Доступність посилання

ТОП новини

Україна «мінімально готова» до зими – урядовці й експерти


©Shutterstock
©Shutterstock

Комфорт в оселях залежатиме від того, чи будуть екстремальні холоди в Європі, й чи піде Росія на ескалацію конфлікту на Донбасі

Київ – Україні вистачить запасів вугілля та газу, які вона встигає накопичити до початку опалювального сезону, запевняє міністр енергетики Володимир Демчишин. При цьому він висловлює сподівання, що Україна таки відновить постачання газу з Росії до кінця року і що потік вугілля до України буде незмінним. Тим часом, прем’єр констатує менші запаси газу, ніж планував уряд, а проросійські бойовики на Донбасі заявляють про припинення постачання вугілля до решти України. Експерти визнають, що Україна має мінімально необхідні запаси на випадок помірної погоди взимку, однак сумніваються, чи має уряд дієвий план на випадок сильних морозів або ескалації українсько-російського конфлікту.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Україна має на складах електростанцій та теплоелектроцентралей вугілля на один місяць роботи, і до середини жовтня цей обсяг збільшиться в півтора раза, повідомив журналістам міністр палива та енергетики Володимир Демчишин.

Володимир Демчишин
Володимир Демчишин

«Запаси вугілля нині перевищують 1 мільйон 900 тисяч тонн, а це на 250 тисяч тонн більше, ніж було минулого року перед початком опалювального сезону. Ми завозимо на електростанції 90 тисяч тонн на день, із них спалюється лише 70 тисяч тонн. Вугілля вистачає. До того ж, споживання електроенергії за рік зменшилося на 10%, а всі розрахунки робляться, виходячи з більшого енергоспоживання та холоднішої погоди, яка була в минулі роки», – повідомив Демчишин.


Міністр заявляє, що причин для паніки через нібито дефіцит вугілля немає. Водночас ватажок проросійських бойовиків угруповання «ДНР» на Донбасі Олександр Захарченко заявив, що припиняє вивезення вугілля з підконтрольних йому територій, доки за нього не запропонують вищу ціну, передають інтернет-ресурси сепаратистів.

При цьому у компанії ДТЕК запевняють, що вугілля із зони АТО вони продовжують вивозити – на потреби електростанцій своєї компанії. Про окрему домовленість із ДТЕК заявляють і сепаратисти.

Зі свого боку, Володимир Демчишин запевняє, що не бачить передумов для віялових відімкнень чи перебоїв в енергосистемі узимку. Оскільки, за його інформацією, більше половини електроенергії виробляють атомні електростанції, теплові – лише чверть, і на цьому тлі він констатує «певне перевиробництво електроенергії». Що ж до вугілля, то 70% від потреби України – це сировина газової групи, яку видобувають не в зоні АТО. Ще майже третина вугілля антрацитове, яке завозять із Південно-Африканської Республіки (ПАР), із зони бойових дій, і лише незначну кількість – із Росії, пояснює Демчишин.

На запитання Радіо Свобода міністр зауважив: якщо будуть перебої з вугіллям через сепаратистів, уряд може збільшити закупівлі в Росії, в ПАР або наростити власний видобуток, а тим часом упродовж місяця споживати запаси, які вже є на станціях.

«Українські порти можуть приймати 400 тисяч тонн «пісного» вугілля із Південно-Африканської Республіки на місяць. А Україні загалом треба 600 тисяч тонн такого вугілля на місяць. Тобто африканським вугіллям ми можемо «балансувати» ринок антрациту й пісної групи вугілля», – вважає міністр.

Що ж до газу, то його запаси у підземних сховищах уже перевищують 15 мільярдів кубометрів, повідомляють європейські газові оператори. А за місяць, який лишився до початку опалювального сезону, Україна може накопичити ще від одного до трьох мільярдів, залежно від того, коли Світовий банк надасть запланований кредит на купівлю газу, пояснює Демчишин.

«19 мільярдів, які запланував уряд, – це перестраховка, на випадок, що Україна взимку не отримуватиме російського газу. Однак переговори щодо нього йдуть нормально», – доводить Демчишин, додаючи, що навіть за газовими угодами 2009 року, без додаткових домовленостей Україна може купувати російський газ по 252 долари за 1000 кубометрів. Але визнає, що для збільшення газових закупок державі нині бракує коштів.

У разі потреби, каже міністр, Україна може використовувати і технологічний газ зі сховищ, якого там близько п’яти мільярдів кубів. Хоча більшість енергетичних експертів попереджають, що це порушить роботу сховищ та транзит блакитного палива до Європи.

Опалювальний сезон залежить від того, на чиєму боці воюватиме «генерал Мороз» – Гончар

Арсеній Яценюк
Арсеній Яценюк

Україні не вистачає газу для опалювального сезону, визнав днями прем’єр Арсеній Яценюк. І в цій ситуації він звинуватив, зокрема, Володимира Демчишина. Але прем’єр зазначив, що уряд шукає гроші для закупівлі кількості газу, якої наразі бракує.

Менш оптимістичний, але не катастрофічний сценарій озвучує й енергетичний експерт Михайло Гончар.

Михайло Гончар
Михайло Гончар

«Запасів, які будуть за місяць до опалювального сезону (враховуючи нинішні темпи закупівель), мінімально вистачатиме для опалювального сезону. І найбільш важливо, чи збігатимуться температурні екстремуми в Україні, ЄС та Росії. Якщо вони будуть одночасними, то навіть максимально можливе постачання газу з Росії нікого не врятує», – прогнозує Гончар, згадуючи подібну ситуацію, коли сильні морози у 2008-2009 роках погіршили газопостачання до ЄС і до частини українських регіонів.

Водночас, припускає Михайло Гончар, негативний сценарій в енергетиці можливий не лише за умови дуже холодної зими на континенті. Він не виключає ризику того, що взимку Росія вдасться до ескалації конфлікту з Україною, в тому числі й із застосуванням енергетичних важелів.

«Посилення російської агресії взимку не варто виключати. Якщо ж «генерал Мороз» воюватиме на боці Росії, а не на боці України, як було торік, то я не знаю, чи готова держава реагувати на такий сценарій. Мала б підготуватися», – зауважує Гончар.

Аналітик виходить з того, що точно спрогнозувати погоду неможливо. За умови ж середньостатистичної зими в Україні та запасів вугілля й газу, які Україна встигає накопичити до листопада, за прогнозами Гончара, в помешканнях буде мінімально допустима температура або трохи нижча від неї, однак енергетичної катастрофи не станеться.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG