«Побили, виставили бандитом і показали на БТ». Свідчення катувань у Білорусі
Білоруська служба Радіо Свобода збирає свідчення жертв жорстокості міліції на вулицях, у відділках міліції та в'язницях Білорусі протягом останніх місяців, після оголошення результатів президентських виборів.
Ось розповіді декотрих свідків:
- Олександр Д., 18 років, перукар, Мінськ:
«Зараз уся родина в шоці від того, як телеканал «Білорусь-1» мало не перетворив мене на терориста. А я просто гуляв біля крамниці зі своєю дівчиною. На підтвердження моїх нібито радикальних поглядів у сюжеті БТ показані кадри оперативної зйомки з демонстрацією моїх татуювань. Я обурений тим, що силовики та журналісти виставили мене як цілковитого бандита, залякували моїх батьків, побили і показала мене на БТ... Від мене вимагали визнати, що я анархіст. Цей висновок був зроблений з того факту, що на тілі у мене є конкретні татуювання. Били палицею, руками, ногами...».
- Марія Колеснікова, 38 років, членкиня Президії Координаційної ради, Мінськ:
«7 вересня мене викрали в центрі Мінська... Вони поставили ультиматум: я виїжджаю з країни і роблю те, що хочу, з-за кордону, або мене вивезуть – живою або частинами. Зламають пальці, закриють на 25 років у зоні, де буду шити сорочки силовикам. Розмова точилася пару годин із перервами на «відпочинок» в одиночній камері...».
- Надія Погодаєва, Мінськ:
«Мене викрали 16 жовтня. Вони сказали: «Доброго дня, Надю», і потягли мене до машини. Потім був чорний мішок на голову, наручники та КДБ (?), де я довідалася, що мене затримали за те, що я нібито брала участь у недільному марші 11 жовтня. Кілька годин я не знала, де я і з ким розмовляю. З адвокатом, як мені сказали, поговорити на можна, «тому що»; родичам про затримання не повідомили. Підписувати що-небудь і свідчити проти себе я відмовилась. Дали 12 діб. Наступні 6 днів я провела на Окрестіна без переодягання та будь-яких предметів гігієни. Наприклад, замість прокладок нам із співкамерницями дали пачку вати... Під час арешту я натрапила на три схожі історії з викраденнями, та й за прикладами далеко ходити не треба – вчора вийшов Строцов Дмитро після 13 днів ув'язнення. Його викрали у такий самий спосіб. У Білорусі людей викрадають і катують (у в'язнів немає чистої води, засобів гігієни), людей б'ють і утримують у нелюдських умовах...».
- Роман Курпаченко, 21 рік, програміст, Могильов:
«Мене забрали 10 серпня близько 20-ї години на пішохідній вулиці Ленінській. Чоловіків хапали по одному і саджали в автозаки. У одного із затриманих стався епілептичний напад. Він розповів омонівцям про хворобу, а коли посадили в одиночну камеру в автозаку, де вже було троє людей, попередив, що йому буде зле. Так і сталося. Він почав задихатися, його схопили судоми. Хлопця вивели з камери і побили, щоб «заспокоїти», і він криком заходився, поки не приїхала швидка допомога. Все це я бачив... Нас привезли до Ленінського відділку міліції, а група омонівців стояла рядком до спортзали на третьому поверсі. Дорогою били ногами, руками, кулаками. У залі, в кращому випадку, штовхали обличчям до стіни, а в гіршому – валили на підлогу і ставили в «позу равлика». Мене омонівець схопив за потилицю і вдарив головою об стіну. Біля неї я простояв кілька годин. Персонал був не набагато старший за мене, тому «шанобливо» ставилися до «літніх людей». Серед тих, хто знущався, були жінки-службовці. Вони більше кричали і ображали. Двоє стояли в коридорі і з задоволенням спостерігали за тим, що відбувається в залі. Людей було багато. Більшість в'язнів у залі протримали години в «позі равлика». Кожного, хто рухався чи просив про щось, били...».
Більше – тут.
Журналіста Радіо Свобода у Білорусі заарештували на 15 діб
Фрунзенський районний суд Мінська заарештував на 15 діб журналіста Білоруської служби Радіо Свобода Олега Груздиловича. Його звинуватили в участі в несанкціонованому масовому заході 25 жовтня в Мінську.
Як повідомляє Білоруська служба Радіо Свобода, Олег Груздилович сказав у суді, що працював там журналістом від редакції газети «Народна воля», мав жилет з написом «Преса» і журналістське посвідчення.
«Це моя робота як журналіста. Я вважаю неправильним залучати журналістів до відповідальності за їхню роботу. У тому, що подібні заходи відбуваються в Білорусі, не винні журналісти. Наше завдання – отримати інформацію з перших рук», – сказав він в суді.
Олега Груздиловича затримали ввечері 10 листопада. Міліція прийшла до нього додому і показала фото з його зображенням на акції протесту 25 жовтня в Мінську. Потім його відвезли в ізолятор.
Журналіст був акредитований МЗС Білорусі до 29 серпня 2020 року, тоді чотирьох кореспондентів Радіо Свобода позбавили акредитації.
Олег Груздилович – відомий білоруський журналіст, що спеціалізується на правозахисній тематиці, понад 20 років пропрацював кореспондентом Білоруської служби Радіо Свобода. Він також співпрацював з незалежними білоруськими медіа. Автор книги «Хто підірвав мінське метро».
Побитий особами в масках у Мінську Роман Бондаренко помер
У Мінську ввечері 12 листопада помер Роман Бондаренко, якого 11 листопада невідомі особи в масках викрали з так званої «площі Змін». Через кілька годин після викрадення 31-річний чоловік із тяжкими тавмами був доправлений до лікарні, але зусилля медиків із порятунку життя виявилися марними.
Сестра Романа підтвердила білоруській службі Радіо Свобода його смерть.
Зараз люди приходять на «Площу Змін», щоб вшанувати пам’ять загиблого.
Житель одного з розташованих поруч будинків розповів, як розпочався конфлікт. За його словами, пізно ввечері 11 листопада на «площі Змін» (двір на вулиці Червякова) стався конфлікт між невідомими особами в цивільному та місцевими жителями.
Ці невстановлені особи в масках стали перерізати біло-червоно-білі стрічки у дворі. Після словесного конфлікту особи в масках стали нападати та бити жителів. Близько 22:16 кількох людей вивезли в автобусах, подібних до тих, якими користувалися силовики.
За непідтвердженою інформацією, Бондаренка тримали в Центральному райвідділі міліції Мінська близько 1,5 години. О 0:05 Роман потрапив до лікарні швидкої допомоги з тяжким набряком мозку, закритою черепно-мозковою травмою, гематомами та іншими ушкодженнями.
За словами лікарів, пацієнта в комі доставили до операційної. Операція тривала кілька годин.
Головне управління внутрішніх справ Мінського міськвиконкому стверджує, що міліція з’явилася на місці подій уже після того, як Бондаренко зазнав травм. За цими повідомленнями, Романа знайшли у непритомному стані та викликали швидку допомогу. Однак місцеві жителі не бачили машин медиків.
У Білорусі і за її межами люди почали збиратися на стихійні акції – після повідомлення про смерть в реанімації в Мінську жорстоко побитого за день до цього невідомими у масках Романа Бондаренка.
На мінській «Площі змін», де Бондаренко пізно ввечері 11 листопада був викрадений, згадати його прийшли сотні людей. Вони принесли квіти, свічки.
Деякі з них скандували: «Не забудемо, не пробачимо», «Зупиніть цей фашизм», «Трибунал», повідомляє білоруська служба Радіо Свобода.
На акції пам’яті люди вийшли також в Новополоцьку, Малинівці, Бобруйську, Барановичах.
Квіти і лампадки з’явилися і біля білоруського посольства в Києві.
Присутні вигукували «Вбивці», «Трибунал», передає кореспондент Радіо Свобода.
Як повідомляє портал Tut.By, вшанувати пам’ять Бондаренка прийшли і до посольства Білорусі у Вільнюсі.
Роман Бондаренко, якого 11 листопада невідомі особи в масках викрали з так званої «площі Змін», помер 12 листопада в Мінську. Через кілька годин після викрадення 31-річний чоловік із тяжкими тавмами був доправлений до лікарні, але зусилля медиків із порятунку життя виявилися марними.
Тисячі людей в Білорусі вшанували пам’ять Романа Бондаренка у Мінську
12 листопада у Мінську після повідомлення про смерть в реанімації Романа Бондаренка, на «Площі Змін» почали збиратися небайдужі білоруси. Вони несли квіти і свічки.
Пізно ввечері 11 листопада в мінському дворі, відомому як «Площа Змін», невідомі знімали біло-червоно-білі стрічки. Роман вийшов дізнатися, в чому справа. На нього накинулися люди в цивільному та балаклавах. Почалася бійка. Романа схопили і, за твердженням білоруських журналістів, відвезли в центральне міліцейське відділення. Через дві години чоловік опинився в реанімації лікарні швидкої допомоги.
У МВС Білорусі подію назвали «дворовим конфліктом» і «конфронтацією поглядів». За версією відомства, «небайдужі громадяни намагаються відновити порядок і не допускати порушень правил благоустрою».
Фотогалерея
Лукашенко заявив, що вбитий Роман Бондаренко «був п’яним»
Олександр Лукашенко 13 листопада доручив взяти під «дуже серйозний» контроль розслідування обставин смерті 31-річного жителя столиці Білорусі Мінська Романа Бондаренка і прокоментував обставини його смерті, інформує державна інформагенція «БелТА».
«Коли вони (міліція – ред.) під'їхали, як зазвичай, усі розбіглися. А цей (Бондаренко) чи травмований був, чи що... У нетверезому стані. Це визнано. Висновок сьогодні надав Слідчий комітет. Вони виклали це все. Він був п’яним. Звичайно, його взяли і повезли в цей відділок. Йому стало зле по дорозі, як мені доповіли. Вони викликали швидку допомогу і відправили його до лікарні», – стверджує Лукашенко, посилаючись на дані Слідчого комітету Білорусі.
Лікарі «швидкої» вже спростували заяву СК Білорусі про алкогольну інтоксикацію загиблого.
Роман Бондаренко помер в реанімації ввечері 12 листопада.
Увечері 11 листопада чоловіка схопили невідомі особи в цивільному одязі і масках у дворі його будинку на так званій «площі Змін» і відвезли в мікроавтобусі, схожому на ті, які використовує міліція. Через деякий час його доставили до лікарні в тяжкому стані, сильно побитого. Не приходячи до тями, Роман помер.
знімали біло-червоно-білі стрічки. Роман вийшов дізнатися, що сталося, на нього накинулися люди в цивільному і балаклавах. У МВС назвали подію «дворовим конфліктом» і «конфронтацією поглядів». За версією відомства, «небайдужі громадяни намагалися відновити порядок і не допускати порушень правил благоустрою».
Сестра Романа Бондаренка повідомила TUT.BY, що хтось після смерті Романа приїхав до лікарні і вилучив усі речі її брата. Хто це був, родичі не знають.
Роман Бондаренко за освітою був художником, закінчив Білоруську державну академію мистецтв, останнім часом працював директором магазину «Острів чистоти». У молодості він служив у загоні спецпризначення внутрішніх військ, ніколи не мав проблем з міліцією і ніколи не ходив на акції протесту і марші.
Тихановська оголосила про «народний трибунал» для режиму Лукашенка
Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська оголосила про створення народного трибуналу. Він займеться збором доказів злочинів режиму Олександра Лукашенка, повідомила вона 13 листопада у телеграмі.
«Наша країна остаточно перетворилася на місце злочину. Я заявляю, що Олександр Лукашенко і його поплічники – терористична організація, яка повинна відповісти за свої злочини», – заявила вона.
Опозиціонерка повідомила, що активісти міжнародної робочої групи вже ведуть збір доказів злочинів Лукашенка. Крім того, ведеться робота «із визнання Лукашенка і його пособників терористичною організацією».
Після того, як докази злочинів режиму будуть зібрані, опозиція планує влаштувати голосування за звинувачення підозрюваних.
20 грудня має відбутися марш із заявою «народного обвинувачення», йдеться в повідомленні Тихановської.
У цього плану, за словами опозиціонерки, є дві мети: «зупинити беззаконня і показати, що боятися повинні не протестувальники білоруси, а ті, хто скоює злочини проти них».
«Минув час, коли можна просто вбивати людей з упевненістю, що за це нічого не буде. Минув час, коли «не до закону». З цього дня гарант закону – народ Білорусі», – наголосила вона.
Тим часом, Олександр Лукашенко в інтерв’ю з представниками російських, українських, молдовських і казахстанських ЗМІ заявив, що не використовуватиме сценарій транзиту влади.
«Ніяких наступників. Кого обере народ, так і буде», – сказав він.
Лукашенко також заявив, що не має наміру йти у відставку достроково.
У Білорусі на два місяці заарештували представницю Тихановської
У Білорусі вранці 14 листопада на два місяці заарештували представницю Світлани Тихановської з питань молоді та студентів Алану Гебремаріам. Вона проходить підозрюваною у справі про масові заворушення, повідомляє «Настоящее время».
Зараз Гебремаріам знаходиться в СІЗО КДБ Білорусі.
Як повідомляв TUT.BY, жінку звинувачують за статтею 342, частина 1 ( «Організація групових дій, що грубо порушують громадський порядок і пов’язаних з явною непокорою законним вимогам представників влади»), Кримінального кодексу Республіки Білорусь. За нею їй загрожує до трьох років ув’язнення.
Про затримання Алани Гебремаріам стало відомо 12 листопада: у той день силовики провели обшук у її квартирі. У четвер правозахисники також повідомили, що силовики прийшли ще до десятка студентів. Серед них – студентка БГУ і прес-секретар Асоціації білоруських студентів Ксенія Сиромолотова, студентки БДПУ Кася Будько та Яна Оробейко, студент БГУ Єгор Канецький, студентка БГАІ Марія Каленик, студент БГУ і гравець «Що? Де? Коли?» Ілля Трахтенберґ, відрахована студентка БНТУ Вікторія Гранковська.
Студенти активно беруть участь у протестах в Білорусі. Відомо, що вже більше сотні студентів за це були відраховані з державних білоруських вузів: відповідні вказівки раніше дав Олександр Лукашенко.
13 листопада лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська оголосила про створення народного трибуналу. Він займеться збором доказів злочинів режиму Олександра Лукашенка.
У Мінську й інших великих білоруських містах з серпня тривають протести проти результатів президентських виборів, на яких влада проголосила перемогу Олександра Лукашенка. Опозиція, США, країни Євросоюзу не визнають результатів виборів.
За оцінкою правозахисників, за пів року протестів проти Лукашенка були затримані тисячі учасників акцій протестів. За даними правозахисників, відкрито понад 900 кримінальних справ. Через події в ході виборчої кампанії переслідувань зазнали понад 450 людей, із них 98 визнані політв’язнями.
Роман Бондаренко. Життя у фотографіях білоруса, який помер після затримання і побиття
Життя в фотографіях білоруса Романа Бондаренка, вбитого днями в Мінську силовиками в цивільному. 31-річний Роман Бондаренко помер 12 листопада у шпиталі після викрадення 11 листопада з «площі Змін» і побиття. Білоруська редакція Радіо Свобода пропонує фотографії Романа Бондаренка різних років, якими з журналістами поділилась родина Романа.
Роман народився у Мінську. Здобув творчу освіту – спочатку закінчив Мінський державний архітектурно-будівельний коледж, а потім – Білоруську державну академію мистецтв. Він проходив військову службу в частині 3214 внутрішніх військ Білорусі.
Число затриманих у Мінську сягнуло 300, силовики оточили «площу Змін»
У столиці Білорусі Мінську 15 листопада силовики ще до початку акції протесту під гаслом «Я виходжу» стали затримувати її учасників, застосовували світлошумові гранати для розгону масових скупчень. Станом на 16:00 (за місцевим часом, на годину більше за київський) спецпризначенці оточили головну точку опору – так звану «площу Змін» в одному з мінських дворів, де сусіди влаштували народний меморіал загиблого раніше цього тижня Романа Бондаренка.
За даними правозахисного центру «Весна», станом на 16:20 список затриманих нараховує понад 300 прізвищ.
Аналогічні акції пам’яті Романа Бондаренка відбуваються і в інших містах Білорусі.
У Мінську люди спершу планували зібратися поблизу станції метро «Пушкінська», в місці, де ще у серпні загинув інший учасник протестів, Олександр Тарайковський. Згодом вони мали пройти маршем до так званої «площі Змін», двору в Мінську, де був жорстоко побитий Роман Бондаренко. Через кілька годин після інциденту, що стався 11 листопада, міліція привезла Бондаренка до лікарні, де Роман уже не вийшов зі стану коми, його смерть лікарі констатували ввечері 12 листопада.
Слова «Я виходжу», надіслані друзям у месенджері, були останніми, надісланими Романом Бондаренком перед смертю. Саме тому ці слова стали гаслом нової акції протесту.
Силовики «зачистили» двір у Мінську, де розташований народний меморіал Романові Бондаренку
Білоруські силовики розігнали на так званій «площі Змін» у Мінську народний меморіал Романові Бондаренку, 31-річному чоловіку, який був забитий до смерті раніше цього тижня.
«Усього зачистка «площі Змін» тривала 9 хвилин. Зараз площа абсолютно порожня. Силовики зірвали плакати, які висіли на меморіалі. Усіх захисників меморіалу провели через коридор і садять в автозаки. Силовики громлять меморіал. Б'ють лампади, рвуть плакати, топчуть прапори, розкидають квіти», – ідеться в повідомленнях твітер-акаунту «Білорусь головного мозку».
За даними правозахисників із центру «Весна», число затриманих станом на 16:50 за місцевим часом (на одну годину більше за київський) сягнуло понад 350 людей.
Силовики затримали 580 учасників протестів у Білорусі – правозахисники
У Білорусі 15 листопада міліція затримала 580 учасників акцій протесту, повідомляє правозахисна організація «Весна».
Здебільшого затримання відбуваються в Мінську, де силовики у чорному застосували сльозогінний газ і світлошумові гранати, щоб розігнати тисячі демонстрантів.
Затримання відбуваються також в інших містах: Гомелі, Гродні, Могилеві, Бресті.
99 днів протестів у Білорусі: силовики «зачистили» «Площу змін» у Мінську (відео)
Білоруські силовики розігнали на так званій «Площі змін» у Мінську народний меморіал Романові Бондаренку, 31-річному мінчанину, який був забитий до смерті раніше цього тижня. За даними правозахисників із центру «Весна», число затриманих сягнуло понад 580 людей. Протести в Білорусі розпочалися 9 серпня, одразу після президентських виборів. Учасники протестів вважають вибори сфальсифікованими. ЦВК Білорусі оголосила переможцем Олександра Лукашенка, який керує країною з 1994 року. (Відео Reuters)
Білорусь: правозахисники повідомляють вже про понад 900 затриманих
Кількість затриманих учасників акцій протесту в Білорусі 15 листопада зросла до щонайменше 930, повідомляє правозахисна організація «Весна».
Здебільшого затримання відбувалися в Мінську, де силовики у чорному застосували сльозогінний газ і світлошумові гранати, щоб розігнати тисячі демонстрантів.
Також людей затримували в інших містах: Гомелі, Гродні, Могилеві, Бресті, Новополоцьку.
За даними асоціації журналістів Білорусі, серед затриманих – щонайменше 18 представників ЗМІ.
«Я виходжу». На акціях пам’яті Романа Бондаренка в Білорусі затримали понад 1000 людей
Білоруські силовики затримали понад тисячу людей під час акцій протесту 15 листопада, що відбувалися під гаслом «Я виходжу». Про це свідчать дані правозахисного центру «Весна».
За даними правозахисників, більшість затримань відбувалися в Мінську, де силовики у чорному застосували сльозогінний газ і світлошумові гранати, щоб розігнати тисячі демонстрантів.
Двох людей побили силовики у масках всередині продуктового магазину.
Також людей затримували в інших містах: Гомелі, Гродні, Могилеві, Бресті, Новополоцьку.
За даними асоціації журналістів Білорусі, серед затриманих – щонайменше 18 представників ЗМІ, із них – четверо авторів білоруської служби Радіо Свобода.
«Я виходжу» – останні слова, які перед смертю надіслав друзям у месенджері Роман Бондаренко, якого жорстоко побили невідомі в масках на так званій «площі Змін» у Мінську 11 листопада.
Через кілька годин після інциденту міліція привезла Бондаренка до лікарні, де він уже не вийшов зі стану коми, його смерть лікарі констатували ввечері 12 листопада.
100 днів революції в Білорусі. Цифри
Минуло 100 днів після президентських виборів у Білорусі, які відбулися 9 серпня. Відтоді у цій країні тривають найбільші в історії незалежної Білорусі акції протесту. Політологи називають цей рух опору революцією. Білоруська служба Радіо Свобода підсумувала, що сталося за цей час.
Жертви опору
За увесь час протестів за різних обставин загинули щонайменше чотири людини. При цьому влада та керівництво МВС ніколи не визнавали, що люди загинули від рук силовиків. Зараз цих людей вважають жертвами протестів:
- Олександр Тарайковський, 34 роки, Мінськ, застрелений на вулиці Притицького
- Олександр Віхор, 25 років, Гомель, помер після побиття в міліції
- Геннадій Шутов, 43 роки, Брест, застрелений
- Роман Бондаренко, 31 рік, Мінськ, побитий до непритомності, помер в лікарні
Обставини смерті ще кількох людей невідомі. Їхні родичі та друзі вважають, що їх могли вбити під час протестів.
- Микиту Кривцова, 28 років, Жодино, знайшли повішеним
- Олександра Демидова, 25 років, Боровляни, знайшли мертвим
- Костянтин Шишмаков, 29 років, Вовковиськ, вчинив самогубство
- Артема Порукова, 19 років, Мінськ, збив автомобіль
Переслідування протестувальників
Офіційної інформації про загальну кількість затриманих, засуджених та побитих немає. Але Народне антикризове керівництво оприлюднило таку статистику із внутрішньої доповіді МВС:
- 25 800 затриманих
- 24 000 адміністративних протоколів (штрафи чи арешти)
- 4 000 заяв про насильство з боку силовиків
- 900 кримінальних справ (за даними правозахисної організації «Весна»)
Більше – тут
На протестах у Білорусі затримали майже 1200 людей – правозахисники
На протестних акціях у Білорусі 15 листопада були затримані 1192 людини. Такі оновлені дані вранці 16 листопада навів правозахисний центр «Весна».
Це найбільше число затримань за один день від початку протестів. Загалом від серпня, за даними «Весни», затримали понад 25 тисяч людей.
За інформацією Білоруської асоціації журналістів, 15 листопада у відділення міліції доставили і щонайменше 23 співробітників ЗМІ, зокрема чотирьох авторів Радіо Свобода.
За даними правозахисників, більшість затримань відбувалися в Мінську, де силовики у чорному застосували сльозогінний газ і світлошумові гранати, щоб розігнати тисячі демонстрантів.
Двох людей побили силовики у масках всередині продуктового магазину.
Також людей затримували в інших містах: Гомелі, Гродні, Могилеві, Бресті, Новополоцьку.
ЄС цього тижня може розглянути третій пакет санкцій проти Білорусі
Рада Європейського союзу із закордонних справ планує 19 листопада схвалити третій пакет санкцій проти Білорусі, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.
«Міністри закордонних справ ЄС мають намір погодити третій пакет санкцій проти Білорусі в четвер під час відеоконференції», – написав він у твіттері.
Про готовність запровадити санкції в Євросоюзі заявили 13 листопада. За словами кореспондента Радіо Свобода, загибель білоруса Романа Бондаренка, який помер після побиття, прискорило процес.
У Білорусі затримані журналісти засуджені до тривалих арештів
У Білорусі проходять судові розгляди у справах затриманих під час акцій протесту на минулому тижні.
Серед обвинувачених – журналісти. За інформацією білоруської служби Радіо Свобода, наразі за ґратами залишаються 24 журналіста. До 15 діб арешту в понеділок засудили затриманого в неділю у Мінську Андрія Рабчика. 13 діб ув’язнення за статтею про порушення порядку організації або проведення масових заходів дали редактору відділу спецпроектів порталу Tut.By Марії Яромі. Вирок їй виніс суд Центрального району Мінську. Ярому затримали в п’ятницю, 13 листопада, коли в Мінську відбувалися ланцюги солідарності у пам’ять про Романа Бондаренка. На слуханнях Ярома вину не визнала.
Невідомим досі залишається місцезнаходження затриманого в Мінську 15 листопада разом з дружиною кореспондента білоруської служби Радіо Свобода Ігоря Карнєєва.
За даними білоруського правозахисного центру «Весна», на протестах проти режиму Олександра Лукашенка у неділю по всій країні були затримані понад 1100 людей.