Доступність посилання

ТОП новини

«Ворог нищить все, що пересувається». Як живе Торецьк, де досі залишаються цивільні?


Торецьк, зйомка з БПЛА 42-ї ОМБр ЗСУ, грудень 2024 року
Торецьк, зйомка з БПЛА 42-ї ОМБр ЗСУ, грудень 2024 року

У майже вщент зруйнованому Торецьку досі залишаються жити близько 400 мешканців. Гуманітарну допомогу їм доводиться завозити під час снігу, дощу і туману – аби зменшити ризик бути поміченими дронами.

Яка гуманітарна ситуація в Торецьку? Скільки людей ще лишаються в місті? Чи мають вони їжу та тепло? І чи можуть ще виїхати ті, хто хоче покинути місто? Про це Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) розпитали начальника міської воєнної адміністрації Василя Чинчика.

Що зараз відбувається в Торецьку

– На території громади – інтенсивні бої. Ворог намагається захопити місто, використовуючи важку артилерію, FPV-дрони і спостережну авіацію.

Будь-яке переміщення містом ускладнене, але в Торецьку залишається близько 400 людей, які переховуються в укриттях, підвалах і перебувають в нелюдських умовах.

Важко визначити у відсотковому відношенні, яка частина міста контролюється Збройними силами України, тому що ситуація змінюється динамічно. Зараз йдуть бої за кожен будинок, за кожен об'єкт критичної інфраструктури.

Торецьк на карті Deep State, ситуація на 12 грудня 2024 року
Торецьк на карті Deep State, ситуація на 12 грудня 2024 року

Чи залишилися у місті діти?

– Усіх евакуювали. Служба у справах дітей здійснює контроль за неповнолітніми, яких вивезли. Також влада залучає управління освіти, яке проводить навчальний процес в онлайн-режимі та підтверджує місце перебування школярів.

Не виключаю, що, можливо, хтось манівцями, поза пунктами пропусків ввіз неповнолітніх, але будемо сподіватися, що все ж таки у батьків є здоровий глузд і вони вивезли дітей, щоб зберегти їхнє життя та здоров'я.

Василь Чинчик
Василь Чинчик

Чи повертаються в Торецьк із евакуації?

– Наразі випадків повернення не зафіксовано.

У разі виявлення сімей із дітьми, які поверталися на територію громади у відносно спокійний час, вживалися профілактичні заходи. Працівники поліції складали адмінпротоколи, тепер ці правопорушення розглядаються в суді і на батьків накладають штрафні санкції.

Ми залучали небайдужих громадян, які могли нас попередити, якщо виявляли на території громади сім’ї, що завозили своїх дітей і переховували їх від наших служб і співробітників військової адміністрації. Були випадки, коли родини з дітьми вивозили двічі, тричі і навіть по 6-7 разів.

Читайте також: «Це триватиме»: офіцер бригади «Рубіж» розповів про дві дієві тактики армії РФ

Гуманітарна ситуація

Під час евакуацій ворог знищив не один броньований автомобіль

– Після 24 червня у місті повністю зникло електро-, газо- і водопостачання. Подача тепла припинилася ще у 2022 році. Тобто зараз на території громади відсутні будь-які блага цивілізації, які можна використовувати для обігріву, приготування їжі та збереження життя.

Сніг, вітер, дощ – це сприятливі умови для того, щоб завести гуманітарну допомогу і евакуювати тих, хто має бажання виїхати – щоб не потрапити під обстріли. Адже під час евакуацій ворог знищив не один броньований автомобіль, не кажучи про автомобілі волонтерів та благодійних організацій.

Доставляти харчі стає все складніше. Ми докладаємо зусиль, щоб привозити продукти харчування тривалого зберігання, і роздаємо їх тим, хто цього потребує і потрапляє у поле зору.

Обстріли Торецька у травні 2023 року
Обстріли Торецька у травні 2023 року

У певних місцях, укриттях, де можливе скупчення цивільного населення, ми залишили продукти харчування, питну воду, медикаменти, акумулятори тощо. За сприяння міжнародних організацій раніше роздали усім охочим буржуйки, обігрівачі і ліхтарі з сонячними панелями, які дають можливість підзаряджати мобільні телефони.

В певних локаціях знаходяться вугільні брикети. Місцеві, які не мають бажання виїжджати, можуть їх взяти, щоб зігратися взимку.

Яка частина житла вціліла і в якому стані знакові будівлі?

Немає жодного будинку, який би не потрапив під обстріл

– Місто повністю зруйноване, багато будинків не підлягають відновленню. Немає жодного будинку, який би не потрапив під обстріл і не був пошкоджений.

Палац культури «Україна» знищений ворогом ще влітку: він повністю спалений (Донбас Реалії розповідали про місцевих діджеїв, які спеціально для журналістів влаштували у ньому концерт). Через відсутність електрики шахти повністю затоплені (у Торецьку три вугільні шахти, «Центральна», «Торецька» та «Північна» – ред.).

Супротивник докладає всіх зусиль, аби знищити Торецьк шляхом інтенсивних обстрілів, незважаючи на те, що тут проживає мирне населення.

Як можна виїхати з Торецька

– Люди мають змогу виїхати, але з кожним днем ця опція ускладнюється, тому що ворог помічає рух по місту і нищить все живе, що пересувається.

Щоб виїхати, потрібно звернутися на гарячу лінію ОВА

Поліція використовує броньований транспорт, щоб вивезти жителів у більш безпечні місця. Постійно функціонує гаряча лінія військової адміністрації, на яку можуть звернутися місцеві, щоб домовиться про сприятливий час і умови евакуації.

До цього залучені волонтери, благодійні організації і гуманітарні штаби, які займаються пошуком житла, зокрема для багатодітних і малозабезпечених сімей.

Щоб виїхати, передусім потрібно звернутися на гарячу лінію ОВА. Транспортний засіб надсилається у конкретне місце, зважаючи на запит і на те, де безпосередньо перебуває мешканець: у районі бойових дій, сірій зоні тощо.

Торецьк, зйомка з БПЛА, вересень 2024 року
Торецьк, зйомка з БПЛА, вересень 2024 року

Куди вивозять людей з Торецька?

– Містян спершу вивозять в Костянтинівку, звідки відправляють до евакуаційних центрів у Дніпропетровській області. Там людина визначається, куди має намір їхати далі.

ОВА має меморандуми з іншими областями України, куди централізовано перевозять мирних мешканців. У разі необхідності також залучаються благодійні та громадські організації, які безкоштовно відвозять людей в ті населені пункти, де мешкають їхні близькі або де вони хочуть проживати.

Хаби Торецької громади відкриті на Київщині і в самій столиці, у Хмельницькій, Дніпропетровській областях.

Крім цього, укладені меморандуми про співпрацю з іншими територіальними громадами, які також мають свої хаби в Закарпатській, Львівській, Чернівецькій, Житомирській, Івано-Франківській областях. У них жителі Торецької громади теж можуть отримати допомогу.

Адміністрація Торецька створила територіальний центр в Житомирській області, куди релокували маломобільних людей. У разі необхідності сюди перевозять тих, хто перебуває у лікарнях, що функціонують на території Донецької області.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

Форум

XS
SM
MD
LG