр

Російські війська знизили інтенсивність наступальних дій у Бахмуті через заміну російських найманців регулярними підрозділами, повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр 29 травня.

«(Російська армія – ред.) здійснює заміну військ з «вагнерівців» на регулярні підрозділи та намагається стабілізувати оборону на цьому напрямку. Наші війська своїми діями відчутно ускладнюють ворогу цей процес. Водночас інтенсивність ворожих артилерійських обстрілів не зменшилась», – йдеться в повідомленні.

Маляр додала, що українські війська продовжують контролювати околиці Бахмута у південно-західній частині в районі «Літак».

Читайте також: Що відбувається довкола Бахмуту? Коротко для тих, хто заплутався

«На півночі передмістя Бахмута також відбувається заміна ворожих підрозділів. На півдні від Бахмута ворог робить спроби посилитись та наростити армійські підрозділи», – додала представниця Міноборони.

Маляр уточнила, що вчора та сьогодні зранку українські війська не просувалися на флангах міста через виконання «інших завдань».

Темпи просування російських військ навколо Бахмута лишаються «помітно низькими» – ISW

Поступ російських військ на флангах Бахмута лишається повільним, констатує американський Інститут дослідження війни в останньому звіті від 28 травня.

За оцінкою аналітиків, темпи російських операцій навколо міста лишаються «помітно низькими». ISW посилається на дані Генерального штабу від 28 травня, за якими російські сили безуспішно наступали в районі Бахмута: поблизу Оріхово-Василівки, на захід від Хромового та в напрямку Іванівського. Також речник Східного угруповання ЗСУ Сергій Череватий напередодні повідомив про лише одне бойове зіткнення поблизу районного центру за попередню добу.

«Кадри з геолокацією, опубліковані 28 травня, показують, що російські війська досягли незначних успіхів на захід від Кліщіївки (7 кілометрів на південний захід від Бахмута). Російські військові блогери стверджували, що російські сили контратакують на захід від Кліщіївки, але українські сили зберігають свої нинішні позиції в цьому районі», – йдеться в звіті.

За даними ISW, українські військові в районі міста «висловлювали оптимістичні очікування, що зниження темпів російських операцій навколо Бахмута сприятиме подал

Перекидання сил «ДНР» до Бахмута може уповільнювати наступ Росії на Авдіївському напрямку – ISW

Російське командування, можливо, перекидає сили незаконного збройного угруповання «ДНР» до Бахмута на заміну найманцям «Вагнера» – про це йдеться в звіті Інституту дослідження війни від 27 травня.

ISW посилається на дані Міністерства оборони Великої Британії, за якими бойовики «ДНР», ймовірно, зайшли в Бахмут 24 травня.

«Раніше ISW спостерігав підрозділи 132-ї окремої гвардійської мотострілецької бригади 1-го армійського корпусу «ДНР», які діяли на Бахмутському напрямку після того, як раніше воювали в районі Авдіївки. Наразі невідомо, чи діють у місті підрозділи 132-ї бригади, але раніше ватажок «ДНР» Денис Пушилін підняв прапор «ДНР» у Бахмуті», – йдеться в звіті.

Читайте також: «Вилікувати» українськість: як і навіщо РФ вивозить дітей із Донбасу до Росії

Водночас дослідники припускають, що в разі такого перекидання військ просування російських сил на напрямку Авдіївка-Донецьк може сповільнитися.

«Останніми днями російські атаки в районі Авдіївки – Донецька, схоже, зменшилися, що може бути пов’язано з перекиданням сил «ДНР» до Бахмута… Можливо, російське військове командування перекидає підрозділи «ДНР», які діють у добре захищеному районі Авдіївки та Донецька, щоб не робити інші напрямки вразливими або забезпечити швидке зміцнення позицій у Бахмуті», – вважають аналітики.

Водночас вони вказують на дані британського Міноборони, за якими російське командування, схоже, підсилює фланги Бахмута регулярними військами.

Українські військові в районі Бахмута просунулися ще на 450 метрів – Череватий

Українським військовим вдалось просунутися ще на 450 метрів на деяких позиціях у районі Бахмута, зазначив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий в ефірі телемарафону.

Він повідомив, що «ЗСУ вдалось ліквідувати 54 окупантів та поранити 84 осіб». Також Силам оборони «вдалося знищити РСЗВ «Град», три гармати, три безпілотники, самохідний міномет 2С4 «Тюльпан», а також два польові склади з боєприпасами».

Череватий додав, що за цю добу сталося два бойові зіткнення, за минулу теж – від одного до трьох.

«Це набагато менше порівняно з тим, як ворог поводився протягом усіх попередніх місяців. Однак залишається активна інтенсивність у сенсі вогневого ураження наших позицій. 465 разів ворог бив різними системами і калібрами по наших позиціях. Було два авіанальоти», – повідомив Череватий.

Розвідка Британії каже про початок виходу ПВК «Вагнер» з Бахмута. ЗСУ підтверджують «певні ротаційні рухи»

Сили російської приватної військової компанії «Вагнер», ймовірно, почали відхід із деяких своїх позицій навколо міста Бахмут на Донеччині, повідомляє Міністерство оборони Великої Британії з посиланням на дані розвідки

«Станом на 24 травня сили так званої «Донецької народної республіки», імовірно, увійшли в місто, щоб почати операції із зачистки. Останніми тижнями частини 31-ї бригади повітряно-десантних військ (ВДВ) Росії, ймовірно, були перекинуті з району Сватове-Кремінна для посилення флангів Бахмута», – йдеться у повідомленні.

Водночас речник Східного угруповання Сил оборони Сергій Череватий в ефірі національного телемарафону підтвердив «певні ротаційні рухи» російських сил в Бахмуті.

«З цим же пов’язано зменшення бойових дій. Це нас не зупиняє – ми продовжуємо завдавати ударів. Справді вони замінюють (сили) але наскільки масово, наскільки він (Пригожин) справді виведе підрозділи цього злочинного угруповання – треба трошки часу, щоб верифікувати. Бо поки що (ПВК «Вагнер») залишається у самому Бахмуті. Також з їхніми заявами треба бути обережними. Не все залежить тільки від нього (Пригожина), а, думаю, їхнє командування буде дивитися, наскільки вони зможуть закрити ці позиції», – розповів Череватий.

Міноборони: українські війська «міцно тримають» панівні висоти біля Бахмута

Українські війська «міцно тримають» панівні висоти на півночі та півдні від Бахмута, повідомляє заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

«Вчора і сьогодні там немає активних боїв – ні в місті, ні на флангах. Натомість ворог активно обстрілює околиці міста та підступи до нього. Ми міцно тримаємо зайняті раніше панівні висоти на півночі та півдні від Бахмута. Водночас просування протягом вчора і сьогодні призупинено з метою виконання інших задач», – написала вона в телеграмі 29 травня.

За її словами, на Бахмутському напрямку в цілому наступальна активність знижена – це обумовлено тим, що проводиться заміна та перегрупування військ.

Череватий констатує «зменшення атак» РФ у районі Бахмута, можливо, через перегрупування

Російські війська третю добу поспіль «менш активні» під час атак у районі Бахмута, заявив речник Східного угруповання Сил оборони Сергій Череватий. Про це він розповів в ефірі «24 каналу» 25 травня.

«За цю добу тільки два боєзіткнення відбулося, за попередню – три. Але продовжує вражати вогнем наші позиції – 332 рази він бив ствольною та реактивною артилерією по наших позиціях. Відбувся один авіаналіт», – розповів він.

Череватий також прокоментував заяви засновника приватної військової компанії «Вагнер» Євгена Пригожина про нібито відхід його найманців з позицій у Бахмуті.

«Ми точно констатуємо зменшення атак. Можливо, це пов’язано з їх перегрупуванням. Точно ми завдали їм дуже потужних втрат й вони його потребують. Наскільки це відбудеться, якими підрозділами та в яких об’ємах – я думаю, що нам потрібно трішки часу, щоб верифікувати цю інформацію», – додав представник Східного угруповання.

Читайте також: «Без зброї, без броні, просто тікали»: як відбувався прорив ЗСУ російської оборони під Бахмутом

Раніше сьогодні засновник угруповання «ПВК Вагнера» Євген Пригожин оголосив про початок виведення підконтрольних йому найманців з міста Бахмут. За його словами, «вагнерівців» планують вивести до 1 червня в якісь «тилові табори», а їхнє місце в Бахмуті займуть регулярні підрозділи російської армії.

Натомість заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що у передмісті Бахмута підрозділи «Вагнера» замінили російські армійські підрозділи, але «вагнерівці» залишаються в місті.

У Міноборони України 22 травня заявили, що, попри заяви Росії, українські війська продовжують контролювати певні об’єкти і район «Літака» у Бахмуті. Згодом також повідомлялося про «незначне просування» ЗСУ на флангах.

У Бахмуті ще залишаються «вагнерівці», але з передмістя вийшли – Маляр

У передмісті Бахмута підрозділи «Вагнера» замінили російські армійські підрозділи, але «вагнерівці» залишаються в місті, повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

«У передмісті Бахмута ворог замінив підрозділи «Вагнера» на армійські регулярні загони. В самому ж місті Бахмут на даний момент залишаються Вагнерівці. Наші війська контролюють околиці міста у південно-західній частині в районі «Літак», – написала вона в телеграмі.

За її даними, артилерійськими обстрілами противник намагається зупинити просування ЗСУ по флангах, зараз РФ підтягує додаткові підрозділи на фланги для посилення.

Пригожин заявив про початок виведення свого угруповання з Бахмута

Засновник угруповання «ПВК Вагнера» Євген Пригожин оголосив про початок виведення підконтрольних йому найманців з міста Бахмут у Донецькій області.

На опублікованому вранці 25 травня відео Пригожин каже, що ці підрозділи планується вивести до 1 червня в якісь «тилові табори», а їхнє місце в Бахмуті займуть регулярні підрозділи російської армії. Надалі, як стверджує Пригожин, його підлеглі «отримають нові бойові завдання».

Пригожин заявляв, що «вагнерівців» буде виведено з Бахмута, одразу після того, як оголосив про взяття міста.

У російському міністерстві оборони це повідомлення поки не коментували.

Сирський про Бахмут: ЗСУ продовжують оборонну операцію

Командувач Сухопутних військ Збройних сил України генерал-полковник Олександр Сирський заявляє, що українські військові в Бахмуті продовжують оборонну операцію.

«Сили оборони продовжують оборонну операцію і мають успіхи на флангах Бахмута», – написав він в телеграмі.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG