Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

За Бахмут і Марʼїнку тривають найзапекліші бої – Генштаб

Українські військові впродовж доби відбили 43 атаки сил РФ на трьох напрямках – Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському, йдеться у вечірньому зведенні Генерального штабу ЗСУ 26 квітня. Найзапекліші бої тривають за Бахмут і Марʼїнку, вказано в повідомленні.

«Упродовж доби противник завдав 3 ракетних, 31 авіаційного удару та здійснив близько 26 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Є поранені серед мирного населення, зруйновано та пошкоджено приватні житлові будинки та іншу цивільну інфраструктуру», – інформують у Генштабі.

Також у повідомленні вказано, що авіація Сил оборони за добу завдала 11 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки російських сил, був збитий розвідувальний БпЛА типу Supercam.

«Тривають запеклі бойові дії на ближній дистанції» – розвідка Британії про Бахмут

У західних районах Бахмута в Донецькій області тривають запеклі бойові дії на ближній дистанції, заявила 26 квітня британська розвідка, аналізуючи події довкола міста, важкі бої за яке між українськими військовими і російськими силами тривають кілька місяців.

«Ключовою подією за останній тиждень стали бої на околицях міста, особливо біля села Хромове в той час, як Україна прагне зберегти контроль над своїм маршрутом постачання 0506. Інші варіанти поповнення запасів, ймовірно, ускладнені через багно на ґрунтових шляхах», – йдеться в повідомленні, яке в твіттері цитує Міністерство оборони Великої Британії.

У розвідці зауважили, що в той час, як місто зазнає ударів вже понад 11 місяців, українська оборона Бахмута «тепер інтегрована як один з елементів набагато глибшої оборонної зони, яка включає місто Часів Яр на заході».

Сили оборони відбили 39 атак РФ на Донеччині – штаб

Російські війська за добу завдали трьох ракетних ударів, 13 авіаційних ударів та 49 обстрілів із реактивних систем залпового вогню по українських позиціях та критичній інфраструктурі, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України вранці 26 квітня.

«Основні зусилля противник зосереджує на веденні наступальних дій на Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Підрозділами сил оборони України протягом минулої доби було відбито 39 атак противника на зазначених ділянках фронту. Найзапекліші бої тривають за Бахмут та Мар’їнку», – йдеться в повідомленні.

У Бахмуті тривають важкі бої, штаб повідомляє про безуспішні наступальні дії російських військ в напрямку Богданівки, Хромового та Кліщіївки, а також на Авдіївському та Мар’їнському напрямках.

Читайте також: «Донбас, що існував, зник назавжди». Скільки часу та коштів потрібно на відбудову Маріуполя?

На Запорізькому та Херсонському напрямках, згідно зі зведенням, російські війська продовжують оборонні дії. Протягом доби понад 40 населених пунктів зазнали обстрілів.

«Внаслідок влучання двох керованих авіаційних бомб по населеному пункту Кізомис, пошкоджено понад 10 житлових будинків мирних громадян. Два – повністю зруйновані. Також руйнувань зазнала місцева церква та інша цивільна інфраструктура», – повідомляє командування.

За даними Генштабу, українська авіація напередодні завдала шість ударів по місцях зосередження російських військ, удару по зенітно-ракетному комплексу, також було збито два розвідувальних російських безпілотники – «Зала» та «Орлан-10».

Українські військові відбили 36 атак за добу на Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках – Генштаб

Українські військові впродовж доби відбили 36 атак сил РФ на Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках, ідеться у вечірньому зведенні Генерального штабу ЗСУ 25 квітня.

«Тривають важкі бої за місто Бахмут. До того ж, протягом доби противник вів безуспішні наступальні дії у напрямку населених пунктів Богданівка, Хромове та Кліщіївка. Від ворожих обстрілів постраждали Васюківка, Оріхово-Василівка, Маркове, Григорівка, Бахмут, Іванівське, Часів Яр, Біла Гора, Північне та Нью-Йорк Донецької області. На Авдіївському напрямку противник вів наступальні дії неподалік Сєверного та Первомайського Донецької області, успіху не мав. Здійснив обстріли населених пунктів Новобахмутівка, Новокалинове, Авдіївка, Ласточкине, Водяне, Первомайське, Карлівка та Невельське Донецької області. На Мар’їнському напрямку протягом доби нашими захисниками були відбиті числені атаки противника в районі населеного пункту Мар’їнка. Ворожих обстрілів зазнали Георгіївка, Мар’їнка, Побєда, Новомихайлівка та Парасковіївка Донецької області», – вказано в повідомленні.

Читайте також: На що перетвориться Росія після війни з Україною?

Генштаб повідомляє про обстріл ракетами С-300 центру міста Купʼянськ Харківської області, внаслідок чого є загиблі і поранені серед цивільних.

«Зруйновано будівлю краєзнавчого музею, поруч якого немає жодного військового об’єкту, та пошкоджено іншу цивільну інфраструктуру. Окрім того ворог завдав 6 авіаційних ударів та здійснив понад 10 обстрілів з реактивних систем залпового вогню в інших локаціях», – повідомляють українські військові.

За цим же зведенням, авіація Сил оборони за добу завдала пʼять ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки військ РФ, а також одного удару по зенітно-ракетному комплексу. Підрозділи ракетних військ і артилерії вразили зенітно-ракетний комплекс, район зосередження особового складу та військової техніки та радіолокаційну станцію російських військових.

Вагнерівці в Бахмуті змушені покладатися на російські регулярні підрозділи – Череватий

Найманці приватної військової компанії «Вагнер» все ще складають більшість російських військ у зоні відповідальності Східного угруповання ЗСУ, але вже не можуть функціонувати самостійно – про це в ефірі національного телемарафону 25 квітня заявив речник угруповання Сергій Череватий.

За його словами, ситуація в Бахмуті динамічна і «час від часу змінюється». За словами Череватого, ніде, окрім цього міста, в зоні відповідальності Східного угруповання російські війська більше не ведуть настільки потужних бойових дій. Він оцінив втрати російських військ у Бахмуті в «десятки тисяч».

«Злочинне угруповання «Вагнер» вже не здатне самостійно виконувати бойові задачі, як воно прагнуло це раніше робити, фактично монополізувавши цей напрямок, і все більше використовується як повітряно-десантні підрозділи військ окупанта, сили спеціального призначення. Тому ми розуміємо, що втрати дуже суттєві у ворога. Я думаю, що саме для «Вагнера» – це, напевно, кінцевий рубіж», – сказав Череватий.

Читайте також: Що відбувається в Бахмуті? «Сили оборони України не просто стабілізували ситуацію» – командир роти «Ахіллес»

При цьому, за його словами, найманці «Вагнера» все ще складають більшість сил, які ведуть наступальні дії на Сході:

«До відсотка важко сказати, проте переважна більшість сил, що атакують – це вагнерівці. Проте вони самостійно не здатні виконувати бойові завдання, змушені використовувати регулярні підрозділи».

Про те, що ситуація в Бахмуті залишається напруженою, 23 квітня повідомив командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський. Українські військові, за його словами, не лише обороняють місто, але й здійснюють контрнаступальні дії.

Військовий із Бахмуту заперечив інформацію про відведення сил ЗСУ з міста

У Бахмуті на Донеччині відбувається планова ротація українських військ, заявив молодший сержант гранатометник 5-ої окремої штурмової бригади ЗСУ Юрій Сиротюк, який перебуває в місті, коментуючи в ефірі «Свобода Ранок» (проєкт Радіо Свобода) повідомлення іспанського видання El Mundo.

Напередодні це видання поширило інформацію про те, що ЗСУ вивели з Бахмута основну частину своїх сил. У Генштабі ЗСУ цю інформацію не коментували.

За словами військового, це – «як мінімум дезінформація».

«Солдати – не залізні, ні кіборги, їм треба поїсти, інколи помитися, поспати, що неможливо робити в окопі. Тому ротаційно, перебуваючи пару діб під вогнем, вони можуть виїхати, помитися і повернутися назад», – каже Сиротюк.

Однак, за його словами, не відбувається і посилення резервами, оскільки ті частини, які формуються, мають готуватися до наступу, тому їх не треба виснажувати міськими боями.

Читайте також: «Ніхто не збирається відходити»: боєць 93-ї бригади «Холодний Яр» Андрій Бабичев про битву за Бахмут

Про те, що ситуація в Бахмуті залишається напруженою, 23 квітня повідомив командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський. Українські військові, за його словами, не лише обороняють місто, але й здійснюють контрнаступальні дії.

5 квітня президент України Володимир Зеленський під час візиту до Польщі заявив, що ситуація в Бахмуті на Донеччині залишається найскладнішою на фронті, але українські сили перебувають у місті, а загарбники його не контролюють.

Водночас, за словами Зеленського, «якщо буде момент іще гарячіших подій і небезпека, що ми можемо втратити особовий склад через оточення, обов’язково будуть відповідні правильні рішення генерала на місці».

Сили оборони відбили 43 атаки російських військ на Донбасі за добу – Генштаб

Російські війська завдали шести ракетних та 62 авіаційних ударів по українських позиціях та цивільних об’єктах, а також здійснили 70 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Про це йдеться в ранковому зведенні Генерального штабу Збройних сил України 25 квітня.

Основні зусилля російська армія продовжує зосереджувати наступальні зусилля на Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках.

«Підрозділами сил оборони України протягом минулої доби було відбито 43 атаки противника на зазначених ділянках фронту. Найзапекліші бої тривають за Бахмут та Мар’їнку», – йдеться в повідомленні.

На Куп’янському напрямку російські війська продовжують фортифікаційне обладнання позицій на деяких ділянках, на Лиманському наступальних дій не фіксували.

Читайте також: «Там розкидані тіла ліквідованих росіян»: спецпризначенець розповідає, як обороняють Авдіївку

«Тривають важкі бої за місто Бахмут. До того ж, протягом минулої доби противник вів безуспішні наступальні дії у напрямку населених пунктів Новомаркове та Хромове», – повідомляє командування.

Генштаб фіксує, що російські війська продовжують використовувати медичні заклади на окупованій Луганщині. Зокрема, у місті Хрустальний «окупанти розгорнули військовий шпиталь на території міської лікарні», йдеться в зведенні.

Командування звітує про дев’ять ударів по місцях зосередження російського особового складу і військової техніки, а також про три удари по зенітно-ракетних комплексах і збиття 10 безпілотників різних типів.

На сході України – «постійний рух з обох боків»: Міноборони про динаміку боїв

У Міністерстві оборони України заявили, що бойові дії, які тривають зараз на сході, – це «безперервний динамічний процес».

«Постійний рух з обох боків. Тому у щоденних зведеннях ви іноді можете бачити, що сьогодні на якомусь напрямку є наступ, а завтра його може не бути – зупинили, ворог перегруповується тощо. Позиції можемо сьогодні у боях втратити, а наступного дня повернути. Саме тому військові воліють говорити про результат по завершенню операції», – зазначила у телеграмі заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

Генштаб ЗСУ у вечірньому зведенні заявляв, що основні зусилля армія РФ зосереджує на веденні наступальних дій на Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. Повідомлялося, що українські військові відбили понад 30 російських атак. Найзапекліші бої нині тривають за Бахмут та Мар’їнку.

Сирський: ЗСУ в Бахмуті продовжують утримувати стратегічні рубежі

Командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський заявляє, що українські військові в Бахмуті продовжують утримувати стратегічні рубежі.

«Ми б’ємо ворога, часто несподівано для нього, і продовжуємо утримувати стратегічні рубежі. Воїни, які здійснюють активні штурмові дії з захоплення позицій росіян, отримують заохочення та винагороду. Кожен тут – герой. Росіяни несуть великі втрати, ми знищуємо їх кадровий та наступальний потенціал», – написав він у телеграмі увечері 23 квітня.

Читайте також: Зеленський: кожен день тиші в тилу здобувається в жорстоких боях на передовій, шануйте це

За його словами, на Бахмутському напрямку триває оборона.

Сирський також повідомив, що він проїхав всією лінією зіткнення – був у частинах, які тримають весь Бахмутський фронт.

ЗСУ відбили «численні атаки» противника у північній і центральній частинах Мар’їнки – Генштаб

Генеральний штаб ЗСУ повідомляє, що українські військові відбили «численні атаки» противника у північній і центральній частинах Мар’їнки.

«На Мар’їнському напрямку протягом доби нашими захисниками були відбиті численні атаки противника у північній і центральній частинах населеного пункту Мар’їнка, а також в районі Новомихайлівки Донецької області. В той же час, ворожих обстрілів зазнали населені пункти Красногорівка, Георгіївка, Мар’їнка, Новомихайлівка та Парасковіївка Донецької області», – йдеться у вечірньому зведенні 23 квітня.

Російські війська зосереджені на веденні наступальних дій на Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках. За даними Генштабу ЗСУ, сили оборони України протягом доби відбили понад 45 російських атак на цих ділянках фронту, найзапекліші бої тривають за Бахмут та Мар’їнку.

Читайте також: На що перетвориться Росія після війни з Україною?

На Лиманському та Шахтарському напрямках цієї доби наступальних дій не було, а на Авдіївському противник вів наступальні дії біля Новокалинового та Первомайського Донецької області, зазнав великих втрат, повідомляє штаб.

За повідомленням, на Бахмутському напрямку тривають важкі бої за місто Бахмут, також протягом доби російські війська вели безуспішні наступальні дії на околицях населених пунктів Григорівка та Богданівка.

На Запорізькому та Херсонському напрямках противник продовжує вести оборонні дії, але протягом доби здійснив обстріли понад 35 населених пунктів, додають українські військові.

Впродовж доби ЗСУ відбили 58 атак російської армії – Генштаб

Протягом минулої доби 22 квітня російські військові зосереджували основні зусилля на веденні наступальних дій на Бахмутському, Авдіївському та Мар’їнському напрямках – було відбито 58 атак. Найзапекліші бої наразі точаться за Бахмут та Мар’їнку, йдеться в ранковому зведенні Генерального штабу Збройних сил України 23 квітня.

«Окупанти протягом минулої доби завдали вісім ракетних, 37 авіаційних ударів та здійснила близько 45 обстрілів із реактивних систем залпового вогню по позиціям наших військ та населених пунктах. Є загиблі та поранені серед цивільного населення, зруйновано та пошкоджено приватні житлові будинки та інша цивільна інфраструктура», – пишуть українські військові.

Читайте також: «Там розкидані тіла ліквідованих росіян»: спецпризначенець розповідає, як обороняють Авдіївку

Також відомо, що за добу авіація Сил оборони завдала вісім ударів по районах зосередження армії РФ. Було збито російський гелікоптер Мі-24 та чотири безпілотники (два розвідувальних – «Орлан-10» та «Zala», а також два дрони-камікадзе типу «Ланцет»).

«Підрозділи ракетних військ і артилерії протягом доби уразили чотири райони зосередження живої сили, два склади боєприпасів та ще два важливих військових об’єкти противника», – підсумували в Генштабі ЗСУ.

За Бахмут і Марʼїнку тривають «найзапекліші бої» – Генштаб

Українські військові відбили за добу понад 40 атак сил РФ на Бахмутському, Авдіївському та Марʼїнському напрямках, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України у вечірньому зведенні 22 березня.

«Найзапекліші бої тривають за Бахмут та Мар’їнку… Поблизу населених пунктів Григорівка, Хромове та Іванівське противник вів безуспішні наступальні дії. Від ворожих обстрілів постраждали Роздолівка, Васюківка, Оріхово-Василівка, Новомаркове, Григорівка, Богданівка, Бахмут, Іванівське, Часів Яр, Олександро-Шультине, Біла Гора, Диліївка, Залізне, Північне, Південне та Нью-Йорк Донецької області… На Мар’їнському напрямку протягом доби нашими захисниками відбито численні атаки противника в районі населеного пункту Мар’їнка Донецької області. В той же час, ворожих обстрілів зазнали Красногорівка, Георгіївка, Мар’їнка, Новомихайлівка Донецької області», – вказано в повідомленні.

За даними розвідки НАТО, Росія втрачає поблизу Бахмута вп’ятеро більше солдатів, ніж Україна.

Впродовж доби ЗСУ відбили понад 50 атак російської армії – Генштаб

Впродовж доби 21 квітня силам ЗСУ вдалось відбити 53 атаки російської армії на Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках. В епіцентрі бойових дій залишається місто Бахмут, йдеться в ранковому зведенні Генерального штабу.

Протягом минулої доби армія РФ завдала три ракетних, 30 авіаційних ударів та здійснив 50 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, кажуть військові.

«Авіація Сил оборони за минулу добу завдала 5 ударів по районах зосередження окупантів, а підрозділи ракетних військ і артилерії уразили два райони зосередження живої сили, зенітно-ракетний комплекс та ще два важливих військових об’єкти противника», – повідомляє Генштаб ЗСУ вранці 22 квітня.

Росія втрачає значні сили за «дуже незначне» завоювання – Міллі про Бахмут

У Бахмуті на Донеччині Росія втрачає значні сили за «дуже незначне» завоювання, заявив голова Об’єднаного комітету начальників штабів США Марк Міллі.

«Поки ми стоїмо тут сьогодні, українська армія продовжує працювати дуже добре. Інтенсивні бої в Бахмуті та навколо нього тривають уже кілька місяців. Росія витрачає значну кількість сили за дуже незначне завоювання. Росія посилює невибіркові обстріли Авдіївки та інших населених пунктів. І Росія продовжує тяжко платити за свій вибір війни. На відміну від українських сил, які мають високу мотивацію боротися за свою країну, боротися за свою свободу, свою демократію та свій спосіб життя, росіянам бракує лідерства, їм бракує волі, моральний дух поганий, а їхня дисципліна pуйнується», – сказав Міллі 21 квітня під час пресконференції за результатами засідання у форматі «Рамштайн».

Читайте також: Маляр: захисники Бахмута здійснюють «як оборонні дії, так і активні штурмові»

Він зауважив, що за останній рік тимчасові територіальні здобутки Москви супроводжувалися величезними втратами.

«Росія продовжує зазнавати невдач у досягненні своїх стратегічних цілей. Їм не вдалося захопити Київ, їм не вдалося повалити український уряд і вони не змогли розколоти НАТО. Насправді вони зробили навпаки. Київ стоїть, народ України бореться, а НАТО ніколи не було сильнішим», – додав генерал.

За даними Генерального штабу ЗСУ, Бахмут залишається в епіцентрі бойових дій.

Маляр: захисники Бахмута здійснюють «як оборонні дії, так і активні штурмові»

Найгарячішим місцем на фронті залишається Бахмут на Донеччині, ситуація там напружена, але контрольована: українські військові тримають оборону і проводять штурми, заявила 21 квітня заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

«Там зараз точаться запеклі бої. Противник атакує. Знищує вщент будинки і споруди. На окремих ділянка подекуди просувається. Разом із тим наші мужні захисники Бахмута здійснюють як оборонні дії, так і активні штурмові. Ворог несе невиправдано високі втрати. Ситуація напружена, але контрольована. Рішення ухвалюються згідно з військовою доцільністю», – написала Маляр у телеграмі.

Читайте також: «Інструктори були шоковані»: як бійці ГУР опановують американські вертольоти Black Hawk

Вона зауважила, що загалом епіцентром залишається схід, де російські війська продовжують наступальні дії на чотирьох напрямках одночасно: Мар’їнському, Авдіївському, Лиманському, Бахмутському.

«На більшості з них завдяки нашим оборонцям ворогу не вдається просуватись вперед. На цих напрямках наші воїни не лише обороняються, а й активно діють. Хто стежить за зведеннями Генштабу, помітив, що ворог цього тижня намагався рухатися ще по двох напрямках – Куп’янському і Шахтарському. Але наші бійці відбили атаки, і ворог не пройшов», – додала заступниця міністра.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG