Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив рішення за четвертим міждержавним позовом «Грузія проти Росії». Справа про так звану окупацію, що триває, стосується, зокрема, «бордеризації» – встановлення штучних огорож на де-факто кордонах після війни 2008 року. Про це повідомляє проєкт Радіо Свобода «Ехо Кавказу».
Суд одноголосно ухвалив, що Росія порушила сім статей Європейської конвенції з прав людини:
- стаття 2 – право на життя
- стаття 3 – заборона тортур
- стаття 5 – право на свободу та особисту недоторканність
- стаття 8 – право на повагу до приватного та сімейного життя
- стаття 1 додаткового протоколу – захист власності
- стаття 2 додаткового протоколу – право на освіту
- стаття 2 протоколу №4 – свобода пересування
«Російський уряд, який не подав письмові зауваження у справі, не стверджує…, що інциденти, пов’язані з убивствами, жорстоким поводженням, масовими арештами та затриманнями, не мали місця. Вони також не заперечували звинувачення щодо обмежень на свободу пересування, що призводить до відсутності доступу до будинків, землі та кладовищ, а також до освіти грузинською мовою. Більше того, звинувачення було підтверджено у представлених міжнародних матеріалах», – йдеться у пресрелізі ЄСПЛ.
Читайте також: Мін’юст: Україна надала ЄСПЛ докази порушення Росією прав людини в окупованому Криму
Страсбурзький суд розповідає, наприклад, про загибель семи етнічних грузинів, мешканців Абхазії, при спробі перетнути адміністративний кордон альтернативними маршрутами для отримання пенсії чи ліків. Крім того, посилаючись на міжнародні звіти, суд вказує, що російська мова поступово замінила навчання грузинською мовою в абхазьких та південноосетинських школах.
«Грузія в Страсбурзькому суді здобула історичну перемогу над Росією», – заявили в Міністерстві юстиції Грузії.
Міністр юстиції країни Раті Брегадзе сказав, що це рішення дає Тбілісі право говорити про те, що відповідальність за порушення на окупованій території Грузії лежить на Російській Федерації.
«Як відомо, Страсбурзький суд більше не приймає позовів проти Росії, у зв’язку з тим, що Росія більше не є членом Ради Європи. Але цієї перемоги цілком достатньо, щоби ми могли бути «озброєні» дуже потужною істиною для спільної боротьби за мирну деокупацію країни», – сказав він.
Читайте також: У Грузії заборонили проросійську партію. Вона планувала брати участь у парламентських виборах
Мін’юст Грузії спрямував позов до ЄСПЛ 21 серпня 2018 року. У ньому йшлося про «масові утиски грузинського населення», а також про «адміністративну практику затримань, нападів та вбивств» на неконтрольованих центральною владою Грузії територіях та вздовж адміністративних кордонів із ними.
Росія досі не виплатила понад 129 мільйонів євро компенсації Грузії у справі щодо порушення прав грузинських громадян під час збройного конфлікту 2008 року. З урахуванням відсотків зараз ця сума сягнула 133 мільйонів.
Рада Європи виключила Росію зі свого складу в березні 2022 року після вторгнення до України, проте в організації наполягають, що Москва все ще зобов’язана виконувати рішення у справах, скарги щодо яких були подані до цього моменту. Російська влада неодноразово заявляла, що не виконуватиме рішень ЄСПЛ, винесених після 16 березня 2022 року.
Форум