Міністри оборони країн НАТО скептично поставилися до слів обраного президента США Дональда Трампа про необхідність для членів Альянсу збільшити свої оборонні витрати до 5% ВВП. Під час зустрічі у форматі «Рамштайн» 9 січня вони наголосили, що важливіша не конкретна цифра, а здатність виконувати оборонні завдання.
«Всі цифри і відсотки нам зараз взагалі не допомагають. 2% сильного ВВП можуть бути значними, а три з половиною відсотки слабкого ВВП – дуже малими», – заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
За його словами, 5% у Німеччині означали б близько 40% федерального бюджету. «Я не знаю, яка країна може собі це дозволити. Тому справа не у відсотках. Питання в тому, щоб виконувалися визначені цілі спроможностей НАТО», – наголосив Пісторіус.
Міністр оборони Естонії Ханно Певкур у коментарі Радіо Свобода заявив, що спочатку США самі мають продемонструвати готовність до таких витрат. «Хотілося б почути, що скажуть самі Сполучені Штати про це. Коли ми візьмемо сьогоднішні зобов’язання США, вони інвестують близько 2,7-3% в оборону. Це означає, що їм треба буде збільшити на 2%, що підніме їхні оборонні витрати з приблизно 850 мільярдів до 1,5 трильйона доларів», – підрахував Певкур.
Латвія, яка вже зараз є однією з небагатьох країн НАТО, що витрачає понад 3% ВВП на оборону, планує й далі збільшувати ці витрати. «Цього року ми матимемо фінансування 3,45% від нашого ВВП. Наступного року буде 3,7%. І нещодавно політичне керівництво оголосило, що ми готові рухатися до 4%», – повідомив міністр оборони Латвії Андріс Спрудс у коментарі Радіо Свобода.
За його словами, такий рівень витрат демонструє розуміння загроз, з якими стикається світ. «У роки Холодної війни в середньому було близько 4%. Тому, звісно, 2%, про які ми говорили раніше, недостатньо», – зазначив Спрудс.
Для ухвалення нового показника витрат на оборону потрібна згода всіх 32 країн-членів НАТО. Станом на липень 2024 року 23 країни Альянсу досягли цілі у 2% ВВП на оборону. Німеччина, Нідерланди, Норвегія і Туреччина досягли цього показника вперше.
Трамп висунув пропозицію про 5-відсоткові витрати під час пресконференції 7 січня, повторюючи свої давні заяви про те, що європейські союзники недоплачують за захист США.
«Вони всі можуть собі це дозволити, але вони повинні бути на рівні 5 відсотків, а не 2 відсотків», – сказав Трамп, інавгурація якого відбудеться 20 січня.
Сполучені Штати витрачають на оборону 3,38% ВВП. З огляду на розмір економіки США, це становить понад 60 відсотків від загального обсягу НАТО.
Форум