Доступність посилання

ТОП новини

Франція підтримала показ документального фільму про українського воїна «Да Вінчі»


Показ фільму про Героя України «Да Вінчі» у Празі, 5 листопада 2024 року
Показ фільму про Героя України «Да Вінчі» у Празі, 5 листопада 2024 року
Інеса Гаврик

ПРАГА У Чехії відбувся показ документального фільму про українського воїна Дмитра Коцюбайла з позивним «Да Вінчі». Показ організував «Празький Майдан»​ за підтримки посольства України в Чеській Республіці, Французького інституту в Празі, та Kinovarta. Усі кошти від продажу квитків обіцяють передати на підтримку батальйону «Вовки Да Вінчі».

Режисер Володимир Сидько зібрав спогади про Дмитра від його родини та побратимів, серед яких і колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Фільм не тільки описує бойовий шлях Дмитра, а й досліджує його як особистість — від юнака, що став на захист країни, до командира, який надихав бійців.

Продюсер фільму Назар Борушок розповів на показі в Празі, що особисте знайомство з Дмитром Коцюбайлом стало ключовим фактором для зйомки документального фільму:

Я побачив повагу його бійців до нього, навіть старших за віком
Назар Борушок

«Я був знайомий з Дмитром, і ми були в нього на базі в Авдіївці у 2020 році. Тоді я побачив повагу його бійців до нього, навіть старших за віком. Побачив їхнє озброєння, забезпечення, чистоту і субординацію на військовій базі. Тоді й виникла ідея зняти фільм про Дмитра, хоча я думав, що це буде художній фільм, якийсь український блокбастер. Але ми маємо документальний фільм і, на жаль, не з таким фіналом, як я собі тоді уявляв».

Фільм містить кадри з особистих зйомок Дмитра та його побратимів, зроблених на камеру GoPro під час бойових дій. «База Дмитра Коцюбайла в Авдіївці була легендарною. Там зберігалося багато документів і архівних відеофайлів, записаних на GoPro. Багато з цих відео згоріли під час обстрілу бази», – розповідає Назар Борушок.

Авторам фільму вдалося також відтворити один із перших серйозних бойових виходів Дмитра. «Одного разу Да Вінчі давав текстове інтерв'ю, в якому розповідав про цей бій. Оскільки це був один із його перших серйозних бойових виходів, а сучасного обладнання, тоді не було, ми вирішили відтворити ці події за допомогою штучного інтелекту та ілюстрацій. Також штучним інтелектом було відтворено голос Дмитра для цього епізоду», – поділився продюсер фільму.

Назар Борушок - продюсер документального фільму про українського воїна «Да Вінчі»
Назар Борушок - продюсер документального фільму про українського воїна «Да Вінчі»

На заході був також присутній посол Франції в Чеській Республіці Стефан Крузарт, який висловив підтримку Україні та підкреслив важливість культурної співпраці:

ми повністю з вами в цій війні, і робимо все можливе, щоб допомогти
Стефан Крузарт

«Франція була на боці України з самого початку, фактично з перших днів війни у 2014 році. І ви чули, як мій президент, Еммануель Макрон, сказав, що ми будемо допомагати Україні настільки інтенсивно, наскільки це буде необхідно. Отже, ми повністю з вами в цій війні, і робимо все можливе, щоб допомогти. Ми допомагаємо військово. Зараз ми збираємося надати літаки Mirage 2000, які будуть введені в експлуатацію в першому триместрі наступного року. Ми тренуємо цілий батальйон у Франції, 2 тисячі українських солдатів проходять підготовку і будуть відправлені на фронт».

Атмосфера в залі була пронизана емоціями та вдячністю. Глядачі активно брали участь в обговоренні, цікавлячись деталями створення фільму і життєвим шляхом героя.

Показ фільму про Героя України «Да Вінчі» у Празі, 5 листопада 2024 року
Показ фільму про Героя України «Да Вінчі» у Празі, 5 листопада 2024 року

Одна з глядачок запитала Назара Борушка про театральну виставу про Дмитра Коцюбайла, уривок з якої показали у фільмі, де у головній ролі був продюсер вже документального фільму.

Назар Борушок відповів:

Я за професією професійний актор театру і кіно, і мені запропонували зіграти його у цій постановці
Назар Борушок

«У 2018 році була написана театральна п'єса «Взводно-опорний пункт. В.О.П.», прототипом головного героя якої став саме Дмитро Коцюбайло. Я за професією професійний актор театру і кіно, і мені запропонували зіграти його у цій постановці. Таким чином ми й познайомилися. Дмитро був присутній на прем'єрі цієї вистави».

Фільм «Да Вінчі» вже показали, крім України, у Великобританії, Сполучених Штатах, а також в Угорщині, Польщі, Австрії та Литві. Він продовжує подорожувати Європою, привертаючи увагу до історії Дмитра та боротьби українського народу.

Фінансову підтримку для створення фільму надав Андрій Дубас, президент Асоціації українських банків.

Шлях Героя: життя Дмитра Коцюбайла

Дмитро Коцюбайло, позивний «Да Вінчі», був одним із захисників сучасної України. Його військовий шлях почався ще з молодих років і тривав до березня 2024 року, коли він загинув, обороняючи Бахмут на Донеччині. Міна, що розірвалася поруч, забрала його життя.

Дмитро народився 1 листопада 1995 року в Івано-Франківській області. Після закінчення середньої школи вступив до професійного будівельного ліцею, де навчався на художника. Саме завдяки своїй пристрасті до мистецтва він отримав позивний «Да Вінчі».

У 18 років хлопець приєднався до Революції гідності. Це стало початком його шляху як захисника України. У 2014 році, під час перших місяців війни на сході України, Дмитро став добровольцем і приєднався до Добровольчого корпусу «Правий сектор».

Вшанування пам'яті Героя України Дмитра Коцюбайла «Да Вінчі». Київ, 1 листопада 2024 року
Вшанування пам'яті Героя України Дмитра Коцюбайла «Да Вінчі». Київ, 1 листопада 2024 року

У складі Добровольчого корпусу він воював у багатьох гарячих точках, включаючи бої під Пісками та Авдіївкою. Він неодноразово ризикував життям, допомагаючи підрозділам ЗСУ та координуючи дії свого взводу. У 2017 році за свою мужність Дмитро отримав звання «Народний Герой України», а у 2021 році став першим добровольцем, якому присвоїли звання «Герой України».

З початком повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року Дмитро очолив підрозділ «Вовки Да Вінчі», який брав участь у багатьох складних операціях на запорізькому та донецькому напрямках.

Підрозділ спеціалізувався на штурмових операціях, і під керівництвом Дмитра здобув визнання серед військових та цивільних. Крім того, Дмитро був досвідченим артилеристом і використовував трофейну гаубицю для підтримки наступальних дій.

Останній бій Дмитра відбувся під Бахмутом. Дмитро був похований у Києві на Аскольдовій могилі. 1 листопада у столиці вшанували пам'ять Героя України. Дмитру Коцюбайлу виповнилося б 29 років.

Форум

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG