Доступність посилання

ТОП новини

У Туска запитали, коли Варшава відновить українські могили на території Польщі. Він відповів


Премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск і президент України Володимир Зеленський під час спільної пресконференції у Львові, 17 грудня 2024 року
Премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск і президент України Володимир Зеленський під час спільної пресконференції у Львові, 17 грудня 2024 року

Під час зустрічі у Львові президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск обговорили, серед інших, питання спільного історичного минулого України і Польщі, які є суперечливими по обидва боки кордону. Зокрема, події під час Другої світової війни, тему Волинської трагедії (1942-1944 роки).

Кореспондентка Радіо Свобода запитала у польського прем’єра, коли Варшава відновить українські могили на території Польщі, які були зруйновані вандалами, і чи матиме Польща ще вимоги до України, щоб історичні питання не перешкоджали майбутньому двох держав, щоб залишити їх у минулому.

«Найважливіший екзамен для обох народів – щоб про історію говорити без емоцій і щоб обидва народи поважали свої очікування, вразливість. Якщо якась польська родина хоче поховати останки своїх предків, то це не є політика. Це є природна річ. Кожен розуміє – в Україні й Польщі – таку людську потребу. Це право людини – поховати своїх рідних. Для мене важливо, як і для моїх співвітчизників, щоб здатність українців і поляків до розв’язання важких історичних проблем стала фірмовим знаком обох держав і народів. Таким показовим знаком, що ми дуже помудрішали за ці десятиліття і століття буття разом і окремо», – відповів Дональд Туск.

«Я готовий докласти багато зусиль, щоб історія нас більше не ділила» – Дональд Туск
Будь ласка, зачекайте
«Я готовий докласти багато зусиль, щоб історія нас більше не ділила» – Дональд Туск

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

За його словами, спільним завданням є те, щоб «щось з історії боліло менше», а Варшава і Київ здатні, щоб «в атмосфері взаєморозуміння виходити крок за кроком з історичних петель».

«Хай ідуть до пекла ті, хто в нинішній ситуації витягує історію, щоб сваритися і битись між собою. Знаєте, хто б найбільше тішився, якби ми почали сваритися. Я роблю все, щоб той хтось не міг тішитися з цієї нагоди. І я багато присвячую тому, щоб історія нас не ділила», – відповів Дональд Туск.

Читайте також: Миротворчі війська, допомога, постачання зброї – Зеленський і Туск зустрілись у Львові

Україна наприкінці листопада цього року дозволила Польщі проводити пошукові й ексгумаційні роботи на українській території. Сьогодні президент Зеленський наголосив, що міністерства культури України і Польщі працюють над цим питанням.

«Ми багато говорили про нашу історію, бо історія завжди викликає різні емоції. Але який у нас пріоритет сьогодні? Не треба забувати минуле, але який пріоритет? Це думати про майбутнє і вижити. Саме в єдності між Україною і Польщею це можливо. Рік прийдешній – точно складний для нас, непростий для Польщі і всього світу. Росія буде використовувати кожен момент, щоб посварити українців із Польщею. І можна продовжувати сперечатися, але поважаючи один одного. Якщо Україна не вистоїть, якщо ми не будемо об’єднані з Польщею. Якщо не будемо всі об’єднані в Європі з усім світом, то Росія переможе у цій війни і не буде тоді кому сперечатися про минуле у майбутньому. Переможемо разом, а потім згадуватимемо про інші важливі речі», – додав президент Володимир Зеленський.

У 1994 році між урядами Польщі та України було укладено двосторонню угоду про збереження місць пам’яті і поховання жертв війни і політичних репресій. У рамках цього документу відновлено польські поховання у Львові на Личаківському цвинтарі (Цвинтар орлят), а польська сторона, відповідно, мала відновити таблицю на горі Монастир, біля села Верхрата, неподалік українсько-польського кордону.

Дональд Туск під час поїздки до Львова 17 грудня відвідав Личаківський цвинтар і віддав шану польським і українським воїнам.

Підтримка Польщею європейського майбутнього України залежить від вирішення питань історичного минулого – про це неодноразово заявляли польські політики і посадовці, в тому числі і прем’єр-міністр. Зокрема, що без розв’язання питання Волинської трагедії у Польщі блокуватимуть вступ України в ЄС і НАТО.

Форум

XS
SM
MD
LG