Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

Українські військові за добу відбили 59 атак російської армії – Генштаб

Російські військові зосереджують зусилля на наступальних діях на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках. За добу було відбито 59 атак, повідомляється в ранковому зведенні Генштабу 25 березня.

«Українська авіація за минулу добу завдала 17 ударів по районах зосередження окупантів. У той же час наші захисники збили ворожий гелікоптер Мі-24 та 6 безпілотних літальних апаратів противника різних типів» – повідомили в Генштабі.

Також відомо, що підрозділи ракетних військ і артилерії «уразили два пункти управління, чотири райони зосередження противника, два зенітно-ракетних комплекси, склад боєприпасів, артилерійський підрозділ на вогневій позиції та дві станції радіоелектронної боротьби».

Українські військові також наголосили, що в Енергодарі на Запоріжжі російські окупанти організовують дітям старших класів «екскурсії» до Волгодонська на Ростовську АЕС.

Ситуація на Бахмутському напрямку найбільш складна, але її «вдається стабілізувати» – Залужний

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний провів розмову з начальником Штабу оборони Великої Британії адміралом сером Тоні Радакіном. Про це він повідомив 24 березня.

За його словами, він поінформував британського командувача про оперативну ситуацію по всій лінії фронту.

«На Бахмутському напрямку – найбільш складно. Завдяки титанічним зусиллям Сил оборони обстановку вдається стабілізувати», – заявив Залужний.

Він додав, що також обговорив із Радакіном посилення української протиповітряної оборони. Сторони «домовилися розвивати співпрацю і підтримувати зв’язок».

Війська РФ не припиняють штурм Бахмута – Генштаб ЗСУ

Попри прогнози аналітиків про ймовірне послаблення російського наступу, війська РФ не припиняють штурм Бахмута, повідомляє у ранковому зведенні 24 березня Генеральний штаб ЗСУ.

За даними штабу, на Бахмутському напрямку біля міста Бахмут відбулося найбільше бойових зіткнень протягом минулої доби, також українські військові відбили атаки противника в районах населених пунктів Оріхово-Василівка, Богданівка та Предтечине Донецької області.

У Генштабі зазначають, що на Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках противник здійснив безуспішні наступальні дії в напрямку Новокалинового, Новобахмутівки, Степового, Авдіївки, Сєверного, Первомайського, Мар’їнки та Новомихайлівки Донецької області. На Запорізькому та Херсонському напрямках противник продовжує оборонятися.

Війська РФ зосереджують основні зусилля на веденні наступальних дій на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках. Українські війська відбили на цих напрямках понад 79 атак противника, додають у штабі.

У ЗСУ розповіли, чи спостерігається послаблення наступу військ РФ біля Бахмута

Бахмут на Донеччині поки що залишається епіцентром бойових дій, заявив в ефірі національного телемарафону 23 березня речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.

«Поки що Бахмут залишається епіцентром бойових дій, головним напрямком удару ворога. За цю добу на Бахмутському напрямку відбулося 35 боєзіткнень, 29 біля міста і на околицях. 222 рази російські війська обстрілювали весь бахмутський фронт ствольною артилерією, реактивними системами залпового вогню. 44 – по самому місту», – сказав він, відповідаючи на запитання, чи спостерігається послаблення російського наступу біля Бахмута.

За його словами, Куп’янсько-Лиманський є другим за напруженістю напрямок.

«Ворог намагається проявляти активність. Атакувати вже декілька днів підряд. Також цей напрямок є лідером за кількістю обстрілів з артилерії, РСЗВ. Цієї доби 438 разів ворог вражав наші позиції», – додав Череватий.

Сили Росії «видихаються» в Бахмуті, «зовсім скоро» ЗСУ використають це – Сирський

Російські сили видихаються в Бахмуті, «зовсім скоро» українські військові використають це, заявив командувач Сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський.

«Агресор не полишає надії за будь-яку ціну взяти Бахмут, не дивлячись на втрати ані в живій силі, ані в техніці. Основними силами РФ на цьому напрямку є представники ПВК «Вагнер». Не шкодуючи нічого, вони втрачають значні сили та видихаються», – написав він у телеграмі.

За його словами, українські військові «зовсім скоро» використають цю нагоду, як свого часу робили це під Києвом, Харковом, Балаклією та Куп’янськом.

Українські військові минулої доби відбили 83 російські атаки на п’ятьох напрямках – Генштаб ЗСУ

Російські військові продовжують вести наступальні дії на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках, минулої доби підрозділи Сили оборони відбили 83 російські атаки, повідомляє у ранковому зведенні Генеральний штаб ЗСУ.

За даними штабу, на Куп’янському та Лиманському напрямках противник вів безуспішні наступальні дії у районах населених пунктів Макіївка, Білогорівка та Верхньокам’янське.

«На Бахмутському напрямку ворог продовжує ведення наступальних дій, втрачаючи значну кількість живої сили, озброєння та військової техніки. Наші захисники цілодобово відбивають численні атаки противника в районах Бахмута, Богданівки та Предтечиного. Ворожих обстрілів зазнали понад 15 населених пунктів поблизу лінії зіткнення, серед них – Васюківка, Миньківка, Оріхово-Василівка, Григорівка, Бахмут, Часів Яр, Олександро-Шультине, Північне та Південне Донецької області», – йдеться у повідомленні.

На Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках противник здійснив наступальні дії в районах населених пунктів Новокалинове, Степове, Бердичі, Авдіївка, Ласточкине, Сєверне, Водяне, Первомайське, Мар’їнка та Побєда – успіху не мав, додають у Генштабі.

На Запорізькому та Херсонському напрямках противник веде обороні дії.

Аналітики ISW сумніваються у «відчутних результатах» ймовірних наступів військ РФ на нових напрямках

Російські війська можуть почати наступальні операції на нових напрямках, але ці операції, ймовірно, не дадуть відчутних результатів, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

«Схоже, що російські війська стягують більше бойової потужності в район Авдіївки, що може дозволити їм збільшити швидкість просування, хоча 22 березня не було підтверджених наступів Росії в цьому районі. Російські війська можуть почати або посилити наступальні операції на нових напрямках, але ці операції, ймовірно, не дадуть відчутних результатів, оскільки загальний російський весняний наступ продовжує наближатися до кульмінації», – йдеться у звіті Інституту.


В ISW зауважують, що російські військовослужбовці 136-ї бригади раніше заявляли, що перекидаються в район Вугледару для проведення штурму, але російський мілблогер 21 березня заявив, що підрозділи 136-ї мотострілецької бригади діють на Авдіївському напрямку.

«Ця очевидна зміна дислокації – якщо вона не є результатом неправдивих повідомлень Росії – можливо, вказує на те, що російські війська віддали пріоритет інтенсифікації операцій навколо Авдіївки, а не поновленню наступу на Вугледар», – зазначають в Інституті вивчення війни.

Також аналітики ISW звертають увагу, що зміна темпу російських операцій навколо Бахмута може бути пов'язана з можливою підготовкою до наступу біля Авдіївки.

«Темп російських операцій навколо Бахмута, здається, сповільнюється на тлі західних повідомлень про те, що російські війська можуть намагатися розпочати наступ в інших напрямках. Російські війська додатково незначно просунулися в південному Бахмуті, а українські війська провели контратаки на південно-західній і північно-західній околицях міста 21 і 22 березня. Зараз російські війська нарощують темпи наступальних дій навколо Авдіївки з метою оточення населеного пункту, і не виключено, що російські війська роблять це за рахунок дій навколо Бахмута та загальмованого наступу в районі Вугледара», – додають вони.

Генштаб повідомив про «найзапекліші бої» в південній і північній частині Бахмута

Російські війська продовжують вести наступальні дії на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському і Шахтарському напрямках. Найзапекліші бої тривають у південній і північній частині Бахмута, повідомив у вечірньому зведенні 22 березня Генеральний штаб Збройних сил України.

За повідомленням, загарбники також проводили наступальні дії на Авдіївському напрямку «з метою встановлення контролю над Авдіївкою та Мар’їнкою».

У Генштабі додали, що російські війська продовжують застосовувати «тактику терору» проти цивільного населення.

«За добу противник завдав ракетного удару по Запоріжжю, внаслідок чого 2 російські ракети влучили в житловий багатоповерховий будинок, є загиблі і поранені серед цивільних громадян. Також ворог завдав 41 авіаційний удар. Зокрема, окупанти використали 21 БпЛА типу «Шахед-136» із Брянської області РФ, 16 із цих дронів було збито. Внаслідок ударів ворожих БпЛА, росіяни вразили територію гуртожитку фахового коледжу у Ржищеві на Київщині, є загиблі і поранені серед цивільних громадян, а також пошкоджено об’єкт цивільної критичної інфраструктури на Житомирщині. Також загарбники здійснили понад 30 обстрілів з реактивних систем залпового вогню», – йдеться у повідомленні.

Зеленський відвідав позиції військових на Бахмутському напрямку – ОП

Президент України Володимир Зеленський відвідав передові позиції українських військових на Бахмутському напрямку в Донецькій області і нагородив оборонців Бахмута, повідомила пресслужба голови держави 22 березня.

За повідомленням, голова держави заслухав доповіді про оперативну ситуацію і перебіг бойових дій на ділянці фронту.

«Маю честь сьогодні бути тут, на сході нашої держави, на Донбасі, і нагородити наших героїв, подякувати вам, потиснути руку. Подякувати за те, що захищаєте державу, суверенітет, схід України», – цитує Зеленського його пресслужба.

Президент вручив військовим державні нагороди. Зокрема, орден «Золота Зірка» отримав артилерист, капітан Ілля Вергун, якому присвоєно звання Героя України. Від 24 лютого 2022 року він бере участь у протистоянні збройній агресії Росії, безпосередньо керував протитанковими розрахунками під час звільнення міста Тростянця Сумської області, брав участь у стримуванні противника на Ізюмському напрямку. Підрозділи під його керівництвом і за особистої участі Іллі Вергуна знищили «велику кількість ворожої техніки», повідомили в ОП.

Крім того, за повідомленням, під час робочої поїздки в Донецьку область президент Зеленський відвідав госпіталь, у якому проходять лікування поранені українські військові, зокрема захисники Бахмута.

Британська розвідка прогнозує послаблення наступу військ РФ на Бахмут

Існує реалістична ймовірність того, що російський наступ на Бахмут слабшає, частково це пов'язано з передислокацією російських сил в інші сектори, повідомляє Міністерство оборони Британії з посиланням на дані розвідки.

«Останніми днями українські війська розпочали локальну контратаку на захід від міста Бахмут у Донецькій області, що, ймовірно, послабить тиск на трасу Н-32 (маршрут постачання), яка перебуває під загрозою. Навколо центру міста тривають бої, українська оборона залишається під загрозою через з півночі та півдня», – йдеться у повідомленні.

За даними розвідки Британії, біля центру міста тривають бої, українська оборона залишається під загрозою через оточення з півночі та півдня.

«Однак існує реалістична ймовірність того, що російський напад на місто втрачає той обмежений імпульс, який він отримав, частково через те, що деякі підрозділи російського МО було передислоковано в інші сектори», – додають британські військові.

ЗСУ минулої доби відбили 114 російських атак – Генштаб

Російські війська ведуть наступальні дії на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках, минулої доби українські сили відбили 114 російських атак на східній ділянці фронту, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.

«На Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках противник здійснив наступальні дії в районах Новобахмутівки, Новокалинового, Красногорівки, Степового, Бердичів, Авдіївки, Сєверного, Водяного, Первомайського, Мар’їнки та Побєди – успіху не мав. Майже 20 невдалих спроб наступу було здійснено ворогом в районі Мар’їнки. Ворожих обстрілів зазнали Ласточкине, Бердичі, Орлівка, Авдіївка, Тоненьке, Георгіївка, Невельське, Красногорівка, Мар’їнка та Вугледар на Донеччині», – йдеться у повідомленні.

У штабі зазначають, що на Куп’янському та Лиманському напрямках противник вів безуспішні наступальні дії у районах населених пунктів Кремінна, Діброва, Білогорівка та Веселе, також з артилерії обстрілював райони низки населених пунктів.

За даними Генштабу, на Бахмутському напрямку війська РФ продовжує ведення наступальних дій, українські захисники цілодобово відбивали численні російські атаки в районах населених пунктів Оріхово-Василівка, Григорівка, Богданівка, Іванівське, Бахмут, Кліщіївка та Майорськ.

На Запорізькому та Херсонському напрямках противник обороняється.

Генштаб: війська РФ втрачають наступальний потенціал на Бахмутському напрямку

Російські військові продовжують ведення наступальних дій на Бахмутському напрямку, проте втрачають наступальний потенціал, повідомив у вечірньому зведенні 21 березня Генеральний штаб Збройних сил України.

«Противник не припиняє спроб захопити місто, втрачаючи значну кількість живої сили, озброєння і військової техніки. Наші захисники цілодобово відбивають численні атаки окупантів в районах населених пунктів Оріхово-Василівка, Григорівка та у північній частині Бахмута», – йдеться в повідомленні.

У Генштабі додали, що, крім Бахмутського, загарбники продовжують вести наступальні дії на Лиманському, Авдіївському, Мар’їнському і Шахтарському напрямках, але найзапекліші бої тривають за Бахмут і на Авдіївському напрямку.

«Російський агресор продовжує застосовувати звичну для нього тактику терору цивільного населення, обстрілює житлові квартали, а також об’єкти критичної інфраструктури. За добу противник завдав чотири ракетних і 24 авіаційних удари, а також здійснив понад 30 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Існує загроза завдання ворогом ударів по всій території України», – йдеться у зведенні.

Сирський про Бахмут: штурмові групи РФ намагаються просуватися до центру міста, оборона триває

Російські штурмові групи намагаються просуватися з околиць до центру Бахмута, оборона триває, заявив командувач Сухопутних військ генерал-полковник Олександр Сирський.

«На Бахмутському напрямку постійно знищується ворожа техніка, жива сила противника та ворожі склади. Штурмові групи ворога намагаються просуватися з околиць до центру міста, але Сили оборони працюють і знищують їх 24/7. Артилерія 24-ї бригади ім. Короля Данила завдає потужних ударів по позиціях ворога. А десантники 80-ї бригади стримують штурми противника не даючи йому просунутись вперед», – написав він у телеграмі.

За словами Сирського, вздовж всієї лінії фронту в зоні відповідальності Східного угруповання військ йдуть інтенсивні бойові дії.

ЗСУ відбили понад 120 російських атак на п’яти напрямках – Генштаб

Російські війська наступають на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках, українські захисники на цих напрямках відбили понад 120 атак, повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.

За даними штабу, на Куп’янському та Лиманському напрямках противник безуспішно намагався прорвати оборону українських військ – вів безуспішні наступальні дії у напрямку Новоселівського, з артилерії обстріляв райони 11 населених пунктів вздовж лінії бойового зіткнення.

Читайте також: Легендарний комбат «Купол» розповів про втрати на фронті і його покарали: чи це правильно під час війни

«На Бахмутському напрямку окупанти не припиняють штурмові дії міста Бахмут. В той же час наші воїни відбили атаки противника в районах населених пунктів Богданівка, Іванівське, Предтечине та Північне. Обстріляні Міньківка, Васюківка, Залізнянське, Бахмут, Григорівка, Іванівське, Олександро-Шультине, Диліївка, Нью Йорк, Оріхово-Василівка, Привілля та Часів Яр Донецької області», – йдеться у повідомленні.

На Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках війська РФ безуспішно намагаються наступати в напрямку населених пунктів Бердичі, Авдіївка, Сєверне, Первомайське та Новомихайлівка Донецької області, а на Запорізькому та Херсонському напрямках – обороняються.

ISW: зараз малоймовірно, що війська РФ зможуть змусити ЗСУ вийти з Бахмута або Авдіївки

Російські сили намагаються створити умови для оточення Авдіївки, йдеться у звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).

«19 березня український Генштаб повідомив, що російські війська наступали в напрямку Бердичі (10 км на північний захід від Авдіївки), що вказує на те, що російські сили, ймовірно, просунулися на захід від Красногорівки (9 км на північ від Авдіївки) і захопили Степове (на захід від Красногорівки). Російські війська, ймовірно, посилюють темпи бойових дій на північ від Авдіївки, намагаючись створити умови для оточення населеного пункту, і, як повідомляється, залучають у цьому районі більшу кількість авіаційних підрозділів для підтримки цих операцій», – йдеться у звіті.

Аналітики зауважують, що загальний російський весняний наступ, ймовірно, наближається до кульмінації, і російські сили, можливо, активізують зусилля, щоб досягти навіть незначних успіхів, перш ніж вони втратити ініціативу.

За даними Інституту вивчення війни, на тлі повідомлень про збільшення темпів російських операцій навколо Авдіївки російські війська досягли незначних успіхів у Бахмуті та його околицях – вони, ймовірно, досягли додаткових успіхів у південно-західному та північному Бахмуті, а також на північний захід від міста між Богданівкою та Хромовим.

Залишається ймовірним, що просування Росії може змусити Україну вийти з Бахмута або Авдіївки, проте наразі це малоймовірно, додають у ISW.

Можливості для оборони Бахмуту ще не вичерпані – Маляр

Оборона Бахмута триває, повідомила радниця міністра оборони Ганна Маляр 20 березня.

Вона вказала на те, що на поточному тижні минає два місяці з моменту загострення боїв за Бахмут.

«Ніхто не вірив, що в умовах настільки інтенсивних атак ворога можна утримати місто більше тижня, максимум двох. Але завдяки мужності та героїзму тисяч наших воїнів, а також вмілому керівництву наших генералів та офіцерів – оборона Бахмута тримається та можливості ще не вичерпані», – повідомила Маляр.

Вона також перелічила командувачів, які відповідають за оборону міста. Серед них: керівник оборони Бахмута бригадний генерал Андрій Гнатов, керівник оборони Сходу генерал-полковник Олександр Сирський, командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія» бригадний генерал Олександр Тарнавський.

«Безпосередньо у Бахмуті здійснюють оборону комбриги 93-ї бригади полковник Паліса Павло та комбриг 3-ї бригади Національної Гвардії полковник Півненко Олександр», – додала радниця міністра.

Генштаб повідомив про «постійні позиційні бої» на Бахмутському напрямку

На Бахмутському напрямку на Донеччині тривають постійні позиційні бої, повідомив у вечірньому зведенні 20 березня Генеральний штаб Збройних сил України.

«На Бахмутському напрямку окупанти не полишають спроб захопити місто Бахмут. Там тривають постійні позиційні бої. В той же час нашими захисниками було відбито атаки противника в районах Богданівки та Іванівського», – йдеться в повідомленні.

Дивіться також: Росія створює Україні другий Бахмут: де саме і чим це загрожує

У командуванні додали, що на Авдіївському, Мар’їнському та Шахтарському напрямках загарбники здійснили «безуспішні наступальні дії» в напрямку населених пунктів Бердичі, Авдіївка та Сєверне.

«Протягом доби противник завдав 13 авіаційних та 4 ракетних удари, а також здійснив сім обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Високим залишається рівень ракетної загрози по всій території України», – йдеться в повідомленні.

Україна «має добрі можливості», щоб розпочати контрнаступ – ISW

Російські наступальні дії на Донбасі можуть наближатися до кульмінації, а Україна «має добрі можливості, щоб відновити ініціативу та розпочати контрнаступ». Такого висновку у своєму черговому огляді дійшли аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).

За їхніми оцінками, темпи наступальних операцій сил РФ сповільнилися за останні тижні, і це свідчить, що весняний наступ Росії на Донбасі може наближатися до кульмінації.

Тим часом Збройні сили України, ймовірно, провели локальну контратаку на південний захід від Бахмута – поблизу населеного пункту Іванівське. Якщо це так, це розширює коридор між Бахмутом і іншими підконтрольними Києву територіями Донецької області.

Також значні втрати військ РФ у районі Вугледара серйозно послаблюють російський наступальний потенціал у Донецькій області, вказують експерти.

Сили оборони України відбили 69 атак, «епіцентром бойових дій залишається Бахмут» – Генштаб ЗСУ

Російські військові ведуть наступальні дії на п'яти оперативних напрямках переважно в Донецькій області, інформує в ранковому зведенні 20 березня Генеральний штаб ЗСУ.

«Протягом минулої доби наші відбили 69 атак противника на зазначених напрямках. Епіцентром бойових дій залишається Бахмут», – ідеться в повідомленні.

За цими даними, сили РФ завдали шість ракетних та 13 авіаційних ударів, здійснили 56 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, зокрема, по цивільній інфраструктурі Донецької та Запорізької областей. «Є загиблі та поранені мирні громадяни, пошкоджено об’єкти цивільної інфраструктури», – відзначають у Генштабі.

Авіація Сил оборони України 19 березня завдала удару по трьох зенітних ракетних комплексах «Бук-М1-2», сім ударів – по районах зосередження особового складу військ РФ та знищила склад боєприпасів ворога, вказано в ранковому зведенні. Також Генштаб указує, що підрозділи ракетних військ і артилерії уразили російський зенітний ракетний комплекс «Тор», три райони зосередження особового складу та військової техніки та три засоби радіоелектронної боротьби противника.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG