Черкаси – У Черкасах працівники «Черкасиобленерго» оголосили безстроковий страйк. Понад чотири місяці вони не отримують заробітну плату – наразі борг перед енергетиками становить понад сто мільйонів гривень. Вони попереджають про можливий енергетичний колапс у регіоні: адже на підприємстві немає грошей навіть на аварійні ремонтні роботи. Сьогодні під час страйку енергетики дали керівникам міста й області два дні, аби ті із вищим керівництвом країни вирішили їхню проблему.
«Зарплату! Зарплату! Зарплату!» – зранку такі вигуки лунали під стінами облдержадміністрації. Кілька тисяч працівників «Черкасиобленерго» вже понад чотири місяці – без зарплати.
«До деяких людей приходять кредитори з банків, вимагають грошей. Кажуть: комунальні послуги не сплачені, значить, будуть виселяти, пломбувати квартири. Багато людей працюють сім’ями на підприємстві. Скрутно жити, але нас не розуміють. Ми ці акції робимо для того, щоб нас побачили і зрозуміли – що сьогодні це все має такий не дуже гарний вигляд. А коли через місяць пропаде світло у місті Черкаси, тоді все зміниться», – каже працівник Черкаського міського РЕМу Роман Мироненко.
Енергетики переповідають: збиралися і на мирні мітинги, і на пікети, перекривали дороги, писали звернення до всіх державних інстанцій. Однак у відповідь отримували лише обіцянки незабаром вирішити їхні проблеми.
Тож наприкінці квітня першими страйк оголосили 250 працівників Черкаського міського РЕМу. Через це жителі Черкас за квітень не отримали платіжок за електроенергію.
Страйкарі спеціально не відключатимуть електропостачання
Сьогодні ж до безстрокового страйку долучилися енергетики ще з 11 районів області. Мітингувальники наголошують, що спеціально не відключатимуть споживачам електроенергію. Але у будь-який момент черкащани можуть лишитися без неї – адже у випадку аварій, незрозуміло хто і як її відновлюватиме.
«Розумієте, у нас зараз немає нічого – ні зарплати, ні палива, ні матеріалів, немає чим відпрацювати. Тому навіть якщо є якісь невідкладні роботи, то, можна сказати без лапок, що колектив виконує їх героїчними зусиллями. Страйковий комітет ухвалює рішення, погоджує роботу – виконувати або не виконувати. Ну ви бачите, що черкащани ще не дуже відчули відсутність електроенергії, бо ми працювали. Наразі наші електромережі ще мають певний запас, але ж він не безкінечний», – каже голова страйкового комітету Черкаського міського РЕМу Віктор Антонюк.
Під час мітингу страйкарі дали міським та обласним керівникам два дні, аби ті разом із представниками підприємства зустрілися із прем'єр-міністром та врегулювали енергетичне питання. Крім того, вони наполягали на особистій зустрічі із головою Черкаської ОДА Юрієм Ткаченком.
«Зараз голова перебуває в Києві, приїде – дасть вам інформацію. Зараз ідуть переговори щодо вашого підприємства. Ви чудово розумієте, що не в Черкаській області вирішується питання виплати вам заробітної плати. Єдиний алгоритм вирішення питання – це зняття щодобових відрахувань в комісію НКРЕКП. Іншого варіанту немає, жодного. Підприємство є прибутковим», – звернувся до мітингувальників заступник голови ОДА Сергій Овчаренко, який вийшов замість Ткаченка.
Найбільше заборгував за електроенергію черкаський «Азот»
Нині люди масово звільняються із ПАТ «Черкасиобленерго». На сьогодні борг із зарплатні складає більше ніж 100 мільйонів гривень. Іще майже сім мільйонів підприємство заборгувало по податках. Крім того, у ПАТ «Черкасиобленерго» немає коштів на обслуговування електромереж – ані на матеріали, ані на пальне.
Усе це – результат заборгованості підприємством понад 800 мільйонів гривень енергоринку. При тому, що населення області справно сплачує за спожиту електроенергію. Але найбільший боржник – хімічний гігант ПАТ «Азот».
«Основна проблема – це нерозрахунки ПАТ «Азот» за використану електричну енергію, оплата іншим фірмам-прокладкам, через які виводилися кошти на власні потреби. ПАТ «Азот» лише за минулий рік заборгував нашому підприємству мільярд сто мільйонів гривень. Для нашого підприємства ця цифра дуже болісно зараз відчувається», – пояснює виконувач обов’язків голови правління ПАТ «Черкасиобленерго» Олег Самчук.
Як зауважила у коментарі Радіо Свобода народний депутат від «Самопомочі», секретар парламентського комітету з питань ПЕК Вікторія Войціцька, на комітеті ситуацію ПАТ «Черкасиобленерго» не розглядали, оскільки до них не надходили жодні звернення.
Кучеренко: люди стали заручниками ситуації
Під час сьогоднішнього засідання Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, підтримала звернення до Кабінету міністрів та профільного міністерства щодо незадовільного стану розрахунків, зокрема і щодо ПАТ «Черкасиобленерго».
«На превеликий жаль, вони, незважаючи на попередні обіцянки на засіданнях комісій, не виконали свої зобов’язання, покращення розрахунків, на жаль, немає. Будемо лише очікувати, що в зв’язку з рішенням комісії при Міністерстві економіки підприємство – найбільший боржник – буде працювати. Але прикро, що не були враховані інтереси «Черкасиобленерго» при ухваленні цього рішення. Що дозволило б зменшити заборгованість та повністю виплатити заробітну плату людям. Будемо сподіватися, що вони, якщо слідкують за нами, почують, що ми категорично підтримуємо своєчасну виплату заробітної плати і якісну роботу менеджменту», – зазначив під час засідання комісії голова НКРЕКП Дмитро Вовк.
На думку екс-міністра із питань житлово-комунального господарства України Олексія Кучеренка, Національна комісія мала б взяти на себе відповідальність і ввести зовнішнє управління у компанію. Адже наразі працівники стали заручниками ситуації, зокрема боротьби олігархічних угруповань.
«За рахунок людей одна група намагається шантажувати іншу. Я би просто радив людям негайно звертатися до прокуратури. Бо несплата заробітної плати – це насамперед кримінальний злочин. І негайно порушувати – я дивуюся, що досі не порушено – карну справу проти керівництва. Вони за це відповідають, бо в тарифі, який сплачують жителі Черкаської області, заробітні плати враховані», – зазначив він.
У середу в Черкасах на позачергове засідання зберуться міські депутати, аби ухвалити звернення до президента та Кабінету міністрів України щодо кризової ситуації, що склалася із ПАТ «Черкасиобленерго».