Компанія Facebook заблокувала обліковий запис користувача, який називався «Тарасом Павленком» і видавав себе за кореспондента Російської редакції Радіо Свобода. Акаунт «Тараса Павленка» – один із 78, які соцмережа заблокувала за іноземне втручання в справи інших держав. Користувачі заблокованих облікових записів розміщували повідомлення прокремлівської спрямованості про російську військову кампанію в Сирії і події в Україні російською, українською й англійською мовами. Про чергове блокування підозрілих акаунтів у декількох країнах корпорація оголосила в середу, 12 лютого.
Вперше про те, що «Тарас Павленко» видав себе за журналіста Радіо Свобода, стало відомо в 2016 році. Тоді на сторінці «Інтерв’ю з Павленком» у фейсбуці була опублікована, як стверджувалося, розмова з членом Меджлісу кримськотатарського народу Ескендером Барієвим. Оглядач The New York Times Бен Німмо в розслідуванні на сайті Graphika.com звертає увагу на запитання, які «журналіст» ставить Барієву. Зокрема, це запитання про ставлення кримських татар до проросійськи налаштованих груп в анексованому Росією українському Криму і про український рух «Правий сектор».
За тією публікацією, Барієв у бесіді з «журналістом» звинуватив проросійськи налаштованих кримчан у переслідуванні кримських татар у 1944 році і додав, що «Крим буде або кримськотатарським, або безлюдним». Скріншоти листування опубліковані в звіті. Графічне зображення профілю Барієва в наведених скріншотах відповідає його актуальному профілю в фейсбуці.
Публікація «Павленка» не отримала широкого поширення, але через кілька днів після оприлюднення в фейсбуці вона була частково передрукована на російському сайті кримських новин kryminfo.net.
Ескендер Барієв заявив журналістам проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії, що не переписувався з «Павленком».
«Я зараз переглянув своє листування. По-перше, у мене ніколи в друзях не було такого «Тараса Павленка». По-друге, у мене немає ніякого листування за цей період. Що стосується самого «інтерв’ю» і «моїх» відповідей, то ви можете побачити такі моменти: це не мій стиль, і якщо ви порівняєте з іншими моїми відповідями, то вони абсолютно не відповідають. Крім того, слово «кримськотатарський» написане через дефіс. Я – людина, яка виросла в родині активіста національного руху, і ми ще в радянські часи намагалися довести, що слово «кримськотатарський» потрібно писати разом», – прокоментував Барієв.
За його словами, фраза «Крим буде кримськотатарським або безлюдним», яку йому приписали в цьому «інтерв’ю», не відповідає його принципам, підходам.
«Я б хотів звернути увагу, що, на мій погляд, це робилося не випадково. Адже з боку окупантів цілеспрямовано стоїть завдання: по-перше, дискредитувати мене, моє ім’я; по-друге, дискредитувати Меджліс як представницький орган кримськотатарського народу; по-третє, вони шукали матеріали, щоб відкрити проти мене кримінальну справу», – вважає Барієв.
У розслідуванні проєкту Graphika йдеться про те, що заблоковані акаунти були пов’язані з російською військовою розвідкою. У компанії Facebook підтвердили, що деякі користувачі заблокованих облікових записів представлялися «цивільними журналістами» і намагалися вийти на контакт з політиками і ЗМІ. Німмо зазначає, що «журналісти» брали інтерв’ю у критиків Москви і провокували співрозмовників на необдумані заяви.
Міноборони Росії розслідування Graphika ще не прокоментувало.
- Graphika – незалежний проєкт, що займається розслідуваннями в сфері інформаційних технологій і соціальних мереж. Проєкт співпрацює з академічними інститутами, некомерційними організаціями та аналітичними центрами.