Доступність посилання

ТОП новини

Хто обстрілює українське Щастя?


Київ – Місто Щастя під Луганськом, контрольоване українськими військовими, обстрілюють із двох боків, констатують спостерігачі. До цього, крім бойовиків незаконного збройного угруповання «ЛНР», можуть мати стосунок також російські донські козаки. Останні, як свідчать заяви їхніх ватажків та інформація із незалежних джерел, контролюють більшість захоплених сепаратистами територій Луганщини. За місто Щастя нині ведеться не менш запекла боротьба, ніж за Дебальцеве в Донецькій області. Добровольці батальйону «Айдар» розповіли в Києві про регулярні обстріли міста, потрапляння снарядів від «ЛНР» у лікарні, школи та крамниці. При цьому навіть самим бійцям складно визначити, хто саме їх обстрілює і з ким в майбутньому можна буде вести перемовини, приміром, про припинення вогню.

Кілька бійців добровольчого батальйону «Айдар» перед поверненням до міста Щастя під Луганськом зустрілись з журналістами. Крім іншого, вказують на свою форму, мовляв, нарешті, вони носять камуфляж одного кольору. Раніше кожен носив те, що зміг дістати чи що йому привезли волонтери. Військовим спецодягом цього разу їх забезпечило вже Міністерство оборони.

Поміж добровольців – мер міста Олександрівська, розташованого поруч із Луганськом, яке контролюють незаконні збройні формування, Микола Греков. Він розповів про сьогоднішню стан справ у місті, за яке ведеться така ж запекла боротьба, як і за Дебальцеве чи Донецький аеропорт.

«Обстрілюють незважаючи ні на що. Обстрілюють територію міста Щастя і його околиць. Були потрапляння снарядів і уламків і в медичні заклади, і в навчальні. Останній раз снаряд прилетів на стадіон, було потрапляння в магазин поруч з училищем професійної підготовки співробітників міліції, постраждало двоє студентів», – розповідає він.

Микола Греков зауважує, що українським бійцям у Щасті сьогодні до кінця не зрозуміло, хто саме обстрілює їхні позиції з боку «ЛНР».

На тій стороні всі бандформування розділені поміж собою. Там є донські казакі, представники проросійських організацій, чеченські терористи, є громадяни Сербії, які до них приєдналися
Микола Греков

«На тій стороні всі бандформування розділені поміж собою. Там є донські казакі, представники проросійських організацій, чеченські терористи, є громадяни Сербії, які до них приєдналися. За останньою інформацією, є випадки появи бойовиків з Італії та Іспанії. Є регулярні війська Російської Федерації», – каже боєць «Айдару».

До цього додає, що вони борються не лише проти українських військових, але вступають у сутички між собою. Через це, за його словами, дуже важко нині говорити про переговори з цією стороною конфлікту.

«За нашою інформацією, щодня відбуваються сутички між бойовиками різних бандформувань на тій території, відбуваються сутички між регулярними військами Російської Федерації та донськими казаками», – розповідає доброволець.

Депутат Львівської обласної ради, боєць «Айдару» Ігор Грещук розповів про загибель 1 грудня двох бійців «Айдару» із позивними «Захар» та «Бистрий» на блокпосту неподалік Луганської ТЕС.

Кожен день відбуваються обстріли, кожен день є якісь наслідки від тих обстрілів
Ігор Грещук

«За час з 6 вересня практично тільки два-три дні перед виборами й два-три дні після виборів не було обстрілів міста Щастя. А так кожен день відбуваються обстріли, кожен день є якісь наслідки від тих обстрілів. Я виїжджав із завданням на те місце, де загинули наші бійці, там стояла наша машина. Тільки ми були зранку, а це сталося ввечері. Жоден з нас там абсолютно не застрахований і не застрахований жоден житель Щастя», – пояснює Ігор Грещук.

До постійних бойових дій між «ЛНР» та козаками не дійшло – Андрій Діхтяренко

Луганський журналіст, головний редактор «Реальної газети» Андрій Діхтяренко в коментарі Радіо Свобода відзначив, що більшість територій, захоплених сепаратистами в Луганській області, перебувають під контролем російських козаків.

Атаман «Казачої національної гвардії» Микола Козіцин в інтерв’ю «Новому каналу Новоросії» заявив, що 80% цих територій контролюють саме козаки, а не бойовики «ЛНР». Гіпотетично Щастя можуть обстрілювати і вони, і незаконні збройні формування «ЛНР».

Це насправді дуже жахлива ситуація і для мешканців, які залишися в Щасті, і для українських військових, і для «Айдару», оскільки їх обстрілюють з двох боків
Андрій Діхтяренко

«Хто зараз обстрілює Щастя дуже складно відповісти. Ситуація змінюється кожен день. Щастя обстрілюють як з території Луганська, так і можуть обстрілювати з території так званого Бахмутського шляху, який більшою мірою контролюється казаками. Це насправді дуже жахлива ситуація і для мешканців, які залишися в Щасті, і для українських військових, і для «Айдару», оскільки їх обстрілюють з двох боків», – каже журналіст.

Андрій Діхтяренко додає, що козаки й бойовики «ЛНР», які переважно зосереджені в самому Луганську, конфліктують між собою, але до постійних прямих бойових дій між ними справа наразі не дійшла.

У бойових зведеннях на сайті «ЛНР» заявляють про обстріли з стрілецької зброї в останні дні блокпостів у Станиці Луганській, проте жодної інформації про події навколо Щастя там не подають.

Микола Греков наголошує на тому, що, з точки зору бійців «Айдару», найбільш сепаратистським містом в Україні видається, як це не парадоксально, не Луганськ, Щастя чи Донецьк, а Київ. Бо саме в столиці знаходять прихисток заможні вихідці з «ЛНР», які, за його словами, підтримували чи й далі підтримують сепаратистів, зокрема й фінансово. Це люди, які мають бізнес як на території «ЛНР», так і в інших регіонах України й почуваються сьогодні цілком вільно в українській столиці, відвідуючи ресторани, проводячи ділові зустрічі, каже Микола Греков.

Конкретних прізвищ айдарівець не назвав. Бійці, які затримували сепаратистів на передовій, у тому ж місті Щастя, сподіваються, що правоохоронні органи України таки звернуть увагу на дану проблему.

  • Зображення 16x9

    Жанна Безп’ятчук

    На Радіо Свобода з 2013 року. Вивчала політологію в Києво-Могилянській академії, закінчила магістратуру з європейських студій у коледжі Європи (Польща), навчалася журналістики в Данській школі журналістики та університеті Суонсі (Уельс, Велика Британія). До Радіо Свобода працювала журналістом в інтернет-виданні «ПіК України», кореспондентом і редактором у журналі «Тиждень».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG