Ведучі: Кирило Булкін, Юлія Жмакіна
(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)
Юлія Жмакіна: Злагоди між Президентом і Прем’єром бажали. Але все одно вона стала сюрпризом. Щоправда, достеменно ніхто не знає, яка ціна цього сюрпризу і хто платив за нього?
Так само цікаво, які “платежі” ще попереду у топ-політиків, політичних сил, багатіїв, яким не чужа політика?
Кирило Булкін: Ціна порозуміння: кому, чого і скільки коштує мир між Вікторами?
Шановні гості, чому затягується праця робочої групи? Значить, домовленості між Ющенком і Януковичем не дуже “залізні”?
Йосип Вінський: Дійсно, я працюю в складі цієї робочої групи. Скажу, що не все так просто і не все так зрозуміло, як видавалося зразу. Поки що нічого не визначено реально.
Я скажу відверто, що основна проблема, наскільки я розумію, полягає в позиції фракції комуністів і фракції соціалістів. Тобто, очевидно, коли Янукович визначався в цьому форматі, що треба йти на дострокові вибори, він чи не встиг, чи не захотів провести переговори з цими політиками, і сьогодні вони ведуть абсолютно деструктивну позицію, мета якої не дати можливості провести дострокові вибори. Юлія Жмакіна: Пане Лук’янов, чи означає це, що ця окрема позиція може “збити з ритму” країну, на який поставили Прем’єр і Президент? Тобто, створюється група, група працює, приносить результат, завтра засідає парламент... Чи просто з соціалістами і комуністами, чи вони, за версією пана Вінського, “збивають з ритму” країну?
Владислав Лук’янов: Я не ставив би питання таким чином.
Я вважаю, що головна позиція і фракції Партії регіонів, і фракцій соціалістів та комуністів, тобто коаліції національної єдності, полягає в тому, що все, що ми зараз робимо, ми маємо, по-перше, робити законно, а по-друге, було б дуже добре, якби ми повернули всі відносини, які зараз складаються в політиці, в конституційне русло.
Навіть для людини, яка хоч трохи знайома з законодавством, якщо вона подивиться Конституцію, то вона побачить, що укази Президента заступають за межі Конституції. Це так, дуже м’яко кажучи.
В цьому разі шукається таке рішення, щоб повернути державу, вищі щаблі влади в державі в законодавче, в конституційне русло. Це головне завдання.
Юлія Жмакіна: Пане Катеринчук, чи це означає, що тоді і Партія регіонів ніби зацікавлена під гаслом “Увійдемо у правове поле і конституційне русло” так само затягнути цей процес?
Микола Катеринчук: Я не вірю в ці домовленості. Я знаю, що в українській політиці якщо треба щось знищити або загубити, то треба створити робочу групу. Що зараз і зроблено.
Я сьогодні був свідком суперечки, яка відбулася на українському форумі, де був і Кучма, і Прем’єр, і Мороз, де Мороз зробив дуже різку заяву про те, що він готовий вийти зі складу коаліції і не треба проводити вибори. Тобто, для нього важливіше залишитися в політиці, ніж піти до виборців і пояснити їм свій вчинок, який він зробив, коли приєднався до Партії регіонів.
Відносно ж правового поля, то я вважаю, що це неможливо на сьогоднішній день у зв’язку з тим, що КСУ на сьогоднішній день не працює і не може працювати, тому що вже зрозуміло, що суспільство не довіряє такому складу КСУ, бо він політизований. Крім того, його сьогодні змушують дописати всі прогалини, які є в Конституції. Неможливо перекладати політичні речі на вищий орган конституційної юрисдикції.
Тому я переконаний, що розв’язання цього питання - це обов’язково нова Конституція через референдум обов’язково, бо треба, щоб люди приймали Конституцію, а не політики, а по-друге, це дострокові вибори, це обов’язково.
Я тут думаю, що Партія регіонів не буде себе вести не як політики, коли спочатку дав слово, а потім забрав, я переконаний, що вони будуть послідовними.
Зараз головне питання – це дата виборів.
Кирило Булкін: Пане Вінський і пане Катеринчук, не лише про грошову ціну питання, про ціну домовленостей і того, що має бути в законі, зокрема про імперативний мандат. Для вас двох це може бути дуже болюче питання...
Юлія Жмакіна: Оскільки ви зараз не в тих політичних силах, можна сказати, пішли з тих політичних сил, за якими прийшли в парламент.
Кирило Булкін: Ви вважаєте, що цю ціну варто платити?
Микола Катеринчук: Ціна питання полягає в тому, чи буде (норма, яка записана в ст. 5 Конституції) народ єдиним джерелом влади в Україні? Буде він чи не буде? Чи буде він контролювати владу? Чи буде ця влада відповідати на ті інтереси, які є в цього народу? От у чому питання. Це питання демократичних процесів і демократичних реформ.
Я думаю, що ці вибори, дострокові вибори, поставлять все на свої місця.
Йосип Вінський: Я вважаю, що імперативний мандат має бути обов’язково, тому що тільки разом пропорційні вибори з імперативним мандатом дають систему контролю за владою.
Владислав Лук’янов: Це зовсім антидемократична норма!
(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіозапису.)
Матеріали до теми:
Ціна компромісу двох Вікторів. На чому зійшлися Ющенко та Янукович? Хав''єр Солана: Україна повинна сама вирішувати свої проблеми Перемови тривають. Коли ж очікувати на результати? ЦВК чекає на списки кандидатур від партій коаліції Два Віктори – одні перевибори: які наслідки матиме домовленість Ющенка і Януковича про дострокові парламентські вибори? Український гаманець: як позначається політична криза на доходах українців? (ПРЕС-КЛУБ РАДІО СВОБОДА)