Фоторепортаж про роботу українських мінометників в Бахмуті
Сім місяців українські Сили оборони утримують Бахмут, попри постійні атаки російських підрозділів. Цю запеклу кровопролитну битву, що характеризується артилерійськими дуелями і ближніми боями піхоти, уже назвали «бахмутською м’ясорубкою». Ось як вона вигладяє зсередини.
Як ЗСУ виснажують сили російської армії під Бахмутом і не тільки: ексклюзив
Про можливий майбутній великий наступ армії РФ напередодні річниці повномасштабної війни не говорить зараз, мабуть, лише лінивий. Нібито Росія може атакувати зі своєї території Чернігівську, Харківську та Сумську області. Посилить тиск на Донбасі та активно піде вперед на Запоріжжя. Але чи вистачить у неї ресурсів? Дивіться у новому випуску Донбас.Реалії:
Бахмут важливо захищати, але не за будь-яку ціну – Зеленський
Аналітики ISW не бачать ознак, що російські війська прискорюють темпи просування навколо Бахмута
Прискорення темпів просування військ РФ навколо Бахмута не видно, а його захоплення російськими силами малоймовірне до 24 лютого, річниці російського вторгнення в Україну, вважають аналітики американського Інституту дослідження війни.
«Схоже, що російські війська не прискорюють темпи просування навколо Бахмута і навряд чи досягнуть поставленої цілі 24 лютого. Українські сили завжди можуть вирішити, що витрати, пов’язані з утриманням Бахмута, є надто високими, і добровільно вийти з міста, хоча українські сили та лідери продовжують вказувати, що вони мають намір утримувати місто. Раніше ISW оцінювало, що українська оборона Бахмута, ймовірно, завадить Путіну стверджувати, що російські війська контролюють місто в річницю вторгнення, намагаючись відновити сподівання на перемогу Росії в Україні», – йдеться у щоденному звіті ISW.
ISW вказує, що напередодні секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що російські війська мають намір захопити Бахмут до 24 лютого. А очільник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин нещодавно заявив, що його бойовики оточать Бахмут до березня-квітня.
Аналітики інституту вважають, що Кремль може завдати ще одну серію ракетних ударів по цивільних цілях по всій Україні, щоб відзначити символічну річницю, оскільки реальні військові успіхи «продовжують вислизати від російських військових».
Російські війська щонайменше вісім разів оголошували дати захоплення Бахмута. Як заявив напередодні речник Східного угруповання ЗСУ Сергій Череватий, «ЗСУ роблять все, щоб чергові дати ворог не зміг підтвердити».
Сили оборони відбили атаки військ РФ поблизу 16 населених пунктів – Генштаб
Російські військові зосереджують основні зусилля на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках, повідомляє в ранковому зведенні 17 лютого Генеральний штаб ЗСУ.
«Минулої доби підрозділи Сил оборони відбили атаки російських загарбників у районах населених пунктів Гряниківка і Синьківка Херсонської області; Стельмахівка, Кремінна, Діброва і Білогорівка Луганської області та Роздолівка, Федорівка, Парасковіївка, Бахмут, Іванівське, Сєвєрне, Водяне, Мар’їнка, Новомихайлівка і Вугледар на Донеччині», – йдеться в повідомленні.
Українські військові вказують, що впродовж доби військові РФ завдали 41 ракетний удар по території України, з них пʼять перероблених С-300 влучили по Харкову, силам ППО вдалося збити 16 ракет. Також армія РФ здійснила 24 авіаційні удари та понад 50 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. «Є поранені та загиблі серед цивільного населення», – повідомляють військові.
Українські ракетники і артилеристи уразили чотири райони зосередження живої сили противника, артилерійський підрозділ на вогневій позиції, дві позиції зенітно-ракетних комплексів, склад боєприпасів, а також ще два інших важливих обʼєкти, вказано в повідомленні.
Війська РФ щонайменше вісім разів оголошували дати захоплення Бахмута – Череватий
Російські війська щонайменше вісім разів оголошували дати захоплення Бахмута, повідомив речник Східного угруповання ЗСУ Сергій Череватий.
«Через їхні великі щодобові втрати в них відбувається постійна ротація силами і засобами, інакше немає змоги підтримувати таку велику інтенсивність боїв. Ми спостерігаємо, що вони підтягують нові сили. Наскільки вони будуть боєготовими, наскільки вони матимуть спроможність до 24 лютого, важко сказати…Бій покаже. За більше семи місяців Бахмут став символом мужності та героїзму. Якщо я не помиляюсь, разів вісім чи більше вже встановлювались різні дати як взяття Бахмуту, так і взяття всієї Донецької області. Наші воїни роблять все, щоб чергові дати ворог не зміг підтвердити», – сказав він в ефірі національного телемарафону.
За його словами, у російських військ спостерігається певна тенденція до дефіциту снарядів.
«Вони з більш дальніх регіонів Росії їх везуть, везуть під нашим щільним вогнем, коли ми ламаємо їхню логістику, розбиваємо їхні польові склади, накриваємо вогнем колони. Тому для них це складніше робити, але вони ще, на жаль, мають можливість це робити», – зауважив Череватий.
Сили оборони відбили атаки військ РФ поблизу понад 15 населених пунктів – Генштаб
Російські військові зосереджують основні зусилля на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках, зокрема, поблизу Гряниківки, Бахмута, Авдіївки, Мар’їнки та Вугледара. Про це повідомляє в ранковому зведенні 16 лютого Генеральний штаб ЗСУ.
«За минулу добу підрозділи Сил оборони відбили ворожі атаки в районах понад 15 населених пунктів. Зокрема, біля Білогорівки і Серебрянського лісництва Луганської області та Федорівки, Бахмуту, Диліївки, Авдіївки, Водяного, Первомайського, Мар’їнки, Новомихайлівки, Вугледару, Пречистівки та Новосілки на Донеччині», – ідеться в повідомленні.
Українські військові також вказують, що впродовж доби військові РФ завдали три ракетних та 18 авіаційних ударів, здійснили 52 обстріли з реактивних систем залпового вогню, стріляли по цивільній інфраструктурі Донеччини та Херсонщини. «Є поранені та загиблі серед цивільного населення», – повідомляють військові.
Українська авіація впродовж доби завдала 11 ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки російських військ, а також пʼять ударів по позиціях зенітно-ракетних комплексів, знищено російський вертоліт Ка-52. Ракетники і артилеристи уразили два пункти управління, шість районів зосередження живої сили та два склади боєприпасів, вказано в повідомленні.
ISW: поступитися Бахмутом означає для України – розширення операцій РФ і оборона ЗСУ на менш сприятливій місцевості
Захід стурбований рішучістю України утримувати місто Бахмут на Донеччині, але американський Інститут дослідження війни припускає, що таке рішення ЗСУ є «стратегічно обґрунтованим», йдеться у щоденному звіті ISW.
«Рішення України захищати Бахмут, ймовірно, є стратегічно обґрунтованим зусиллям, попри втрати для України. Захист Україною Бахмута змусив Кремль використати значну частину сил ПВК «Вагнер» та залучити значні ресурси повітряно-десантих сил РФ для підтримки виснажливого просування. Українська оборона Бахмута призвела до деградації значних російських сил і, ймовірно, створить сприятливі умови для майбутнього українського контрнаступу. Якби російські війська зайняли Бахмут без значного українського опору, вони могли б сподіватися на розширення операцій таким чином, що змусило б Україну поспішно будувати оборонні позиції на менш сприятливій місцевості», – вказують в ISW.
Американські аналітики наголошують: «Оборона Україною Бахмута та спроби створити умови для контрнаступу, ймовірно, є взаємодоповнювальними, а не взаємовиключними діями, враховуючи, що російські війська продовжили б свій наступ за Бахмутом, якби Україна поступилася містом раніше».
Сили оборони відбили атаки військ РФ поблизу понад 20 населених пунктів – Генштаб
Російські військові, намагаючись взяти під повний контроль Донецьку та Луганську області, зосереджують основні зусилля на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках, повідомляє в ранковому зведенні 15 лютого Генеральний штаб ЗСУ.
«За минулу добу підрозділи Сил оборони відбили атаки окупантів в районах понад 20 населених пунктів. Серед них – Гряниківка Харківської області; Невське, Кремінна, Білогорівка Луганської області; Федорівка, Бахмут, Іванівське, Водяне, Первомайське, Мар’їнка, Побєда, Новомихайлівка, Вугледар та Пречистівка Донецької області», – ідеться в повідомленні.
Українські військові також вказують, що впродовж доби військові РФ завдали два ракетних удари по цивільній інфраструктурі на Донеччині та три авіаційних удари.
«Окрім того, зафіксовано 68 ворожих обстрілів з реактивних систем залпового вогню, зокрема, по цивільних об’єктах Херсонської та Миколаївської областей», – додають у Генштабі.
Українська авіація впродовж доби завдала вісім ударів по районах зосередження особового складу та військової техніки російських військ, ракетники і артилеристи уразили пункт управління, два райони зосередження живої сили, шість складів боєприпасів та дві станції радіоелектронної боротьби, вказано в повідомленні.
Війська РФ продовжують зосереджувати «основні зусилля» на п’яти напрямках – Генштаб ЗСУ
Російські війська продовжують зосереджувати «основні зусилля» на п’яти напрямках, повідомляє у зведенні Генеральний штаб ЗСУ.
«Противник, попри значні втрати, поки що не відмовляється від намірів вийти на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей. Суттєво продовжує зосереджувати основні зусилля на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках. Активно діє ворожа авіація», – йдеться у повідомленні.
За даними Генштабу, залишається високою загроза подальших російських авіаційних та ракетних ударів по всій території України.
Читайте також: Харків, Слов'янськ, Краматорськ? Яка мета російського наступу на Луганщині
На Куп’янському та Лиманському напрямках противник обстріляв з танків, мінометів та артилерії понад 15 населених пунктів, а також завдав авіаударів в районах Берестового, Житлівки та Верхньокам’янського, додають у штабі.
Як повідомляють українські військові, на Бахмутському напрямку мінометних та артилерійських обстрілів противника зазнали понад 20 населених пунктів, серед них – Білогорівка, Веселе, Парасковіївка, Залізнянське, Бахмут, Іванівське, Часів Яр, Кліщіївка, Залізне, Нью-Йорк Донецької області, також війська РФ завдали авіаударів по районах Бахмута, Іванівського та Курдюмівки.
Засновник угруповання «Вагнера» визнав, що Бахмут «не буде взятий завтра»
Захоплення російськими силами міста Бахмут не є невідворотним, Збройні сили України чинять потужний опір, заявив 14 лютого засновник угруповання «приватна військова компанія Вагнера» Євген Пригожин.
«За всіма напрямками противник активізується, підтягує нові й нові резерви. Щодня від 300 до 500 нових бійців підходять до Бахмута на всіх напрямках. Вогонь артилерії посилюється з кожним днем… Звідки беруться розповіді про якесь оточення та ще про щось – взагалі не зрозуміло», – публікує слова Пригожина наближений до нього телеграм-канал.
За його словами, «Бахмут завтра не буде взятий, бо йде важкий опір та перемелювання». «Тому розмірковувати і деморалізувати всіх своїми нездійсненими обіцянками абсолютно немає сенсу», – визнає засновник угруповання.
Українські військові вказують, що ситуація на Бахмутському напрямку «продовжує залишатися напруженою», за добу було 17 бойових сутичок біля міста, повідомив речник Східного угруповання ЗСУ Сергій Череватий.
«Наступ на нашому напрямку почався вже давно. Понад півроку тривають жорсткі і криваві атаки ворога… Щодоби амплітуда атак однакова – від 35 до 50», – сказав він в ефірі національного телемарафону.
У ЗСУ розповіли, яка ситуація на Бахмутському напрямку
Динаміка атак на Бахмутському напрямку «продовжує залишатися напруженою», за добу було 17 боєзіткнень біля Бахмуту, повідомив речник Східного угруповання ЗСУ Сергій Череватий.
«Наступ на нашому напрямку почався вже давно. Понад півроку тривають жорсткі і криваві атаки ворога. Наприклад, на Бахмутському напрямку, де зосереджений головний напрямок у дару, – 234 обстріли відбулося лише за цю добу, 37 боєзіткнень на всій ділянці Бахмутського фронту. 70 обстрілів і 17 боєзіткнень лише в районі самого міста. При цьому 205 агресорів було вибито і 219 поранено. Щодоби амплітуда атак однакова – від 35 до 50. Динаміка продовжує залишатися напруженою», – сказав він в ефірі національного телемарафону.
За його словами, противник має достатньо ресурсів для продовження атак, але зараз вогневі удари війська РФ концентрують лише на напрямках, на яких вони насамперед зосереджують свої зусилля.
Розвідка Британії: російські найманці могли просунутися під Бахмутом, але «не мають великого прогресу»
Протягом останніх трьох днів найманці ПВК «Вагнер» «майже напевно» досягли невеликого поступу на околиця Бахмуту, в тому числі в селищі Красна Гора – про це повідомляє розвідка Великої Британії, яку цитує Міністерство оборони країни.
«Проте організована українська оборона в цьому районі триває. Тактичне російське просування на південь від міста, ймовірно, не має великого прогресу», – йдеться в зведенні.
У секторі Кремінної та Сватового на Луганщині, повідомляє розвідка, російські війська продовжують спроби наступу, хоча кожна локальна атака є недостатньо масштабною для значного прориву.
«Росія, ймовірно, має на меті повернути деякі території, які українські сили змогли звільнити в вересні-листопаді 2022 року: існує реалістична можливість, що їхньою найближчою метою є просування на захід до річки Жеребець», – припускає відомство.
За його висновками, поточна оперативна картина свідчить, що російська армія отримує накази просуватися в більшості секторів, але не «накопичила достатньої бойової потужності на жодному напрямку для досягнення вирішального ефекту».
ЗСУ відбили російські атаки біля 12 населених пунктів на Донбасі та Харківщині – Генштаб
Російські війська завдали двох ракетних і 32 авіаційних удари по Україні, а також здійснили 55 обстрілів з реактивних систем залпового вогню за попередню добу – про це йдеться в ранковому зведенні Генерального штабу Збройних сил України 14 лютого.
Основні зусилля російської армії й надалі зосереджені Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках.
Читайте також: «Не буде ніякої швидкої перемоги, а буде важка перемога» ‒ Марія Берлінська
«(Російська армія – ред.) зазнає значних втрат. Збройні Сили України вживають додаткових заходів для посилення оборони. За минулу добу підрозділи наші воїни відбили атаки окупантів в районах населених пунктів Гряниківка Харківської області; Невське, Кремінна, Кузьмине, Шипилівка і Білогорівка – Луганської та Федорівка, Парасковіївка, Бахмут, Водяне, Мар’їнка і Побєда на Донеччині», – йдеться в зведенні.
Росія каже про окупацію села Красна Гора поблизу Бахмута. У ЗСУ відреагували
Заяви російської сторони про захоплення населеного пункту Красна Гора поблизу Бахмута «не відповідають дійсності», заявив CNN речник Східного угруповання ЗСУ Сергій Череватий.
«Там тривають бої. Ми тримаємо це під контролем», – сказав він.
За його словами, Бахмут залишається центром основних атак Росії.
«На Бахмутському напрямку ворог здійснив 85 обстрілів. Бойових дій було 33. У районі міста Бахмут 25 обстрілів та 19 бойових дій», – сказав Череватий, додавши, що Україна має можливість постачати зброю, продовольство, техніку, медикаменти та евакуювати звідти поранених.
Раніше 13 лютого у Міноборони РФ заявили, що російські війська захопили населений пункт Красна Гора на Донеччині.
За минулу добу українські військові відбили атаки військ РФ поблизу населених пунктів Гряниківка Харківської області, Кремінна і Білогорівка на Луганщині, Виїмка, Федорівка, Васюківка, Бахмут, Іванівське і Кліщіївка Донецької області та Залізничне на Запоріжжі. Про це 13 лютого йдеться в ранковому зведенні Генерального штабу ЗСУ.
«Противник завдав чотири ракетних удари та здійснив 85 обстрілів з реактивних систем залпового вогню», – ідеться в повідомленні.
За цими ж даними, авіація Сил оборони України впродовж минулої доби завдала вісім ударів по районах зосередження військ РФ, а також три удари по позиціях зенітно-ракетних комплексів. Українські ракетники і артилеристи уразили 10 районів зосередження живої сили, одну позицію протиповітряної оборони та три склади боєприпасів противника.
ЗСУ відбили 11 атак російської армії в Донецькій та Луганській областях – Генштаб
Українським військовим впродовж доби вдалось відбити 11 атак армії РФ у Луганській та Донецькій областях, йдеться в ранковому зведенні Генерального штабу ЗСУ в неділю, 12 лютого.
«Противник продовжує зосереджувати основні зусилля на наступальних діях на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках. Активно застосовує оперативно-тактичну та армійську авіацію для завдання ударів по позиціях наших військ», – зазначили у Генштабі.
Також відомо, що за минулу добу підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів в районах Білогорівки і Серебрянського лісництва Луганської області та Торського, Федорівки, Бахмута, Іванівського, Часового Яру, Первомайського, Побєди, Мар’їнки і Вугледара Донецької області.
Читайте також: Секретар РНБО заявив, що у російської армії «з великим наступом вже великі проблеми»
«Авіація Сил оборони завдала 19 ударів по районах зосередження окупантів, а також два удари по позиціях зенітно-ракетних комплексів», – пише Генштаб ЗСУ.
Крім того, бійцям ЗСУ вдалось збити літак Су-25 та БПЛА типу «Орлан». Підрозділи ракетних військ і артилерії уразили 14 районів зосередження живої сили російської армії та зенітно-ракетний комплекс, додали в Генштабі.
Війська РФ продовжують спроби вийти на адмінкордони Луганської та Донецької областей – Генштаб
Російська армія попри значні втрати не відмовляється від намірів вийти на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей, йдеться у вечірньому зведенні Генштабу Збройних сил України.
Повідомляється, що війська РФ продовжують зосереджувати основні зусилля на веденні наступальних дій на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках, здійснюючи посилення військ на Лиманському та Бахмутському напрямках.
«Ворог продовжує утримувати свої підрозділи у прикордонних Україною районах, тривають заходи бойової підготовки. Противник не припиняє артилерійських обстрілів позицій наших військ, а також населених пунктів поблизу лінії зіткнення», – йдеться в повідомленні.
ЗСУ відбили сім атак, війська РФ використовують «мобільні крематорії» – Генштаб ЗСУ
Протягом доби 10 лютого війська РФ продовжували вести наступальні дії на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках, а також запустили роботу пересувних крематоріїв, йдеться у ранковому зведенні Генерального штабу ЗСУ.
За інформацією військових, Сили оборони відбили атаки окупантів у районах населених пунктів Кремінна, Шипилівка та Білогорівка Луганської області та Червона Гора, Бахмут, Іванівське та Парасковіївка Донецької області.
«Натомість ворог продовжує утримувати свої підрозділи у прикордонних районах з Україною, не припиняє здійснювати артилерійські обстріли позицій наших військ, а також населених пунктів поблизу лінії зіткнення», – зазначають у Генштабі.
Читайте також: «Ми зараз як у «сталкері»: евакуація пенсійного архіву з Бахмуту
«За даними Генштабу, у Мелітополі колаборантам, які працюють в окупаційній адміністрації, запропоновано зректися громадянства України, написавши відповідну заяву. В окремих населених пунктах тимчасово зайнятої Запорізької області російські окупанти продовжують чинити тиск на місцевих жителів, вводять комендантський годинник, проводять перевірки приміщень», – зазначають у Генштабі.
Відомо, що авіація Сил оборони минулої доби завдала 12 ударів по районах зосередження військ РФ, а також чотири удари по позиціях їхніх зенітно-ракетних комплексів.
«Підрозділи ракетних військ та артилерії вразили два райони зосередження живої сили, склад боєприпасів, позицію зенітно-ракетного комплексу, а також три інші важливі об’єкти противника», – підсумували українські військові вранці 11 лютого.
Британська розвідка заявила про «тактичні успіхи» сил РФ у двох ключових секторах
Розвідка Великої Британії заявляє, що від 7 лютого російські війська, ймовірно, досягли тактичних успіхів у двох ключових секторах.
«На північній околиці Бахмута на Донбасі сили групи «Вагнер» просунулися на 2-3 кілометри далі на захід, контролюючи сільську місцевість поблизу магістралі М-03, що веде до міста. Російські війська все більше домінують на північних підступах до Бахмута. На півдні російські підрозділи просунулися довкола західної околиці міста Вугледар, де вони відновили наступальні операції наприкінці січня 2023 року», – йдеться в повідомленні, поширеному Міноборони Британії.
При цьому, у розвідці наголошують, що російські підрозділи, ймовірно, зазнали особливо значних втрат навколо Вугледара, оскільки були залучені недосвідчені підрозділи.
«Ймовірно, російські війська втекли і залишили щонайменше 30 майже неушкоджених броньованих машин під час одного інциденту після невдалого штурму», – додали в розвідці.