Сотні українців у Празі відзначили День Незалежності України маршем історичним центром міста, народним віче і церковною літургією за Україну. Чеські українці активно збирають кошти на потреби українською армії і добровольчих батальйонів, які беруть участь в бойових діях на сході України, а раніше також допомагали лікуванню у Чехії поранених активістів Євромайдану. Українці кажуть, що нинішнє свято є відмінним від попередніх саме через те, що Україна, поставши перед загрозами, і далі виборює свою незалежність.
Під похмурим празьким небом зібралися сотні українців і вирушили ходою від греко-католицького собору святого Климента через історичний Карлів міст. Прапори, гімн України, козацькі пісні, вишиванки, синьо-жовті стрічки, скандування «Слава Україні! Героям слава!», величезний національний прапор, який несло понад десяток людей... І погода все більше й більше ставала сонячною.
Хода дійшла до пам’ятника Тарасу Шевченку на іншому боці Влтави. Не без пригод, бо в якийсь момент празька поліція кількома автівками переговорила дорогу. Колонна спокійно чекала, поки активісти української громади показували представникам влади потрібні дозволи на марш Прагою.
«Це свято, на яке очікувало не одне покоління нашого народу. І наша незалежність давалася нам дуже важко. І ті роки, які пролетіли, вони ніби були безхмарні, але вели до нинішньої ситуації. Зараз цей День Незалежності – це справді свято зі сльозами на очах, бо гинуть наші люди, гинуть наші військові, гине мирне населення», – сказав в інтерв’ю Радіо Свобода посол України в Чеській Республіці Борис Зайчук.
«Але разом з тим, це свято, про яке мріяло не одне покоління українського народу. І ми оптимісти, ми віримо в перемогу, на яку чекає наш народ. Війна увірвалася несподівано. Той, хто морив Україну голодом і вбивав українців в таборах, намагається створити так звану «Новоросію», – додав посол.
Він нагородив за волонтерську роботу кількох активістів української громади Чехії за збір коштів на потреби українського війська, яке бере участь в АТО на Донбасі.
Особливий День Незалежності
У своїх виступах на мітингу біля пам’ятника Кобзареві і на вічі на Вацлавській площі – місці знаменитої «оксамитової революції» в тоді ще Чехословаччині 1989 року – багато ораторів говорили, що цей день особливий, відмінний від попередніх Днів Незалежності України саме через події на сході.
«Понад тисячу років ми боролися за свою свободу. А нині від нас залежить, чи будемо ми святкувати День Незалежніості наступного року від Львова до Луганська», – сказав у своєму виступі Михайло Топов.
Галина Андрейців, яка активно збирає кошти на потреби українських військових через організацію «Українська європейська перспектива», каже Радіо Свобода: «Цей День Незалежності – абсолютно інший ніж були попередні. Зазвичай в цей день у нас концерти, пісні та танці. Але цього року ми не можемо по-звичному його відзначати. Але ми не маємо права бути і в жалобі. Наші воїни вмирають не за те, щоб ми були пониклі і не думали про майбутнє. Ми мусимо вірити в перемогу, що все буде добре. Але саме зараз вирішується питання нашої незалежності. Те, за що боролися наші прадіди – ми знову захищаємо. Всі вже звикли до миру, це як зранку випити каву. Але події, які зараз відбуваються, показали, що за мир треба боротися».
Активіст української громади Богдан Масляк з групи «Допоможи фронту» каже, що конфлікт на Сході, а перед тим анексія Росією Криму, об’єднали українців.
«Попри сьогоднішні події, Україна стала більш єдиною, аніж була досі. І хоча у нас зараз насправді біда, у нас ллється кров, але більш об’єднаною Україна ще ніколи не була. За час незалежності, саме сьогоднішній день є найсвятковішим. Хоча це сумний день, бо наші люди гинуть. Це сумно, але водночас є відчуття, що ми й далі боремося за нашу незалежність», – каже Масляк Радіо Свобода.
Чехія підтримує Україну
Лише в самій Празі живе близько сотні тисяч українців. Це офіційні дані, а неофіційні можуть бути на порядок вищими.
Історично українці були дуже активними в Празі у міжвоєнний період, коли тут з’явилась українська політична та наукова еміграція після поразки УНР та ЗУНР. У тодішньому чехословацькому парламенті були депутати-українці з нинішнього Закарпаття, яке в 1945 році ввійшло до складу УРСР.
Чеська республіка, яка є членом Європейського союзу та НАТО, підтримує санкції ЄС проти Росії через агресивні дії Кремля в Україні.