Держкіно ініціює санкції проти серіалів та фільмів російського виробництва. З таким проханням вже звернулись до Міністерства культури, яке в свою чергу винесе це питання на розгляд Кабміну. Закликають чиновників працювати швидше в цьому напрямку і активісти, які щоразу влаштовують акції протесту. Втім, забрати російське справа не з легких і швидких. Для нього спершу треба знайти альтернативу.
«Браві вояки сьогодні на екрані. А завтра – у тебе у будинку», «Не пустимо в хату російську вату» – з такими плакатами під стіни Держкіно прийшли близько двох десятків активістів громадянського руху «Відсіч». Втім, скоро до них приєднались троє друзів. У ролі прихильників російського продукту у футболках з написом СРСР, ватниках та вушанках вони почали співати під балалайку й розпивали горілку.
«Я сам із Рязані, дідусь з Магадана, бабуся з Колими, і ми любимо всі ці фільми, і внукам будемо своїм показувати, тому що це справжня російська культура», – ввійшовши в роль, кричить один із активістів.
Проблема не в тому, що серіал російський, а в тому, що він пропагує, кажуть активісти. Як правило, у таких серіалах на тлі портрета Володимира Путіна ідеалізують озброєного росіянина, який з автоматом і кастетом вирішує долю інших людей, українці ж у стрічках – недолугі, з обов’язковим комплексом меншовартості. Терпіти це в час загарбницької війни Росії проти України, каже активістка громадянського руху «Відсіч» Катерина Чепура, не можна.
Бачимо, що відбувається зараз на Сході. І не в останню чергу це відбувається через те, що велика кількість населення була зазомбована, задуренаКатерина Чепура
«Ми бачимо, що відбувається зараз на Сході. І не в останню чергу це відбувається через те, що велика кількість населення була зазомбована, задурена. В народі таке населення називають «ватою». І ми не хочемо, щоб українське населення перетворювалось на «вату». Ми вимагаємо квот для всіх серіалів, не тільки для Росії. Треба просто встановити певний відсоток для фільмів, серіалів, телепрограм, які будуть представлені однією країною і дотримуватись цих квот», – пропонує вона.
«Кінематографічні санкції» від Держкіно
Заборонити російські фільми, які несуть в собі чіткі загрози національним інтересам України, не проти і в самому Держкіно. Його голова Пилип Іллєнко запевнив, що письмові пропозиції щодо цього відомство невдовзі передасть Кабінету міністрів. Під заборону мають потрапити фільми, які спотворюють та перекручують історію України, в яких фігурують співробітники спецслужб, а також актори і режисери, які підтримали анексію Криму та агресію Росії проти України. У розпорядженні Держкіно є для цього спеціальний важіль – оформлення прокатних посвідчень, які фактично є дозволом на розповсюдження фільмів.
Нам Національна рада надіслала перелік серіалів, що викликають питання у глядачівПилип Іллєнко
«Зараз ми оновили комісію, яка переглядає ці прокатні посвідчення. Нам Національна рада з питань телебачення і радіомовлення надіслала перелік серіалів, що викликають питання у глядачів. Експерти будуть переглядати цей продукт і визначатися щодо потреби позбавляти їх прокатних посвідчень. Але оскільки цей процес носить індивідуальний характер, ми пропонуємо це питання вирішити в загальному порядку, прийнявши відповідне державне рішення», – сказав Пилип Іллєнко.
Не хочеш російського – тисни на пульт
Але навіть при великому бажанні, забрати з ефіру мєнтів та акторів-україноненависників одразу неможливо, в першу чергу через потенційні мільйонні збитки каналів, які їх показують. А по-друге, через відсутність альтернативи. Відтак за підрахунками активістів, лише за перший тиждень вересня вісім українських телеканалів продемонструють 61 російський серіал та фільм.
У телевізора є чарівна штучка – пульт. Це найефективніший шлях – канал за тиждень зрозуміє, що серіал не дає прибутківВалід Арфуш
«Для будь-якого каналу це буде дорівнювати економічній катастрофі. Хай патріотизм проявить кожен глядач і перестане дивитися російський серіал. У телевізора є чарівна штучка – пульт. Це найефективніший шлях – канал за тиждень зрозуміє, що серіал не дає прибутків», – так раніше висловлювався телепродюсер, екс-заступник генерального директора НТКУ Валід Арфуш.
На заміну російським серіалам Україні потрібно працювати над своїми. Для цього на потреби кіногалузі з держбюджету вже перерахували 15,5 мільйонів гривень. Планують також і звільнити виробників українського теле- і кінопродукту від податку на прибуток. Втім, усе це в довгостроковій перспективі, кажуть в Держкіно, для втілення якої потрібно не лише бажання, а й терпіння.