Доступність посилання

ТОП новини

«Змова», «нонсенс», «сум» і «ганьба»: реакції у Грузії на трирічний вирок Саакашвілі


Міхеїл Саакашвілі в Апеляційному суді в Києві, 3 січня 2018 року
Міхеїл Саакашвілі в Апеляційному суді в Києві, 3 січня 2018 року

Міський суд Тбілісі заочно засудив екс-президента Грузії, колишнього голову Одеської облдержадміністрації Міхеїла Саакашвілі до трьох років позбавлення волі за статтею «зловживання службовим становищем» у справі про вбивство у 2006 році грузинського банкіра Сандро Ґірґвліані. В Грузії соратники та прихильники Саакашвілі різко скритикували цей вирок, а сам прокурор у цій справі визнав, що це «сумний день» через те, що засуджено колишнього голову грузинської держави. Дехто вважає також невипадковим, що процес над Саакашвілі в Грузії збігся в часі над судами над грузинсько-українським політиком в Україні.

Вирок, що його виніс суддя Міського суду Тбілісі Ґіорґі Аревадзе, сколихнув Грузію. Новина стала провідною для телеканалів та інших ЗМІ закавказької країни.

Прокурор, який представляв сторону обвинувачення, Іраклі Надареїшвілі, заявив, що трирічний термін ув’язнення, до якого заочно засудили Саакашвілі, буде «пересторогою» іншим чільним політикам від зловживання владою. Але навіть він назвав цей день «сумним» для Грузії, адже засуджено колишнього голову держави.

Прикро, що колишній президент країни був оголошений винним сьогодні. Насправді це сумно
Іраклі Надареїшвілі

«Ця справа має два боки. Один – людський бік, і прикро, що колишній президент країни був оголошений винним сьогодні. Насправді це сумно, але другим боком справи є юридичний: це має стати пересторогою і показати усім, що вони – незалежно від статусу – є рівними перед законом», – сказав Надареїшвілі журналістам у Тбілісі після оголошення вироку.

Прихильники Міхеїла Саакашвілі пікетують українське посольство в Тбілісі в грудні 2017 року, протестуючи проти переслідувань політика в Україні
Прихильники Міхеїла Саакашвілі пікетують українське посольство в Тбілісі в грудні 2017 року, протестуючи проти переслідувань політика в Україні

За даними слідства, в листопаді 2008 року Саакашвілі, зловживаючи службовими повноваженнями, обіцяв керівникові одного з департаментів МВC Грузії помилувати осіб, засуджених за вбивство в 2006 році після сутички в барі співробітника «Об’єднаного банку Грузії» Сандро Ґірґвліані. Слідство каже, що в 2008 році Саакашвілі «в обхід комісії у справі помилування» таки помилував кількох співробітників МВС Грузії, яких було визнано причетними до вбивства банкіра.

«Мав право помилувати як президент»

На заочний вирок з трирічним терміном ув’язнення (а також з майже півторарічною забороною займати офіційні посади в Грузії) відреагував і сам Міхеїл Саакашвілі.

«Вирок» грузинського суду, що перебуває під повним контролем найбільшого приватного акціонера «Газпрому» Іванішвілі, відносно мене – повністю незаконний і суперечить всім міжнародним, національним нормам та здоровому глуздові», – написав Сааакашвілі у фейсбуці, маючи на увазі Бідзіну Іванішвілі, керівника владної «Грузинської мрії», екс-прем’єра й олігарха, який заробив статки в Росії в газовій сфері.

«Судити президента за використання права на помилування (яке я використовував стосовно 133 колишніх військовослужбовців), яке ніяк не обмежене, говорить про повністю політичний характер цього процесу. Це також говорить про те, що грузинська влада не знайшла на мене за 5 років нічого істотного: ані жодних фактів корупції, ані інших правопорушень», – додав Саакашвілі.

І сам Саакашвілі, і його політичні союзники в Грузії помітили, що суди у Тбілісі та в Києві над екс-президентом Грузії відбуваються одночасно.

На це звернув увагу і грузинський політичний експерт, колишній радник прем’єр-міністра Грузії Ґія Хухашвілі.

«Ну, це факт, це не просто паралелі. Є факт, що все це триває паралельно. Ми за цим спостерігаємо. Наскільки це взаємопов’язано? Це вже інше питання, і я б не став би зараз спекулювати про якусь змову і координацію між системами. Але, у принципі, так виходить, що одне до одного дотичне», – сказав Хухашвілі в інтерв’ю Радіо Свобода.

Це тривожний сигнал для демократії в нашій країні
Хатія Деканоїдзе

Хатія Деканоїдзе, колишня очільниця Національної поліції України, а нині грузинський політик, гостро скритикувала вирок тбіліського суду проти Саакашвілі.

«Немає судової системи в Грузії. Судова система в Грузії керується неформальними впливами. На жаль, це був тест на демократію в Грузії, коли влада судила третього президента Грузії. І, скажу щиро, я багато й не очікувала, але це тривожний сигнал для демократії в нашій країні», – сказала Деканоїдзе журналістам у Тбілісі.

Хатія Деканоїдзе про вирок Міхеїлу Саакашвілі
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:25 0:00

Деканоїдзе теж, як і Саакашвілі, заявила, що суди в Грузії виконують забаганки політичного ворога Саакашвілі – Бідзіни Іванішвілі.

Інші соратники Саакашвілі в Грузії теж вважають засудження його на три роки «політично вмотивованим».

Це прямо вказує, що немає незалежного суду в Грузії
Роман Ґоцірідзе

Лідер парламентської фракції «Єдиного національного руху» (партії Саакашвілі) Роман Ґоцірідзе сказав, що жоден керівник держави у світі не був засуджений за використання свого конституційного права на помилування.

«Це прямо вказує, що немає незалежного суду в Грузії», – сказав Ґоцірідзе.

А член фракції «Європейська Грузія» у грузинському парламенті Серґо Ратіані назвав вирок, винесений суддею, «абсурдним».

«Це є ще одним юридичним нонсенсом при дворі «Грузинської мрії». Президента Грузії засудили за те, що він скористався правами та обов’язками, які надані йому Конституцією», – сказав соратник Саакашвілі Заал Удумашвілі.

Буде екстрадиція чи ні?

Наразі важко сказати, чи буде грузинська влада після вироку тбіліського суду активніше домагатися екстрадиції Саакашвілі з України.

«Ну, подивимось, що буде далі. Зараз важко сказати, наскільки активізується грузинська сторона в питанні екстрадиції чи наскільки українська влада буде активною у цьому напрямку. Бо це доволі ризикований шлях як для грузинської влади, так і для української. Бо саме звинувачення за своєю вагою менш значуще, аніж ті звинувачення, які інкримінуються Саакашвілі в Україні – тобто спроба державного перевороту», – сказав в інтерв’ю грузинський політичний експерт Ґія Хухашвілі.

Він наголошує, що прибуття Саакашвілі у Грузію – навіть через екстрадицію – дуже невигідне грузинській владі.

При таких звинуваченнях його довго у в’язниці тримати не вдасться – це однозначно! А Саакашвілі у Грузії на свободі – це для влади може бути занадто великий головний біль.
Ґія Хухашвілі

«Ну, політично, звичайно, – це великий головний біль. Бо при таких звинуваченнях його довго у в’язниці тримати не вдасться – це однозначно! А Саакашвілі у Грузії на свободі – це для влади може бути занадто великий головний біль. І в Україні про це чудово знають, що він може витворяти. Так що в політичному плані це абсолютно не вигідно», – сказав експерт, додавши, що якщо міркувати у правовому полі, то Грузія змушена вимагати екстрадиції Саакашвілі, виходячи з правових процедур.

Хухашвілі зауважує: «Ясно, що тут присутня політика. Але що домінує – політика чи право – сказати не можна, але обидва моменти присутні однозначно».

НА ЦЮ Ж ТЕМУ:

Вирок суду в Грузії щодо Саакашвілі не впливає на екстрадиційну перевірку – ГПУ​

ГПУ: експертиза підтвердила автентичність голосів Саакашвілі й Курченка на записах

Саакашвілі про результати експертизи СБУ: мій голос можна використати в будь-якому ракурсі​

Суд переніс засіданні щодо скарги на запобіжний захід Саакашвілі на 11 січня​

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG