Доступність посилання

ТОП новини

Битва за Бахмут. Хроніка оборони міста-фортеці (оновлюється)

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) веде живий блог про битву за Бахмут

Битва за Бахмут: головне

Росія активно штурмує Бахмут та населені пункти на підступах до нього з липня 2022 року. У грудні наступ посилився – передусім за рахунок частин, які відступили з правобережжя Херсонської області. Крім того, місто стало головною ціллю ПВК «Вагнер» Євгенія Пригожина, відомого як «кухар Путіна». За оцінками аналітиків, з військової точки зору захоплення Бахмуту не мало сенсу, оскільки не давало тактичних переваг.

На початку 2023 року значно посилились атаки на Соледар – містечко на північному сході від Бахмуту, на відстані близько 20 км. 25 січня речник Східного угруповання військ Сергій Череватий підтвердив, що українські війська відійшли від Соледару. Після захоплення Соледару війська агресора продовжували просуватися як на флангах Бахмуту, так і в самому місті. До квітня 2023 року Бахмут, окрім декількох найбільш західних позицій, був окупований. Офіційно у ЗСУ про вихід з міста не заявляли. В середині травня українські захисники розпочали наступальні дії на північ (в районі Берхівки) і південь від Бахмуту (в районі Кліщіївки) з метою відбити стратегічні висоти та вирівняти лінію фронту – успішно. 15-17 вересня, після тривалої контрнаступальної кампанії, Сили оборони України відновили свої позиції у двох найважливіших точках на південь від Бахмуту: Кліщіївці та Андріївці.

Далі бої тривали, проте лінія фронту суттєво в жодну сторону суттєво не рухалась. Ситуація значно ускладнилась після захоплення Авдіївки в середині лютого 2024 року. Відтоді загарбники продовжили просуватися на захід від міста і водночас посилили тиск на Бахмутському напрямку, – тут епіцентром зусиль російських військ став Часів Яр. На цій ділянці фронту агресор з другої половини квітня просунувся у Богданівці і зайшов на східну околицю Часового Яру. Аналітики припускають, що агресор може зосередити свої зусилля саме на ньому, або ж на Торецьку, що лежить на південь – і таким чином обійти Часів Яр та посунути на Краматорсько-Слов'янську агломерацію.

Донбас Реалії веде живий блог про битву за Бахмут.

ЗСУ відбили російські атаки біля Бахмута і двох сіл на захід від міста – Генштаб

Українські військові відбили російські атаки біля Бахмута, а також біля сіл Хромове та Іванівське, які розташовані на захід від міста, повідомляє у вечірньому зведенні 1 березня Генеральний штаб Збройних сил України.

«На Бахмутському напрямку ворог продовжує наступати. Не припиняє штурмувати місто Бахмут. Наші захисники відбили атаки в районах населених пунктів Бахмут, Хромове та Іванівське Донецької області. Ворожих обстрілів зазнали Васюківка, Залізнянське, Оріхово-Василівка, Бахмут, Іванівське, Часів Яр, Диліївка, Курдюмівка, Майорськ та Нью-Йорк Донецької області», – йдеться у повідомленні.

За даними штабу, російські війська також вели безуспішні наступальні дії біля Білогорівки, Федорівки, Кам’янки, Первомайського, Невельського та Мар’їнки на Куп’янському, Лиманському, Авдіївському та Шахтарському напрямках.

На Запорізькому та Херсонському напрямках противник веде оборону, на окремих ділянках намагається створити умови для переходу у наступ, додають у Генштабі.

Як українські військові медики рятують життя поранених під Бахмутом

Фотокореспондент Associated Press 26 лютого 2023 року побачив, як працює український польовий шпиталь під Бахмутом, куди поранених привозять прямо з поля бою.

Російська війська почали атакувати це місто в Донецькій області ще у липні 2022 року. З тих пір російське командування кидає на штурм Бахмута все нові і нові підрозділи, але досі захопити місто їм не вдалося. Бійці українських Сил оборони назвали Бахмут «м’ясорубкою для перемелювання російських сил».

Українські військові відбили 85 атак сил РФ за добу – Генштаб

На Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках українські військові відбили за добу понад 85 атак противника, повідомляє у ранковому зведенні 1 березня Генеральний штаб ЗСУ.

«Окупанти завдали двох ракетних та 12 авіаційних ударів, включно із застосуванням двох БПЛА «Шахед-136». Ці дрони збили наші воїни. Також ворог здійснив 68 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Постраждали цивільні люди», – ідеться в повідомленні.

За цими ж даними, авіація Сил оборони за минулу добу завдала 11 ударів по районах зосередження російських військ, ракетники і артилеристи уразили девʼять районів зосередження живої сили та район зосередження озброєння і військової техніки противника, а також дві позиції зенітно-ракетних комплексів, станцію РЕБ та склад боєприпасів.

Готуємо повернення до активних дій – Зеленський про фронт

Президент Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні заявив, що інтенсивність боїв біля Бахмута наростає, але підготовка українських військових для звільнення окупованих земель триває.

За його словами, «найтяжче, як і раніше, – Бахмут і бої, що мають значення для захисту міста».

Росія «взагалі не рахує людей», каже Зеленський, «відправляючи їх на постійні штурми наших позицій».

«Інтенсивність боїв лише наростає», – визнає президент.

«Готуємо повернення наших воїнів до активних дій заради звільнення нашої землі. Пам’ятаємо цю нашу цілком справедливу мету і щодня наближаємося до її реалізації. Україна буде вільною. Вся Україна», – сказав Зеленський.

Генштаб ЗСУ про дії армії РФ: штурмують Бахмут, а на півдні намагаються створити умови для наступу

Російські війська не припиняють штурмувати Бахмут, повідомляє у зведенні Генеральний штаб ЗСУ.

«На Бахмутському напрямку противник продовжує вести наступ. Не припиняє штурмувати місто Бахмут. Наші захисники відбили атаки в районах населених пунктів Дубово-Василівка, Богданівка, Бахмут, Часів Яр і Біла Гора Донецької області. Ворожих обстрілів зазнали райони населених пунктів Оріхово-Василівка, Дубово-Василівка, Бахмут, Іванівське, Курдюмівка, Майорськ і Залізне», – йдеться у повідомленні.

За даними штабу, на Куп’янському, Лиманському, Авдіївському та Шахтарському напрямках противник вів безуспішні наступальні дії біля восьми населених пунктів – Макіївки, Невського, Білогорівки, Кам’янки, Первомайського, Невельського, Мар’їнки та Побєди.

На Запорізькому та Херсонському напрямках війська РФ обороняються, на окремих ділянках намагаються створити умови для переходу у наступ, додають у Генштабі.

За даними українських військових, противник протягом доби здійснив мінометні та артилерійські обстріли низки населених пунктів Чернігівської, Сумської, Харківської областей.

Сирський: Росія «кинула» на Бахмут найбільш підготовлені штурмові загони «Вагнера»

Ситуація в районі Бахмута на Донеччині є «вкрай напруженою», повідомив командувач Сухопутних військ Збройних сил України генерал-полковник Олександр Сирський.

«Незважаючи на суттєві втрати, ворог кинув у наступ найбільш підготовлені штурмові загони «Вагнера», які намагаються прорвати оборону наших військ і оточити місто. У боях за Бахмут наші воїни показують численні приклади стійкості, мужності та героїзму», – цитує слова Сирського пресслужба Сухопутних військ.

Українські військові відбили понад 60 атак військових РФ за добу – Генштаб

Бійці Збройних сил України впродовж минулої доби відбили понад 60 атак російських військових на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках, інформує в ранковому зведенні 28 лютого Генеральний штаб ЗСУ.

«Противник завдав вісім ракетних та 32 авіаційних удари. Здійснив 85 обстрілів із реактивних систем залпового вогню. Загроза подальших ракетних ударів є значною по всій території України», – попереджають українські військові.

Читайте також: Штурм за штурмом, «це м’ясорубка»: колишній нардеп, боєць ЗСУ Юрій Сиротюк розповів про бої за Бахмут

Також у повідомленні йдеться, що за минулу добу підрозділи Сил оборони знищили 11 іранських ударних БпЛА типу «Шахед-136» та один – типу «Зала». Як інформує Генштаб, українська авіація завдала чотири удари по районах зосередження військових РФ, а підрозділи ракетних військ і артилерії уразили один пункт управління, два райони зосередження живої сили противника та дві позиції протиповітряної оборони.

«Ворог знищує все, що можна використати для оборони» – Зеленський про Бахмутський напрямок

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що ситуація на Бахмутському напрямку стає складнішою.

«Звичайно, постійно перебуваю на звʼязку з нашими командувачами. Особлива увага – ситуації на сході, зрозуміло – на Донеччині. Бахмутський напрямок – ситуація стає постійно складнішою. Постійно ворог знищує все, що можна використовувати для захисту наших позицій, для закріплення й оборони. Наші воїни, які обороняються на Бахмутському напрямку, – справжні герої. Я дякую кожному й кожній, хто героїчно тримає цей напрямок та інші напрямки на Донбасі. Дякую кожному й кожній, хто допомагає нашим воїнам і робить усе, щоб наші оборонці мали якнайбільше зброї, далекобійної зброї, потужної зброї», – сказав він у своєму відеозверненні 27 лютого.

Президент також повідомив про проведення кількох нарад з представниками уряду та силового блоку, зокрема, з головою СБУ Василем Малюком.

«З поточних питань і щодо наших кроків найближчим часом для захисту держави. Жодного шансу будь-яким внутрішнім загрозам не залишимо так само, як і зовнішнім», – розповів Зеленський.

Армія РФ нарощує інтенсивність штурмових дій – Маляр

Російська армія нарощує інтенсивність штурмових дій на фронті, повідомила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

«Якщо коротко і простими словами, то ситуація на фронті складна. Ворожа армія нарощує інтенсивність штурмових дій. Найскладніша обстановка залишається на Бахмутському напрямку. Ворог під час наступальних дій використовує тактику виснаження і тотального руйнування», – написала вона у телеграмі.

Водночас, за її даними, війська РФ мають значні втрати – щоденно від 600 до 1000 осіб.

Сили оборони України ведуть активну оборону в умовах кількісної переваги противника, додала Маляр.

300 обстрілів за добу, Бахмут залишається «епіцентром удару ворога» – військові

Російські військові на Бахмутському напрямку за добу здійснили 300 обстрілів, відбулося 60 бойових зіткнень, повідомив в ефірі телемарафону 27 лютого речник Східного угруповання військ Сергій Череватий.

«Бахмут залишається епіцентром удару ворога, де він концентрує свою увагу на тому, щоб прорвати нашу оборону. Зокрема, в районі таких населених пунктів, як Дубово-Василівка, Ягідне, Бахмут, Іванківське, Північне. Відбулося 300 обстрілів на цьому відрізку фронту з різних видів ствольної артилерії, реактивних систем залпового вогню. 60 бойових зіткнень відбулося, де ворог втратив 63 військовослужбовців убитими і 141 пораненими різного ступеня», – сказав Череватий.

Він додав, що в районі Ягідного тривають жорстокі бої, а командування вживає заходів для недопущення просування загарбників.

Череватий також наголосив, що ситуація в районі Бахмута є важкою, але контрольованою.

«Тримаємо, що можемо. Що не можемо – теж тримаємо. Тримаємо все». ЗСУ боронять Бахмут

Російська армія намагається захопити український Бахмут Донецької області ще з літа. За словами українських військових, підрозділи РФ не шкодують свого особового складу: вони буквально засівають поле бою тілами своїх бійців. Та саме тактика закидання землі трупами дозволила окупаційним військам просунутися у місто, додають вони. Наразі там тривають вуличні бої.

«Епіцентр удару ворога»: військові розповіли про ситуацію на Бахмутському напрямку

У районі Бахмуту точаться запеклі бої, найбільше страждають Лиманський та Куп’янський напрямки, зазначив в ефірі телемарафону 26 лютого речник Східного угруповання військ Сергій Череватий.

За його словами, динаміка боїв на Бахмутському напрямку зараз вкрай напружена.

«Це епіцентр удару ворога. Лише за цю добу на Бахмутській ділянці фронту – це Оріхове, Василівка, Берхівка, Ягідне, Бахмут, Іванківське, Північне – відбулося 125 обстрілів реактивними системами залпового вогню і ствольної артилерії, 32 боєзіткнення», – сказав він.

Череватий зазначив, що лише в районі самого Бахмуту відбулося 24 обстріли та 14 боєвих зіткнень. За минулу добу на Бахмутському напрямку російська армія втратила 77 свої бійців, а ще 159 зазнали поранення різного ступеня тяжкості.

За словами Череватого, російські військові зосереджують найбільші удари артилерії на Лиманському та Куп’янському напрямках. Так, за цю добу вони здійснили 197 обстрілів із РСЗВ та ствольної артилерії. Проте, як зазначив Череватий, були дні з навіть більшою кількістю обстрілів. Також за добу відбулося 19 боєзіткнень та п’ять авіанальотів.

Читайте також: Вугледар: російські військові відмовляються наступати

На Лиманському та Куп’янському напрямках російські військові втратили 67 своїх бійців, ще 102 окупанти зазнали поранень, зазначив речник Східного угруповання військ.

«Ми спостерігаємо тенденцію вже багато днів поспіль, що вони намагаються використовувати техніку і щодоби там нищиться їхня броньована техніка», – додав він.

За його словами, за добу РФ втратила чотири модернізовані танки Т-72, одну БМП і склад боєприпасів.

Рік повномасштабної війни. Генштаб ЗСУ розповів, на яких ділянках фронту РФ зосереджує зусилля з наступу

У Генеральному штабі Збройних сил України повідомили про оперативну ситуацію на фронті станом на ранок 24 лютого.

«Російська Федерація вже рік продовжує повномасштабну збройну агресію проти України. Основні зусилля зараз зосереджує на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках. Минулої доби наші захисники відбили близько 100 атак противника на зазначених напрямках», – йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.

У Генштабі кажуть, що для поповнення «масштабних втрат» у живій силі, армія РФ продовжує приховану мобілізацію.

«Зокрема, в регіонах Кавказу, триває активна примусова мобілізація чоловіків призовного віку з метою відправки для участі в бойових діях на території України. Мобілізації підлягають всі чоловіки незалежно від стану здоров’я та бажання воювати. Велика кількість мобілізованих – це громадяни, які відбували чи відбувають покарання в пенітенціарних закладах. Ув’язнених звільняють за умови добровільної участі в бойових діях на території України», – йдеться в повідомленні.

Війська РФ вели наступ біля восьми населених пунктів на Донбасі, безуспішно – Генштаб ЗСУ

Російські війська вели безуспішні наступальні дії біля восьми населених пунктів на Донбасі, повідомляє у своєму вечірньому зведенні 23 лютого Генеральний штаб ЗСУ.

«На Авдіївському та Шахтарському напрямках противник вів наступ поблизу Кам’янки, Водяного, Мар’їнки, Побєди та Новомихайлівки – успіху не мав. На Куп’янському та Лиманському напрямках противник провів декілька безуспішних наступальних дій в районах Стельмахівки, Білогорівки, Серебрянського лісництва та Федорівки», – йдеться у повідомленні.

За даними штабу, на Бахмутському напрямку російські війська продовжують атакувати позиції українських військ поблизу Іванівського, Диліївки та Бахмута.

Російські війська продовжують основні свої зусилля зосереджувати на веденні наступальних дій на п’яти напрямках – Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках. Змін у складі та положенні російських угруповань військ не спостерігають, додають у Генштабі.

Українські військові за добу відбили близько 90 атак сил РФ на 5 напрямках – Генштаб

Українські військові протягом минулої доби відбили близько 90 атак російських сил на п’яти напрямках, де вони зосереджують основні зусилля з ведення наступальних дій, повідомив вранці 23 лютого Генеральний штаб Збройних сил України.

Там уточнили, що йдеться про Куп’янський, Лиманський, Бахмутський, Авдіївський і Шахтарський напрямки на сході України.

«У той же час противник завдав 10 ракетних і 19 авіаційних ударів, здійснив 37 обстрілів із реактивних систем залпового вогню. Знову постраждали мирні міста і села та цивільні громадяни. Загроза завдання росією ракетних ударів залишається високою по всій території України», – йдеться в повідомленні.

У Генштабі також заявили, що у зв’язку із провалом наступу і значними втратами у живій силі під Вугледаром на Донеччині особовий склад добровольчого, так званого казачого загону, який був переданий 155 бригаді морської піхоти тихоокеанського флоту, «відмовляється від подальшої участі у наступальних діях».

Росія продовжує наступ на п’яти напрямках і збільшує кількість військових – Генштаб ЗСУ

Росія зосереджена на наступальних діях на п’яти напрямках на сході України і збільшує кількість військових, повідомляє у зведенні Генеральний штаб ЗСУ.

«Російська Федерація продовжує вести повномасштабну збройну агресію проти України. Основні зусилля зосереджує на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках, збільшує чисельність особового складу», – йдеться у повідомленні.

За даними штабу, на півночі – на Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках – без змін, противник і надалі зберігає військову присутність поблизу державного кордону України, проте ознак формування його наступальних угруповань не виявлено.

На Бахмутському напрямку противник продовжує атакувати позиції українських військ поблизу населених пунктів Оріхово-Василівка, Дубово-Василівка, Берхівка, Ягідне і Бахмут, активно веде повітряну розвідку для коригування вогню артилерії, додають у штабі.

А на Авдіївському та Шахтарському напрямках, як повідомляють у Генштабі, російські війська вели безуспішний наступ поблизу Новобахмутівки, Водяного, Невельського, Мар’їнки та Пречистівки, а також з артилерії обстріляли близько 20 районів населених пунктів.

Українські військові за добу відбили атаки сил РФ біля 7 населених пунктів – Генштаб

Українські військові за добу відбили атаки російських сил у районах населених пунктів Куземівка і Діброва Луганської області та Федорівка, Ягідне, Берхівка, Бахмут і Курдюмівка на Донеччині, повідомив вранці 22 лютого Генеральний штаб Збройних сил України.

«Ворог і далі зосереджує основні зусилля на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках», – йдеться в повідомленні.

У Генштабі додали, що минулої доби російські війська здійснили 59 обстрілів із реактивних систем залпового вогню, внаслідок чого знищені й пошкоджені цивільні житлові будинки, є загиблі та поранені цивільні.

«Є велика небезпека подальших російських авіаційних та ракетних ударів по всій території України», – наголосили в командуванні.

Росія використовує примітивний шлях, як навчав Жуков – Череватий про ситуацію на сході України

Росія використовує примітивний шлях – живою масою намагається виснажити українські сили, повідомив речник Східного угруповання ЗСУ Сергій Череватий.

«Під час мобілізації їм вдалося набрати цю нову, живу масу. По суті головна сила, яка дозволяє їм тримати градус війни, підтримувати постійні атаки – це жива маса. Немає інших складових. Якихось крутих стратегічних рішень у подоланні противника і немає генералітету, середньої ланки, які могли б їх втілювати. Залишається примітивний шлях – зразка Першої, Другої світової війни. Як навчав їх Жуков – просто живою масою виснажити особовий склад в надії на те, що у них люди ще будуть, а ми на якомусь етапі виснажимось і відійдемо», – сказав він в ефірі національного телемарафону.

За його словами, це дуже примітивна тактика, а динаміка втрат є яскравим показником цього.

Читайте також: Розвідка Британії: війська РФ зазнають «дуже великих втрат» і перебувають під політичним тиском

Череватий каже, що війська РФ і надалі зосереджують основні свої зусилля на сході України.

«На Бахмутському напрямку – лише за цю добу відбулося 414 обстрілів з ствольної, реактивної артилерії. 56 боєзіткнень. Лише в районі самого Бахмута відбувся 161 обстріл, 25 боєзіткнень. Лиманський та Луганський напрямок залишаються в контрударі ворога. Там він нарощує артилерійський вогонь», – додав він.

ISW: Україна може відновити ініціативу у війні за достатньої підтримки Заходу

Україна має потенціал відновити ініціативу на полі бою в 2023 році за достатньої і своєчасної підтримки Заходу, пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

«Українські офіційні особи продовжують реагувати на заяви неназваних представників оборони США щодо темпів і перспектив війни у той час, як вона наближається до річної позначки. Президент України Володимир Зеленський 20 лютого заявив, що Україна продовжить захищати Бахмут, але «не будь-якою ціною». Зеленський і міністр оборони України Олексій Резніков також наголосили, що українські війська продовжують готуватися до контрнаступу найближчим часом», – пише ISW.

Читайте також: Новий масштабний наступ Росії таки розпочався чи ні? Пояснюємо

Аналітики зауважують, що заяви Зеленського і Резнікова, ймовірно, є прямою відповіддю офіційним особам оборони США, які заявили Washington Post 14 лютого, що Сполучені Штати стурбовані здатністю України захистити Бахмут, водночас проводячи контрнаступальні операції.

«ISW продовжує вважати, що рішення України захищати Бахмут є стратегічно обґрунтованою спробою притиснути російські війська на окремій ділянці фронту й розбити їх, і Зеленський, ймовірно, пом’якшив позицію своєї адміністрації щодо Бахмуту, щоб піти на обмежену риторичну поступку офіційним особам США. Давно було зрозуміло, що Україна не буде продовжувати захищати Бахмут, ризикуючи тим, щоб велика кількість українських військ опинилася в оточенні, тому коментар Зеленського навряд чи є реальною зміною стратегії Києва», – додали в ISW.

Читайте також: ЗСУ виснажують сили російської армії

Аналітики також згадали заяву члена Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони і розвідки Федора Веніславського, який 19 лютого заявив, що Росія має «всі боєздатні підрозділи на лінії зіткнення в Луганській і Донецькій областях, частково в Запорізькій області», «підтвердивши оцінку, що Росія не має великих незадіяних боєздатних резервів, які можна було б розгорнути і змінити хід операцій».

«Ці українські заяви узгоджуються з оцінкою ISW про те, що Україна має потенціал відновити ініціативу у 2023 році за достатньої та своєчасної підтримки Заходу», – йдеться в повідомленні.

Напередодні видання Politico повідомило, що адміністрація президента США Джо Байдена закликає владу України не зволікати з організацією контрнаступу. Як пише Politico, багато американських офіційних представників вважають, що події на фронті зараз вступають у критичну фазу.

На їхню думку, Україні слід поквапитися з організацією контрнаступу, щоб закріпити досягнуті минулої осені успіхи. Ще один фактор – час: у Вашингтоні побоюються, що рівень підтримки, який зараз демонструють країни Європи, може через якийсь час зменшитися, і приплив західної зброї в Україну може послабшати.

Українські військові відбили атаки сил РФ біля 11 населених пунктів – Генштаб

Українські військові за минулу добу відбили атаки російських сил у районах 11 населених пунктів: Гряниківка і Масютівка Харківської області; Білогорівка – Луганської області та Васюківка, Берхівка, Бахмут, Василівка, Новобахмутівка, Водяне, Невельське і Мар’їнка на Донеччині, повідомив Генеральний штаб Збройних сил України.

«Ворог і далі зосереджує основні зусилля на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках у районах Невського, Бахмута, Новобахмутівки, Водяного та Мар’їнки», – йдеться в повідомленні.

У Генштабі повідомили, що протягом доби загарбники завдали шість ракетних і 28 авіаційних ударів по цивільній інфраструктурі Донецької, Запорізької та Херсонської областей і здійснили 86 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Через обстріли знищені й пошкоджені цивільні житлові будинки, школи і магазини, є загиблі та поранені, кажуть у Генштабі.

У командуванні попередили, що високою залишається загроза подальших російських авіаційних і ракетних ударів по всій території України.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG