Президент США Джо Байден помилував свого сина Гантера Байдена за кілька днів до ймовірного винесення вироку щодо володіння зброєю та несплати податків, незважаючи на те, що неодноразово заявляв, що не робитиме цього.
Повне помилування, оголошене 1 грудня, звільняє 54-річного Гантера Байдена від усіх злочинів, які він міг вчинити в період з 1 січня 2014 року по 1 грудня 2024 року.
Цей період включає суперечливе перебування Гантера Байдена на посаді члена правління української газової компанії Burisma Holdings, що стало наріжним каменем для критики Джо Байдена республіканцями та було в основі першого з двох імпічментів Дональда Трампа, колишнього президента, який тепер знову виграв вибори і повернеться до Білого дому в січні.
Гантер Байден приєднався до правління Burisma в травні 2014 року. Це відбулося менше ніж через три місяці після того, як президент України Віктор Янукович утік до Росії під час кульмінації масових багатомісячних протестів, що почалися через відмову тогочасної влади підписати угоду про Асоціацію із ЄС, свавілля силовиків та корупцію.
Діловий партнер Гантера Байдена, Девон Арчер, приєднався місяцем раніше, коли Велика Британія заморозила банківський рахунок Burisma, на якому зберігалися 23 мільйони доларів, через підозру у відмиванні грошей.
У той час Джо Байден був віце-президентом США та головним представником президента Барака Обами з питань України, яка боролася з Росією та підтримуваними Росією силами у війні, яку розпалювала Москва на східному Донбасі після окупації Криму.
Власник Burisma Микола Злочевський, колишній міністр екології та природних ресурсів, перебував під слідством у корупції за звинуваченням у використанні службового становища для придбання прибуткових газових родовищ.
Гантер Байден не мав жодного досвіду в енергетичній галузі, що викликало припущення, що його найняли для забезпечення політичного прикриття Burisma та її власника.
США та їхні союзники вводили санкції проти колишніх чиновників уряду Януковича, які, як вважалося, незаконно збагатилися.
Гантер Байден отримував 50 000 доларів на місяць, що є великою сумою за стандартами США. Члени правління Apple і Meta, двох найбільших компаній у світі, на той час отримували в середньому близько 30 000 доларів на місяць. Байден сказав, що ніколи не говорив із сином про свою роботу, зокрема про Burisma.
У 2016 році Байден погрожував припинити допомогу Україні, якщо уряд не звільнить генерального прокурора, який, як вважалося, перешкоджав розслідуванням фактів корупції.
Напередодні виборів 2020 року республіканці назвали цю погрозу спробою Байдена перешкодити розслідуванню справи щодо компанії Burisma, не надавши жодних доказів.
Загалом республіканці звинуватили демократа Джо Байдена в торгівлі впливом за кордоном, а його сина – у порушенні Закону про реєстрацію іноземних агентів США (FARA), який вимагає від осіб, які лобіюють уряд США від імені іноземної держави, реєструватися в Міністерстві юстиції.
Гантер Байден працював у раді директорів Burisma до квітня 2019 року, коли його батько оголосив, що кине виклик тодішньому президенту Трампу на виборах 2020 року.
Невдовзі Трамп почав нападати на роботу Гантера Байдена в Україні, і ця проблема збурила американо-українські відносини саме тоді, коли президент України Володимир Зеленський вступив на посаду після його обрання у квітні 2019 року.
Під час телефонної розмови у липні того року Трамп попросив президента України Володимира Зеленського розібратися в діяльності Байденів в Україні.
Дзвінок призвів до звинувачень у тому, що Трамп обумовив виділення майже 400 мільйонів доларів військової допомоги розслідуванням щодо Байденів, і Трампу було оголошено імпічмент Палатою представників США в грудні 2019 року за звинуваченнями у зловживанні владою та перешкоджанні роботі Конгресу. У лютому 2020 року Сенат виправдав Трампа за обома звинуваченнями.
Україна була другорядною в історії Гантера Байдена, але виглядала як маленька корумпована державаОлександр Краєв
Джо Байден переміг Трампа на президентських виборах у листопаді 2019 року, але Трамп переміг віце-президентку Камалу Гарріс на голосуванні 2024 року минулого місяця і знову обійме посаду 20 січня.
Суперечка навколо Burisma стала невдалою подією для України, яка лише зміцнила її імідж у США як корумпованої держави, сказав Радіо Свобода Олександр Краєв, аналітик київського аналітичного центру «Українська призма».
«Україна була другорядною в історії Гантера Байдена, [але] ми виглядали як маленька корумпована держава, де недоброчесні компанії та «золота молодь» відмивають свої гроші», – сказав Краєв.
Президенти США часто надають помилування злочинцям, які не скоювали насильницбких зслочинів, або пом’якшують їхні вироки незадовго до звільнення з посади.
Але загальне помилування Джо Байденом свого сина викликало критику з боку республіканців і розлютило деяких прихильників ще чинного президента, які кажуть, що він підриває віру американців у судову систему.
Практикуйте те, що ви проповідуєтеДар’я Каленюк
Його також критикували в інших країнах, у тому числі в Україні, зважаючи на те, що США наголошують на важливості незалежної судової системи, вільної від втручання.
«Цей приклад невтішний. Практикуйте те, що ви проповідуєте», – сказала Радіо Свобода Дар’я Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції в Києві. «Такі дії дають Росії та іншим авторитарним режимам додаткові можливості для пропаганди. Це особливо шкідливо в умовах війни, коли Росія активно намагається дискредитувати західні демократії та їхні цінності».
Вирок Гантеру Байдену мали винести 12 і 16 грудня у двох окремих справах. У червні його визнали винним у брехні про свою наркозалежність при заповненні державної форми, яка потрібна для отримання вогнепальної зброї. Потім, у вересні, він визнав себе винним у фальсифікації своїх податкових декларацій і несвоєчасній сплаті податків.
Незважаючи на те, що йому загрожує більше десяти років ув’язнення, оскільки він вперше вчинив ненасильницький злочин, він, ймовірно, відбуде щонайбільше кілька років і, можливо, взагалі уникне в’язниці, кажуть експерти з права.
Гантера було виокремлено лише тому, що він мій синДжо Байден
Оголошуючи про помилування, Джо Байден звинуватив своїх опонентів-республіканців у нападах на нього та його сина та висловив занепокоєння, що це продовжиться після того, як Трамп вступить на посаду.
«Жодна розумна людина, яка розглядає факти справ Гантера, не може дійти іншого висновку, окрім того, що Гантера було виокремлено лише тому, що він мій син», – сказав Байден у заяві.
Незрозуміло, чи буде нова адміністрація Трампа продовжувати розслідування щодо Burisma. Минулого року Трамп заявив, що призначить спеціального правника для розслідування родини Байденів, але не повідомив подробиць щодо того, кого можуть розслідувати за якими можливими звинуваченнями.
Помилування не заважає адміністрації Трампа продовжувати розслідування, але Гантер Байден може просити суд зняти будь-які звинувачення, посилаючись на його загальне помилування, кажуть експерти.
(В підготовці матеріалу брав участь Кирило Овсяний)
Форум