Вона торкнулася і ув’язнених у таборах. В урочищі Сандармох у Карелії розстріляли понад тисячу в’язнів так званого «Соловецького етапу».
Серед них – цвіт української інтелігенції: Микола Зеров, Лесь Курбас, Валер''ян Підмогильний і багато інших.
Щороку 5–7 серпня українська делегація відбуває на Північ Росії вклонитися прахові закатованих земляків.
Про цьогорічну поїздку Радіо Свобода розповів заступник директора Інституту національної пам’яті Роман Круцик: «Уперше за роки незалежності поїздка української делегації відбувається на державному рівні. Цього року указом Президента ця місія була доручена Інститутові національної пам’яті».
У запланованій програмі поїздки – наукова конференція, потім поїздка в Сандармох до пам’ятника – великого стилізованого хреста з написом «Убієнним синам України», потім до пам’ятника, який встановив ленінградський «Меморіал» із написом «Люди, не вбивайте людей».
Також запланована поїздка на «Біломорканал». Пізніше делегація виїздить у Кем і на катерах їде на Соловецький острів.
Тим часом у православних храмах Москви у середу відправляли панахиди за жертвами сталінських репресій.
8 серпня виповнилося 70 років від початку масових розстрілів на колишньому Бутовському полігоні під Москвою. Лише в період із серпня 1937 до жовтня 1938 року тут розстріляли і поховали понад 20 тисяч осіб.
Напередодні на колишньому полігоні в Бутові, тепер районі російської столиці, встановили хрест, який доставили з Соловецьких островів учасники хресної ходи пам’яті мільйонів репресованих.
Матеріали до теми:
У Москві вшановують пам’ять жертв сталінських репресій без участі представників влади Українці й інші народи колишнього СРСР вшановують жертв сталінських репресій Віктор Ющенко від імені Української держави засвідчує шану перед пам’яттю усіх невинних жертв Великого терору 1937–1938 років Українці з усього світу збирали гроші на пам''ятник закатованим в''язням Соловків Подорож українців на Соловки на початку серпня 2004 року