Для чого російський президент Володимир Путін нещодавно збирав призначених Кремлем так званих очільників, як вважає Росія, анексованих областей України? Виконання яких нових завдань вимагають у Кремлі від призначених РФ керівників захоплених українських територій? Як посилюється тиск на українців в окупації та чи повʼязано це з майбутнім контрнаступом ЗСУ? Відповіді на ці запитання шукав проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
- Президент Росії Володимир Путін 6 квітня заявив, що на окупованих територіях до 1 червня мають створити підрозділи російських силових органів. Він пояснив таке рішення тим, що ситуація у цих регіонах «продовжує залишатися напруженою».
- Генеральний штаб Збройних сил України 9 квітня повідомив, що російські окупаційні сили продовжують посилювати поліційний режим на окупованій частині території Херсонської області. Зокрема, в Горностаївському районі тривають рейдові заходи з перевірки особистих телефонів у місцевого населення на наявність фото- та відеоматеріалів, а також контенту, який окупанти вважають «забороненим». Під час таких перевірок вони фіксують персональні дані місцевих жителів, вибірково обшукують їхні оселі, йдеться в повідомленні Генштабу ЗСУ.
- Російські окупаційні сили продовжують посилювати контррозвідувальний режим на тимчасово захоплених територіях, зазначають в Генштабі ЗСУ. Так, у місті Токмак Запорізької області збільшилась кількість блокпостів та патрулів. Побоюючись витоку інформації про місця розташування підрозділів окупантів, загарбники почали обмежувати певні маршрути руху місцевим таксистам, сказано в інформації українського відомства.
«Придушення проукраїнських настроїв»
Як зазначив у коментарі «Новинам Приазовʼя» начальник Софіївської сільської військової адміністрації Запорізької області Станіслав Захаревич, російські окупанти розуміють, що більша частина населення захоплених територій чекає на деокупацію. Головна мета Путіна – придушення проукраїнських настроїв і боротьба з партизанами, вважає начальник ВА.
Окупанти жодним чином не обмежують себе в засобах насильства, засобах тероруСтаніслав Захаревич
«Зараз окупанти жодним чином не обмежують себе в засобах насильства, засобах терору. Щомісяця вони проводять облави, навіть по селах, де проживає лише кілька десятків людей. Вони постійно намагаються залякати, на їхню думку, проукраїнське населення», – повідомив посадовець.
Він переконаний, що посилення російського силового режиму в окупації суттєвого ефекту не дасть.
З огляду на бойові дії та окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
Контроль через силу
Російський опозиційний політик, полковник ФСБ у відставці Геннадій Гудков вважає, що рішення про посилення по суті поліцейського режиму Путін ухвалив, аби встановити ще більший контроль на окупованих територіях України.
Єдине, на що спирається Путін – на силуГеннадій Гудков
«Влада практично захоплена, узурпована і тепер уже утримується виключно силовими методами. Тому цілком очевидно, що на захоплених територіях відбуватиметься процес створення силових структур, які виконуватимуть роль жандарма, поліцая. Єдине, на що спирається Путін – на силу», – сказав він «Новинам Приазовʼя».
Путін розраховує на те, що Росія і надалі контролюватиме окуповані території, переконаний Гудков.
«Силові структури завжди готуються до силового утримання. Зрозуміло, поки що Путін контролює захоплені території через армію, через корупційну адміністрацію. Створення силової структури – це якраз ознака того, що він хоче серйозно надовго там залишитися. Він розраховує на це», – сказав полковник ФСБ у відставці.
Він зауважив, що утримання силових відомств потребує чималих видатків, втім, у Росії щороку ці видатки збільшуються.
«Путін витрачає величезний ресурс держави. Він усі гроші кидає на утримання величезної армії силовиків, на які спирається його влада, держава. Сьогодні ми маємо найбільш роздутий гігантський силовий апарат у Росії. Приблизно 2,5 млн силовиків Путін тримає по всіх напрямках, щоб забезпечити свою владу», – повідомив політик.
Гудков переконаний, що на окупованих територіях посиляться переслідування місцевого населення так само, як і всередині Росії.
Переслідуватимуть навіть за приватну розмовуГеннадій Гудков
«Путін двічі звертався на території Росії до органів безпеки й закликав їх посилити роботу щодо недопущення підриву країни зсередини. Я думаю, що Росія зараз стоїть на порозі масової критичності, яка буде розв'язана не лише на своїй території, а й на окупованих так само. Переслідуватимуть за пости, за виходи на вулицю, за будь-які прояви громадянської політичної активності. Навіть за приватну розмову», – наголосив російський опозиціонер.
- Російська влада у вересні 2022 року оголосила про анексію чотирьох українських областей, враховуючи Запорізьку.
- Україна і Захід засудили цю спробу анексії. Київ, Вашингтон, а також Британія і Канада оголосили про нові санкції проти РФ.
- Українська влада заявляє, що збройним шляхом боротиметься за повернення окупованих територій під свій контроль.
- Тривають розмови про те, що Україна готує контрнаступ. Генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що рішення щодо оперативних питань, наприклад, нового наступу, мають ухвалювати українські військові, що перебувають на місцях, адже вони «найкраще володіють ситуацією».
- Керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов у лютому заявляв, що від середини і до кінця весни на фронті відбудуться вирішальні бої. А в Пентагоні заявляли, що Україну чекає важка боротьба навесні та влітку.
- Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов в ефірі Радіо Свобода заявив, що інформація про час і місце планованого контрнаступу Збройних сил України є закритою.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.