Військова медикиня, волонтерка, 29-річна Яна «Яра» Рихліцька з Вінниці працювала на передовій у Бахмуті, надаючи допомогу українським бійцям. 3 березня вона загинула внаслідок російського обстрілу.
Сирський після поїздки в Бахмут: бої досягли «найвищого рівня напруження»
Командувач Сухопутних військ, генерал-полковник Олександр Сирський заявив, що бої за Бахмут на Донеччині досягли найвищого рівня напруження. Як повідомляє Military Media Center, медійний майданчик Сил оборони і безпеки України, 5 березня Сирський укотре відвідав частини, які здійснюють оборону Бахмута і на підступах до міста.
«Ворог кинув у бій додаткові сили «Вагнера». Наші воїни мужньо боронять позиції на півночі Бахмута, намагаючись не допустити оточення міста», – сказав він.
«Наш опір на цьому плацдармі триває вже декілька місяців. Увесь цей час спроби ворога захопити місто розбивались об стійкість наших воїнів. Наші оборонці завдали значних втрат ворогу, знищили велику кількість техніки, змусили кидати у бій найкращі штурмові підрозділи «Вагнера» і зменшили наступальний потенціал противника», – додав Сирський.
Міністр оборони США: захоплення Бахмута не обов’язково означатиме, що РФ змінила «хід цієї боротьби»
Навіть якщо російським військам найближчим часом вдасться захопити місто Бахмут на Донеччині, де в останні місяці йдуть найважчі бої, це не означатиме перелому в ході бойових дій, заявив міністр оборони США Ллойд Остін.
Під час візиту на Близький Схід 6 березня Остін заявив, що Бахмут «має більш символічне, ніж стратегічне чи оперативне значення».
Він додав, що не знає, чи утримають українські сили Бахмут, чи ні, але навіть якщо їм це не вдасться, це не стане серйозним успіхом для Росії.
«Падіння Бахмута не обов’язково означатиме, що росіяни змінили хід цієї боротьби», – сказав голова Пентагону в Аммані, Йорданія.
Залужний і Сирський «висловилися за продовження оборонної операції» в Бахмуті
Президент Володимир Зеленський провів чергове засідання ставки верховного головнокомандувача 6 березня, повідомляє пресслужба Офісу президента.
За повідомленням, особливо детально учасники засідання розглядали ситуацію в Бахмуті.
«Президент поставив запитання Головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному та командувачу оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Олександру Сирському щодо подальших дій на Бахмутському напрямку. Вони висловилися за продовження оборонної операції та подальше посилення наших позицій у Бахмуті», – йдеться в заяві.
Також учасники ставки розглянули «питання постачання зброї й обладнання та їх розподілу за оперативними напрямками».
ЗСУ відбили понад 95 атак військ РФ за добу – Генштаб
У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили, що армія РФ основні зусилля зосереджує на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках.
«Минулої доби наші воїни відбили понад 95 атак противника на зазначених напрямках, зокрема, в районах Білогорівки і Невського Луганської області та Залізнянського, Дубово-Василівки, Оріхово-Василівки, Бахмута та Іванівського на Донеччині», – йдеться в зведенні вранці 6 березня.
Читайте також: 8 років з окупації передавав інформацію ЗСУ. Хто такий «Східний» із Кадіївки?
За даними Генштабу, на Бахмутському напрямку армія РФ не припиняє спроб штурмувати Бахмут та навколишні населені пункти. На Авдіївському та Шахтарському напрямках російські війська провели «безуспішні наступальні дії» в напрямку населених пунктів Красногорівка, Кам’янка, Сєверне, Побєда та Мар’їнка Донецької області.
«Для введення в оману Сил оборони України ворог маневрує, пересуваючи колони в районах населених пунктів Нова Каховка (Херсонська область) – Армянськ (тимчасово окупована територія Автономної республіки Крим). Ці дії викликають невдоволення особового складу російських окупаційних військ. Основна причина у відсутності достатньої кількості палива та навіть натяку на ефективність таких маневрів», – йдеться в повідомленні.
У ISW оцінили розвиток боїв за Бахмут для українських та російських військ
В американському інституті вивчення війни (ISW) припускають, що, якщо російським військам вдасться взяти Бахмут, вони можуть спробувати відновити наступ на Костянтинівку чи Слов’янськ, але зіткнуться з нестачею живої сили та зброї.
«Українські сили, ймовірно, здійснюють обмежений тактичний відхід у Бахмуті, хоча оцінювати наміри України щодо повного відходу з міста ще зарано. Українські війська можуть відступати зі своїх позицій на східному березі річки Бахмутка, враховуючи останні геолоковані кадри руйнування залізничного мосту через річку в північно-східному Бахмуті 3 березня», – кажуть американські аналітики.
Вони вказують на те, що російські військові кореспонденти та блогери стверджували, що російські війська захопили східну, північну та південну частини Бахмута 5 березня, але ISW наразі не може незалежно підтвердити ці заяви.
«Українські війська навряд чи відступлять із Бахмута одразу й можуть продовжити поступовий відхід із бойовими діями, щоб виснажити російські сили продовженням війни в міських боях. Російські війська навряд чи зможуть швидко отримати значні територіальні здобутки під час ведення війни в міських боях, яка зазвичай надає перевагу тим, хто захищається, і може дозволити українським силам завдати значних втрат наступаючим російським підрозділам, навіть якщо українські війська активно відступатимуть», – йдеться у звіті ISW.
Експерти кажуть: міські бої в Бахмуті можуть ще більше погіршити вже виснажені російські змішані сили подібно до того, що було при відході ЗСУ від лінії Сєверодонецьк-Лисичанськ, що фактично завершило російські наступальні операції в Луганській та Донецькій областях влітку 2022 року.
«Російські війська наразі не мають живої сили та техніки, необхідної для підтримки масштабних наступальних операцій для відновлення наступу на Краматорськ і Слов’янськ, не кажучи вже про багаторічну кампанію по захопленню всієї Донецької області. Значні російські наступальні операції навколо Вугледара чи інших місць на заході Донецької області також викликають великі сумніви. Росії доведеться мобілізувати значно більше особового складу та фундаментально трансформувати свою військову промисловість, щоб мати можливість підтримувати такі операції», – наголошують аналітики.
Вони роблять припущення, що «російський наступ із захоплення Бахмута, ймовірно, досягне кульмінації незалежно від того, захоплять російські війська місто чи ні, і російським військовим, ймовірно, буде важко підтримувати будь-які подальші наступальні операції протягом кількох місяців».
«Ймовірно, російським силам не вистачає можливостей для подальшого суттєвого зміцнення в районі Бахмута без відтягування сил з іншої ділянки лінії фронту», – кажуть в ISW, і додають – армії РФ бракує бойової потужності, щоб підтримувати більш ніж один одночасний наступ.
«Російські зусилля проти Бахмута не сприяють досягненню оперативних чи стратегічних цілей російської армії на полі бою, а сильна українська оборона в околицях підриває будь-яке тактичне значення, яке захоплення Бахмута, ймовірно, має для російських сил. Українські сили, ймовірно, матимуть можливість перехопити ініціативу на полі бою та почати контрнаступ, коли російські зусилля навколо Бахмута досягнуть кульмінації до або після взяття міста», – повідомляють аналітики.
Також у ISW припускають, що у подальших наступальних операціях збройні сили Росії в найближчі місяці будуть спиратися на нерегулярні військові формування, зокрема на «вагнерівців», – у атаках піхоти.
«Після захоплення Бахмута російські сили матимуть вибір з двох напрямків просування, але, швидше за все, їм буде важко підтримувати наступальні операції та досягати будь-яких значних успіхів… Російські війська можуть спробувати просунутися на захід уздовж шосе T0504 до Костянтинівки або на північний захід уздовж E40 до Слов’янська. Але потужні українські укріплення в обох напрямках, ймовірно, завдадуть значних втрат наступаючим російським силам і змусять такі зусилля припинити передчасно», – припускають аналітики Інституту вивчення війни.
Оборона Бахмуту триває, армія РФ намагається також атакувати біля Білогорівки – Череватий
Сили оборони продовжують обороняти Бахмут, заявив речник Східного угруповання військ Сергій Череватий в ефірі національного телемарафону.
Коментуючи повідомлення про нібито намір українських військ залишити місто, він звернув увагу на те, що «ніхто не анонсує відходів» із позицій.
«Весь день сьогодні спростовую ці питання. Сили оборони – ЗСУ, прикордонники, підрозділи Нацгвардії – тримають оборону в Бахмуті. Туди є змога доставляти боєприпаси, провіант, медикаменти, забирати звідти поранених», – сказав Череватий.
Крім того, за словами речника Східного угруповання, російські війська також активні на Кремінному напрямку:
«Ворог намагається також там (у напрямку Кремінної – ред.) бути активним, проводити атакувальні дії, зокрема, за цю добу в районі Білогорівки, в районі Невського, Серебрянського лісництва також спостерігається активність, навіть більша, ніж на Бахмутському напрямку, він використовує артилерію і РСЗВ. Тільки за цю добу було 329 обстрілів різними системами, 14 боєзіткнень, і ворог все частіше використовує бронетехніку».
Бої за Бахмут: як захисники України тримають місто
Оборона Бахмуту та підготовка до масштабного наступу Росії: як штурмують українські позиції, де ЗСУ можуть контратакувати і чому попереду – вирішальні місяці війни?
Дивіться у новому випуску Донбас.Реалії (проєкт Української служби Радіо Свобода)
Британська розвідка: під Бахмутом військові РФ використовують саперні лопати замість техніки
Командування РФ продовжує вести наступ під Бахмутом за участю піхоти, йдеться в повідомленні британської розвідки в твітері.
За інформацією Міноборони Великої Британії, така тактика дозволяє зекономити боєприпаси, яких не вистачає.
Так, наприкінці лютого 2023 року російські мобілізовані розповіли, що отримали наказ штурмувати український бетонний опорний пункт. При цьому з озброєння була «вогнепальна зброя та лопати».
«Смертоносність стандартної малої піхотної лопати (МПЛ-50) особливо міфологізована в Росії. Відтоді, як вона була розроблена у 1869 році, вона мало змінилася, а її подальше використання як зброї підкреслює жорстокі та низькотехнологічні бойові дії, які стали характерними для більшої частини війни», – йдеться у повідомленні.
Один з російських мобілізованих додав, що не був готовий «ні фізично, ні психологічно» до такої атаки.
Британська розвідка зазначає, що останні дані свідчать про збільшення ближнього бою у районі Бахмута. Це свідчить про те, що російське командування продовжує вести наступальні дії за участі піхоти та з меншою підтримкою артилерійського вогню, оскільки Росії не вистачає боєприпасів.
«Триває ротація позицій»: українські військові розповіли про ситуацію в Бахмуті
Бійці ЗСУ продовжують контролювати місто Бахмут на Донеччині, зазначив речник Східного угруповання військ Сергій Череватий в інтерв’ю виданню CNN.
За словами військового, наразі бої у Бахмуті тривають здебільшого на околицях, а саме місто контролюється Збройними силами України, Прикордонною службою та Національною гвардією.
«Масового відведення українських військ також не відбувається», – наголосив Череватий.
Він також зазначив, що українські війська проводять контрольовану, планову ротацію позицій у Бахмуті.
Станом на суботу, 4 березня, бойові дії велися навколо Бахмута, у селах Васюківка та Дубово-Василівка на північ від міста, а також у селах Іванівське та Богданівка на захід від нього.
«Лише поблизу Бахмута відбувся 21 ворожий обстріл із застосуванням різних артилерійських систем та РСЗВ, а також дев’ять бойових зіткнень. Всього на цьому фронті відбувся 131 обстріл та 38 бойових зіткнень», – повідомив Череватий.
Україна посилює район Бахмута елітарними підрозділами – британська розвідка
Українські військові посилюють район Бахмута елітарними підрозділами, вказує у своєму звіті 4 березня британська розвідка.
Водночас фахівці відзначають, що впродовж останніх 36 годин поблизу цього міста були зруйновані два важливі мости, в тому числі критично необхідний міст, який сполучає Бахмут із містом Часів Яр.
«Утримувані українцями шляхи постачання міста гранично обмежені», – ідеться в повідомленні.
Українська оборона міста Бахмут на Донбасі перебуває під дедалі сильнішим тиском, констатують у Великій Британії.
«Регулярна російська армія та сили «угруповання Вагнера» просунулися далі в північне передмістя, яке зараз є утримуваним Україною рубежем, вразливим для російських атак із трьох боків», – ідеться в повідомленні.
Аналітики ISW вважають, що українські сили можуть готувати відхід із частини Бахмута
Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що українські військові можуть готувати відхід із частини міста Бахмут Донецької області.
«Якщо українське військове командування вважатиме за необхідне вивести війська з Бахмута, воно, ймовірно, проведе обмежений і контрольований відхід з особливо важких секторів Бахмуту», – пишуть експерти.
РФ втратила під Бахмутом більше військових, «ніж за час двох Чеченських воєн» – речник 112-ї бригади ТРО
Оборона Бахмуту триває, повідомив пресофіцер 112-ї бригади територіальної оборони Андрій Ковальов 3 березня. Про це він розповів у ефірі Радіо Донбас.Реалії.
Він вказав на зведення Генерального штабу, за якими українські війська продовжують відбивати напади на Бахмут.
«Насправді російські окупанти не мають успіху на жодному з напрямків, де вони зараз намагаються проводити наступ. Я нагадаю, що зараз російські окупанти намагаються просуватися на Куп’янському напрямку, на Лиманському, Бахмутському, Авдіївському і Шахтарському», – зазначив Ковальов.
Читайте також: «Війну виграє піхота»: інтерв’ю з Героєм України Леонідом Ходою
За його словами, підрозділи Збройних сил України мають продовжувати оборону міста доти, доки є така можливість. При цьому російські війська, додав він, продовжують нести значні втрати біля Бахмута:
«Ми володіємо інформацією, наводили її зокрема у зведенні Генерального штабу, про те, що на окупованій території Запорізької області у Токмаку російські окупанти розмістили крематорій, у якому спалюють тіла так званих частково мобілізованих, зокрема і з Бахмутського напрямку».
Крім того, тіла російських військових везуть до окупованого Криму, де є крематорій в районі Сімферополя, додав пресофіцер.
«Загалом на полях навколо Бахмуту російські окупанти, очевидно, вже втратили більше особового складу більше, ніж за час двох Чеченських воєн разом узятих», – порівняв він.
На Запорізькому та Херсонському напрямках війська РФ намагаються відновити наступ – Генштаб
Російські війська протягом доби завдали 30 авіаційних та шість ракетних ударів, а також здійснили понад 20 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, в тому числі по цивільній інфраструктурі України, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України увечері 3 березня.
«Ворог зосереджує основні зусилля на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках», – йдеться в зведенні.
Ну Куп’янському й Лиманському напрямках російська армія продовжувала безуспішні спроби наступу в районах Білогорівки на Луганщині та Спірного на Донеччині, додає командування. Також продовжуються намагання оточити Бахмут: протягом доби українські війська відбили атаки в районах Васюківки, Дубово-Василівки та Бахмуту.
Читайте також: «Ми воювали на інстинктах». Як обороняли Схід у лютому 2022-го. Спецпроєкт
«На Запорізькому та Херсонському напрямках противник веде оборону, намагається покращити тактичне положення для відновлення наступу. Здійснив артилерійські обстріли 15 населених пунктів. Зокрема це – Времівка, Новосілка, Зелене Поле Донецької області; Гуляйполе, Залізничне і Кам’янське Запорізької області; Берислав, Козацьке, Білозерка і Дніпровське Херсонської області та місто Херсон, а також місто Очаків на Миколаївщині. Є загиблі та поранені серед цивільного населення», – повідомляє штаб.
Крім того, за зведенням, українська авіація завдала п’ять ударів по російському особовому складу та військовій техніці.
Зеленський про засідання Ставки: загальну доповідь зробив Залужний
Президент України Володимир Зеленський повідомив про проведення засідання Ставки – загальну доповідь зробив головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний.
«Провів засідання Ставки – суто щодо фронтової й безпекової ситуації. Загальну доповідь зробив Головнокомандувач. Була доповідь розвідки. Детально – з конкретних бойових напрямків, від командувачів угруповань наших військ. ОСУВ «Хортиця» – ключова увага Бахмуту. ОСУВ «Таврія» – обговорили Донецький і Запорізький напрямки. Була детальна доповідь генерала Тарнавського. ОСУВ «Одеса» – доповідь щодо ситуації на Південному напрямку, зокрема стосовно того, що стосується Херсона й Херсонщини», – сказав він у своєму відеозверненні.
За його словами, північ країни також не залишається поза увагою.
«Командувачі прекрасно розуміють, що їхнє завдання – робити все, щоб придушувати вогонь терористів. І постійно працюємо з партнерами над тим, щоб далекобійність наших можливостей зростала», – додав Зеленський.
Генштаб: ЗСУ відбили російські атаки біля Бахмута, Хромового та Іванівського
На Бахмутському напрямку противник продовжує наступ – українські війська відбили російські атаки в районах населених пунктів Бахмут, Хромове та Іванівське, повідомляє у зведенні Генеральний штаб ЗСУ.
«На Бахмутському напрямку противник продовжує наступ. Штурмує місто Бахмут. Наші захисники відбили атаки в районах населених пунктів Бахмут, Хромове та Іванівське Донецької області. Ворожих обстрілів зазнали Васюківка, Залізнянське, Оріхово-Василівка, Бахмут, Іванівське, Часів Яр, Курдюмівка, Диліївка, Майорськ та Нью-Йорк», – йдеться у повідомленні.
Читайте також: «Ми воювали на інстинктах». Як обороняли Схід у лютому 2022-го. Спецпроєкт
За даними штабу, на Куп’янському, Лиманському, на Авдіївському та Шахтарському напрямках противник вів безуспішні наступальні дії поблизу Білогорівки, Кремінної, Спірного, Кам’янки, Сєверного та Мар’їнки.
На Запорізькому та Херсонському напрямках війська РФ на окремих ділянках намагаються створити умови для переходу у наступ, додають у Генштабі.
Не лише штурм. Росія активізувала інформаційну кампанію щодо Бахмута – Міноборони
Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр заявляє про «надмірну активізацію» російської інформаційної кампанії, яка супроводжує штурм Бахмута.
За її словами, противник запускає декілька наративів, спрямованих на деморалізацію українського суспільства та військових.
«Зокрема нібито Бахмут не має стратегічного значення і його оборона це нібито політичне рішення – це не так. Військові неодноразово пояснювали значення і задачі оборони Бахмута. Рішення щодо ведення бойових дій приймає вище військове керівництво. Наративи, які дискредитують військове командування східного напрямку. Викладають фейкові документи нібито зі штабу на Сході. Нариви з метою навіювання – демонструють «силу» окупантів і «слабкість» оборонців, розкриваючи нібито відомі їм плани щодо Бахмута обох воюючих сторін», – написала вона в телеграмі.
Розвідка Британії проаналізувала, як погода може вплинути на бої біля Бахмута
Потепління і підвищення температури ґрунту ускладнить наземні операції і пересування важкої техніки бездоріжжям, особливо в районі Бахмуту, де тривають важкі бої, заявила 2 березня розвідка Великої Британії.
«У той час, як українські війська продовжують оборону Бахмута Донецької області, підвищення температури зараз створює умови, відомі українською мовою як «бездоріжжя», що обмежує пересування по пересіченій місцевості (CCM). Погане CCM зазвичай забезпечує певну військову перевагу силам, що обороняються», – йдеться в повідомленні, поширеному Міністерством оборони Британії в твітері.
Читайте також: «Втрати...У ворога перевага в живій силі, у нас дефіцит снарядів»: ротний Оропай про ситуацію під Бахмутом
У розвідці додали, що прогнозовані тепліші за середні умови на решту зими і весну ще більше зменшать можливість пересування за межами доріг.
«Майже напевно, що до кінця березня умови пересування будуть найгіршими після остаточної відлиги. Це додасть перешкод наземним операціям і ускладнить рух важкої бронетехніки по бездоріжжю, особливо по збуреному ґрунту в районі Бахмута», – йдеться в повідомленні.
Українські військові відбили за добу понад 170 атак сил РФ – Генштаб
Українські військові за минулу добу відбили понад 170 атак сил РФ на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках, ідеться в ранковому зведенні Генштабу ЗСУ 2 березня.
«Російські окупанти завдали 14 ракетних ударів по цивільних об’єктах на Харківщині, Полтавщині та Донеччині. Є поранені серед мирного населення, пошкоджені житлові багатоповерхівки та приватні будинки. Також загарбники здійснили 21 авіаційний удар, зокрема задіяли 2 БпЛА «Шахед-136». Ударні дрони збиті. Ворог здійснив 58 обстрілів з реактивних систем залпового вогню», – вказано в повідомленні.
«На Бахмутському напрямку ворог продовжує наступати. Штурмує місто Бахмут. Наші захисники відбили атаки в районах населених пунктів Оріхово-Василівка, Дубово-Василівка, Бахмут та Іванівське», – такою є інформація Генштабу про одну з найгарячіших точок війни.
За цим же повідомленням, українська авіація за минулу добу завдала 16 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки противника, вдалося збити безпілотний літальний апарат типу «Орлан-10», а підрозділи ракетних військ і артилерії уразили один район зосередження противника, два склади боєприпасів і три інших важливих об’єкти російських військових.