Доступність посилання

ТОП новини

Ветерани АТО занепокоєні дискредитацією


Посвідчення учасника бойових дій
Посвідчення учасника бойових дій

Дедалі частіше організації ветеранів АТО стають прикриттям для рейдерських захоплень та інших сумнівних діянь. А органи влади на місцях створюють кишенькові ветеранські АТОшників для вирішення своїх проблем. З метою протидіяти подібним явищам та не допустити дискредитації ветеранських організацій учасники бойових дій утворили Раду ветеранів АТО з питань етики та моралі. Експерти зазначають, що за допомогою самих громадських ініціатив таку проблему навряд чи вдасться вирішити.

Колишній боєць добровольчого формування Олександр Харковець розповідає, що неодноразово стикався із ситуаціями, коли ветеранам пропонують взяти участь у вирішенні бізнес-конфліктів.

«Кожен, хто повертається – не знає, де себе подіти. Кожному потрібно заробляти гроші. І я сам стикався із тим, що мені пропонували поїхати «тітушкою» і за добу заробити гроші. І це вибір кожного», – зазначає він.

Під прикриттям благих намірів

Дедалі частіше під прикриттям псевдоАТОшних організацій колишніх учасників бойових дій, користуючись їхніми фінансовими проблемами чи необізнаністю залучають до сумнівних оборудок: незаконного будівництва або рейдерських захоплень. Відтак члени кількох організацій учасників АТО з метою запобігти подібній практиці виступили з ініціативою створити Раду ветеранів АТО з питань етики та моралі.

Тарас Костанчук
Тарас Костанчук
Багато псевдоАТОшних організацій. Причому, в багатьох випадках це робиться при обласних державних адміністраціях
Тарас Костанчук

«Багато псевдоАТОшних організацій. Причому, в багатьох випадках це робиться при обласних державних адміністраціях. Минає якийсь час, і їх використовують для віджимання бізнесу і взагалі в якихось неправомірних діях. Але завжди це прикривається благими намірами, що це начебто робиться по справедливості», – розповідає голова Всеукраїнського об’єднання учасників АТО «Справедливість» Тарас Костанчук.

За його словами, спочатку подібні випадки були поодинокі, але зараз набувають системного, масового характеру. Якщо цьому не завадити, то звання захисника України може бути дискредитованим.

«Закликаю до свідомості своїх побратимів по всій Україні», – зазначає Тарас Костанчук і закликає протидіяти подібним проявам.

Запит на людей у формі зберігатиметься – політолог

Як свідчить світовий досвід, ветерани воєн або учасники революцій залишаються впливовим чинником суспільно-політичного життя. Особливо це стосується країн, які переживають складні часи. Відтак політики або ділки намагаються скористатися цим важелем впливу в своїх інтересах. Таким чином, відбувається комерціалізація, а відтак і дискредитація ветеранського образу.

Так само і на Балканах ветерани війни часто були потім помічені в якихось сумнівних подіях, оборудках чи операціях
Михайло Басараб

«Так само і на Балканах ветерани війни часто були потім помічені в якихось сумнівних подіях, оборудках чи операціях. Деякі учасники війни чи революційних подій можуть не знайти себе в нових реаліях і часто вдаються до сумнівних заробітків. А це дуже часто використовують зацікавлені особи», – каже політолог Михайло Басараб.

За його словами, ветеранські ініціативи можуть позитивно вплинути на ситуацію. Проте лише за їхньою допомогою цю проблему навряд чи можна вирішити – потрібні також заходи соціального і правового характеру.

Суспільний запит на учасників АТО – а отже, і можливості зловживати цим статусом – зберігатиметься доти, доки триватиме збройний конфлікт або навіть доти, доки Україна долатиме його наслідки.

«Якщо війна за незалежність є однією з топових тем під час передвиборних дебатів, то, безумовно, формується відповідний запит на людей у військовій формі», – вважає Михайло Басараб.

За даними Державної служби у справах ветеранів війни й учасників антитерористичної операції, статус учасника бойових дій отримали понад 278 тисяч осіб, які брали участь в АТО.

  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG