Напад на Сирію у 2015 році вивів російського президента Володимира Путіна з міжнародної ізоляції, до якої він потрапив після війни в Україні. Але те, що з ним стали зустрічатися західні лідери для обговорення близькосхідних питань, не означало, що на його країну та найближче оточення російського президента перестали накладати санкції, чи зняли попередні. Оглядачі говорить, що тактично це міг бути вдалий крок, але стратегічно Сирійська кампанія може обернутися для Росії ще більшими зовнішніми та внутрішніми проблемами.
Повернення на світову арену серед головних політиків оглядачі вважають найбільшим досягненням зовнішньої політики Росії в році, що минає. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода говорить Стефан Майстер з берлінського Центру імені Роберта Боша, який опікується проблемами Центральної та Східної Європи, Росії та Центральної Азії.
Головним досягненням Путіна було те, що він повернувся, що з ним знову більш-менш прийнятно розмовлятиСтефан Майстер
«Головним досягненням Путіна було те, що він повернувся, що з ним знову більш-менш прийнятно розмовляти, і що його сприймають як когось, хто міг би, можливо, навіть допомогти нам у вирішенні інших криз, поза кризою навколо України», – вважає берлінський політолог.
Втручання Путіна в сирійську війну зробило його важливим гравцем у цій частині світу, але воно також несе і значні ризики, як вказують експерти. Авіаційне бомбардування, що розпочалося 30 вересня, і було спрямовано проти сил сирійської опозиції та так званої «Ісламської держави», головним чином допомагає втриматися режиму сирійського президента Башара Асада. Ця кампанія може призвести до того, що спорожнить фінансові запаси Росії, розсварить Москву з мусульманами-сунітами по всьому регіону та збільшить терористичні загрози всередині Росії. Також у цій війні можуть статися непередбачувані події, як наприклад, збиття російського бомбардувальника турецькими військовими, в результаті чого різко погіршилися стосунки між Москвою та Анкарою.
Але чого не могла досягнути російська військова кампанія у Сирії, так це переконати Захід скасувати санкції, накладені через війну в Україні. Всередині грудня Європейський Союз продовжив їх до літа 2016 року, а наприкінці місяця Сполучені Штати розширили їх, додавши близько тридцяти осіб та компаній.
Директор департаменту Росії та Центральної Азії у раді Національної безпеки США Селест Валлендер говорить, що в адміністрації Обами жодним чином не пов’язують потенційно позитивну роль Путіна в Сирії з ситуацією в Україні.
У Росії немає жодної можливості для використання співпраці у боротьбі з тероризмом в Сирії для будь-якої зміни нашої стратегії та політики щодо УкраїниСелест Валлендер
«Не може бути жодного компромісу, у Росії немає жодної можливості для використання співпраці у боротьбі з тероризмом в Сирії для будь-якої зміни нашої дуже чіткої стратегії та політики щодо України», – говорить представник адміністрації США.
Говорячи про те, чи має адміністрація Обами позивні очікування щодо ролі Путіна в Україні, Валлендер сказав, що очікування не змінились і змінять їх лише конкретні дії Росії з виконання мінських угод.
Над матеріалом працювали Марія Щур та Carl Schreck