Ватажки угруповання «ДНР» вирішили демонтувати пам’ятники жертвам політичних репресій та Голодомору в місті Сніжному. Як зазначають українські експерти, таке рішення є реакцією сепаратистів на процес декомунізації в Україні, а також продиктоване бажанням слідувати російській ідеологічній доктрині. Натомість самі сепаратисти пояснюють свою ініціативу «відновленням історичної справедливості».
Рішення про демонтаж пам’ятників ухвалила так звана «Народна рада» угруповання «ДНР», що визнане в Україні терористичним. Як зазначив один із ініціаторів такого рішення Валерій Скороходов, громада Сніжного не давала згоди на їх встановлення, а також пояснив необхідність демонтажу «відновленням історичної справедливості».
Директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович називає дії сепаратистів спрямованими на відновлення радянської ідеології, яка заперечувала ці злочини.
Це ще й вплив Росії, яка дуже нервово реагує на пам’ять про ГолодоморВолодимир В’ятрович
«З іншого боку, це ще й вплив Росії, яка дуже нервово реагує на пам’ять про Голодомор. Відповідно, це робиться для того, щоби продемонструвати свою підкреслену лояльність до Росії», – додає він.
Оскільки режим Путіна багато в чому повторює політику Сталіна, то на догоду Росії це рішення й ухвалилиСергій Гармаш
Головний редактор інтернет-видання «ОстроВ», яке пише про Донбас, Сергій Гармаш вважає таке рішення сепаратистів насамперед їхньою реакцією на процес декомунізації в Україні і, зокрема – на демонтаж пам’ятників Леніну. Також експерт зазначає, що сепаратисти намагаються йти у фарватері офіційної російської ідеології.
«Оскільки режим Путіна багато в чому повторює політику Сталіна, то на догоду Росії це рішення й ухвалили», – припускає він.
У березні хвалилися, що «не зносять пам’ятники», у травні – демонтували Стуса
Водночас, за словами експерта, лідери сепаратистів намагаються позиціонувати свої дії не як боротьбу проти України, а як боротьбу проти хибно обраного українським керівництвом курсу. Зокрема, в угрупованні «ДНР» визнали українську мову як «другу державну», а в березні цього року очільники сепаратистів на чолі із Олександром Захарченком покладали квіти до пам’ятника Тарасу Шевченку в Донецьку. При цьому так званий «міністр освіти та науки» угруповання «ДНР» Ігор Костенюк зазначив із цього приводу, що твори поета мають світове значення. За його словами, Шевченко «зробив внесок у світову літературу, у світовий культурний простір – і Російської Федерації, і Російської Імперії, і України», – наголосив він.
Тоді ж керівник організації «Молода республіка» Сергій Кондринський наголосив, що «в «ДНР» не зносять пам’ятники». Однак через два місяці сепаратисти в Донецьку демонтували барельєф українському поету та дисиденту Василю Стусу, який був розміщений на будівлі філологічного факультету Донецького національного університету. А тепер ініціювали демонтаж пам’ятних знаків жертвам Голодомору та політичних репресій.
Як зазначає Сергій Гармаш, подібні дії, вірогідно, санкціоновані російськими кураторами сепаратистів.
Ідуть повністю у фарватері Росії та позиціонують себе як частина РосіїСергій Кондринський
«Російський вплив там визначальний в усьому, в тому числі – в ідеології. Невдовзі там будуть виключно російські підручники і навчальна програма. І зараз ведуться переговори, щоби російські паспорти там роздавали. Вони цього не приховують: ідуть повністю у фарватері Росії та позиціонують себе як частина Росії», – розповідає експерт.
Голодомор мало зачепив промислові райони Донбасу, ба навіть багато селян рятувалися тут від штучного голоду. Однак, як зазначає Володимир В’ятрович, Голодомор є загальноукраїнською трагедією, пам’ять про яку об’єднує всіх українців.