Міжнародна дослідницька організація International Crisis Group, яка розробляє заходи для запобігання, пом’якшення та вирішення конфліктів, у своєму дослідженні доходить висновків, що, не дивлячись на війну на сході України, Москва – не єдине джерело державної ерозії України. Регіони Полісся та Закарпаття страждають від систематичної корупції, а їхні мешканці дедалі більше втрачають зв’язки із Києвом, що призводить до «крихкості» країни і робить їх потенційними центрами нестабільності. Експерти переконані: навіть якщо Москва покине Україну, це не обов’язково призведе до національного об’єднання. Та корупція – далеко не єдина причина для занепокоєння Києва.
International Crisis Group звертають увагу на те, що при кожній розмові Києва із міжнародними партнерами, уряд нагадує Заходу, що Кремль – його найбільша проблема. Але нерішуча боротьба Києва із корупцією ризикує підірвати національну стабільність, і українці дедалі втрачають віру в закони держави. Результатом цього є «драматичне послаблення держави в цілому – мільйони доларів проходять повз державний бюджет», – мовиться в аналізі. Якщо Київ не усвідомить проблему та не почне її вирішувати, конфлікт може потенційно поширитися далеко за межі Донбасу, вважають експерти.
Звіт звертає увагу на проблематику організованої злочинності та масову міграцію з північно-західного Полісся, що розташоване на кордонах із Білоруссю та Польщею, та південно-західного Закарпаття, де може загостритися проблема сепаратизму. Корупція в цих регіонах – ключовий фактор соціальних проблем населення, яке там мешкає, йдеться в аналізі. Київ не може вирішити ці проблеми людей, які незадоволені владою.
Полісся: десятки тисяч залучені в нелегальну торгівлю бурштином
Полісся охоплює північні райони Волинської, Рівненської та Житомирської областей, які в цілому живуть досить бідно, пояснює дослідження. Видобуток бурштину в Поліссі почав привертати увагу організованих злочинців ще з початку 1990-х років, і сьогодні злочинців там навіть більше, ніж поліцейських, наголошують автори.
Десятки тисяч місцевих жителів залучені в нелегальну торгівлю бурштином, яку контролюють озброєні формування, які покриває місцева влада, зазначають експерти. Проблема при цьому не лише в величезній кількості грошей, що оминають державний бюджет та шкодять місцевій економічній ситуації, але й у катастрофічних наслідках для екології, йдеться в аналізі.
Багато дітей змушені пропускати навчання, щоб допомогти родинам видобувати бурштин
Це також впливає і на рівень освіти – багато дітей змушені пропускати навчання, щоб допомогти родинам видобувати бурштин. Пізніше діти не вважають за потрібне вступати до університетів – вони й так вже заробляють більше за вчителів, йдеться в дослідженні.
Більшість працівників, які видобувають бурштин, мають незареєстровану зброю
Безпека регіону також під загрозою, адже більшість працівників, які видобувають бурштин, мають незареєстровану зброю, і злочинність в містах видобутку мінералу останніми роками значно зросла. Київ поки що не має плану вирішення цієї всеохоплюючої соціальної проблеми, через що люди втрачають довіру до верховенства права, зауважують аналітики.
Сепаратизм на Закарпатті
Закарпаття – одна з областей України, яка відрізняється від інших, де більшість людей мешкають у селах, багато з них володіють кількома мовами та жили або працювали в країнах ЄС. Тут тенденції до сепаратизму пов’язують із місцевими етнічними меншинами, а саме угорцями та русинами, пояснює дослідження. Люди на Закарпатті залежать від робочої міграції та грошових переведень з-за кордону.
Автори звертають увагу на те, що в 1991 році не тільки Крим провів референдум за самоврядування, але й Закарпаття, і близько 80% людей тоді проголосували за автономію в межах України, але реалізувати її не вдалося.
Основною силою за референдумом були саме етнічні угорці, які мешкають на Закарпатті. Це варте уваги, особливо враховуючи той факт, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан у 2010 році представив закон, який гарантує громадянство Угорщини будь-кому, хто здасть тест на угорську мову та підтвердить зв’язок із родичами, які втратили громадянство Угорщини в 20-му столітті, мовиться в дослідженні.
Аналітики звертають увагу і на те, що саме економічні зв’язки відіграють важливу роль, а не націоналізм. Багато місцевих жителів не відчувають зв’язків із Києвом, який насправді міг би вирішити цю проблему, якщо б боровся із корупцією, йдеться в дослідженні.
Мешканці Закарпаття стурбовані низьким рівнем життя в Україні, і їхнє незадоволення обумовлене саме поганим управлінням та корупцією
Мешканці Закарпаття стурбовані низьким рівнем життя в Україні, і їхнє незадоволення обумовлене саме поганим управлінням та корупцією. Багато хто вірить у те, що життя було б набагато простішим, якби ці території приєдналися б до сусідніх держав, які мають вищі показники рівня життя, зауважує дослідження.
Висновки і рекомендації
Хоча й Україна досягла значного прогресу після Євромайдану, на цьому історія не закінчується, зазначає звіт. Уряд президента України Петра Порошенка не показав здатності визнати та вирішити проблему того, що лідери мають в пріоритеті «особисте багатство а не суспільне благо», зауважують автори.
Дослідники рекомендують уряду в Києві створити антикорупційний суд з регіональним представництвом, вирішити суперечки стосовно мови, переглянувши мовні елементи в законі про освіту та знизити мотивацію отримувати хабарі, підвищивши зарплатні лікарям, вчителям тощо.
А владі Рівненської, Волинської та Житомирської областей звіт рекомендує забезпечити прозорість видобутку бурштину. Владі Закарпатської області – затвердити план офісу самоуправління щодо перерозподілу в рамках реформи децентралізації.
Високопосадовцям Угорщини – припинити заклики урядовців до автономії Закарпаття та утриматися від блокування українських ініціатив у міжнародних органах.
Влада України не раз робила спроби зупинити нелегальний видобуток і навіть провела кілька показових спецоперацій з арештами і вилученням тонн бурштину. Але успіху не вдалося досягти. За відсутності в регіоні іншої роботи, населення продовжує нелегально копати бурштин і продавати його за кордон. А коли влада намагається заборонити бізнес – «чужинців» зустрічають зі зброєю в руках.
Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) також займається розслідуванням корупційних схем, пов’язаних із незаконним видобутком бурштину. 20 червня 2017 року НАБУ оголосило про розкриття схеми з незаконного видобутку бурштину, до якої, як підозрюють, причетні депутат від БПП Борислав Розенблат і від «Народного фронту» Максим Поляков.
Голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль не вважає, що на Закарпатті є проблема сепаратизму. Свою позицію він обґрунтовує в газеті «Голос України» в публікації «Геннадій Москаль: «Закарпатський сепаратизм існує тільки у головах деяких політиків, на самому Закарпатті його немає».