Доступність посилання

ТОП новини

Очільник MI-6 заявив про «приголомшливо безрозсудну кампанію» Росії у Європі


Голова Секретної служби розвідки Великої Британії (відомої як MI6) Річард Мур (архівна світлина)
Голова Секретної служби розвідки Великої Британії (відомої як MI6) Річард Мур (архівна світлина)

Голова Служби зовнішньої розвідки Великої Британії MI-6 виступив із заявою про те, які секретні кампанії проводять спецслужи Росії в Європі. Деталі передає голос Голос Америки. з посиланням на матеріали агентств Reuters та AFP.

«Нещодавно ми виявили приголомшливо безрозсудну кампанію російського саботажу в Європі, навіть тоді, коли Путін і його поплічники вдаються до брязкання ядерною зброєю, щоб посіяти страх щодо наслідків допомоги Україні», – сказав голова Секретної розвідувальної служби Великої Британії Річард Мур, виступаючи в Парижі.

«Якщо Путіну вдасться перетворити Україну на васальну державу, він не зупиниться на досягнутому, – додав Мур. – Наша безпека – британська, французька, європейська та трансатлантична – буде під загрозою».

Слова Мура прозвучали на тлі численних повідомлень про акти диверсій, шпіонажу та інші ворожі дії у різних країнах Європи та у Північної Америки, за якими, як стверджують правоохоронні органи, може стояти Росія.

Як повідомляв раніше «Голос Америки», катастрофа вантажного літака компанії DHL, який розбився поблизу Вільнюса декілька днів тому, викликала у посадовців сумніви у випадковості інциденту.

«Наразі ми та наші литовські партнери маємо серйозно поставити собі запитання, чи це випадковість, чи ще один гібридний інцидент», – зазначила з цього приводу міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок 25 листопада на полях зустрічі країн «Групи семи».

Раніше у листопаді, як повідомляв «Голос Америки», польська прокуратура заявила, що за вибухами посилок у кур'єрських складах по всій Європі ймовірно стоять російські спецслужби. За даними служб безпеки, посилки були частиною змови, яка в кінцевому підсумку мала на меті спровокувати вибухи на вантажних рейсах до Сполучених Штатів і Канади.

Також раніше цього року Велика Британія заарештувала декількох осіб за звинуваченнями у підпалі майна української компанії в Лондоні, що стався в березні, і який пов'язують з Росією.

Інші підпали, які місцева влада пов’язала з ймовірними навмисними діями Москви, сталися в останні місяці у Великій Британії, Латвії, Польщі, Чехії, Франції та Німеччині.

В іншому інциденті влітку цього року французькі спецслужби заарештували російського кухаря, завербованого спецслужбами РФ для провокацій на Олімпійських іграх у Франції.

Також у квітні німецькі офіційні особи повідомили про арешт двох чоловіків з подвійним російсько-німецьким громадянством за підозрою у шпигунстві на користь Росії та підготовці диверсій на військових об’єктах в Німеччині, зокрема на військових базах США, з метою підірвати військову підтримку України.

«Це частина навмисної стратегії Росії»

Виступаючи на липневому саміті НАТО у Вашингтоні, державний секретар США Ентоні Блінкен сказав, що Альянс готує плани й програми протидії гібридним загрозам Росії та інших країн.

Ми бачили напади в останні місяці, підпали, диверсії, спроби вбивства, неправдиву інформацію, дезінформацію, кіберзагрози...
Ентоні Блінкен

«Той факт, що ми бачили напади в останні місяці, підпали, диверсії, спроби вбивства, неправдиву інформацію, дезінформацію, кіберзагрози... це не поодинокі випадки, це частина навмисної стратегії Росії, спрямованої на підрив нашої безпеки та згуртованості Альянсу», – сказав Блінкен.

Своєю чергою Мур у промові 29 листопада зазначив, що ціна підтримки України добре відома, але додав: «Ціна, якщо цього не робити, буде нескінченно вищою. Якщо Путін досягне успіху, Китай зважить наслідки, Північна Корея буде заохочена, а Іран стане ще небезпечнішим».

Мур не перший серед керівників західних розвідслужб, хто попереджає про посилення російської диверсійної діяльності та наголошує на необхідності єдності на Заході, зокрема й щодо питання підтримки України.

Так Мур зауважив серед іншого, що співпраця між Великою Британією та Сполученими Штатами зробила їхні суспільства безпечнішими, й так має бути й надалі.

«Я успішно працював із першою адміністрацією (президента США Дональда) Трампа, щоб покращити нашу спільну безпеку, і сподіваюся робити це знову», – сказав він.

Велика Британія послідовно підтримує Україну, й зобов’язалася виділяти Києву 3 мільярди фунтів стерлінгів допомоги щорічно. Лондон також дозволив Києву використовувати надані Великою Британією ракети Storm Shadow для завдання ударів по військових цілях вглибині Росії.

Україна ніколи не визнає російськими тимчасово окуповані землі – Зеленський

Тим часом президент України Володимир Зеленський підтвердив, що на початку грудня відбудеться засідання на рівні міністрів закордонних справ країн НАТО. Про це він сказав 1 грудня, відповідаючи на запитання журналістів щодо того, чи скоро знову буде обговорюватись членство України в НАТО.

«Я не знаю, що там може бути. Вікно можливостей відкриється, вікно закриється. Вже стільки було цих вікон», – сказав він, додавши, що це буде не остання можливість розгляду цього питання.

Також президент України наголосив, що ілюзій в України бути не може.

«Є ті самі скептичні країни. І Сполучені Штати входять в список цього скепсису», – сказав Зеленський і додав, що не знає, чи буде президент Джо Байден рекомендувати на розгляд це питання.

«Наскільки мені відомо бачення держсекретаря Ентоні Блінкена – він більш позитивний в цьому питанні», – повідомив президент України.

Зеленський також зауважив, що не може бути запрошення до НАТО тільки частини країни, бо юридично російськими тимчасово окуповані землі Україна не визнає ніколи.

У тексті використані матеріали агентств Reuters та AFP.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG