Збаразький районний суд, що на Тернопільщині, визнав винним депутата райради, який вивісив на адмінбудівлі червоно-чорний прапор. За інформацією обласної прокуратури, чоловік «принизив значення офіційної Державної символіки України». Відтак суд призначив «хулігану» 40 годин громадських робіт. Нині червоно-чорним прапором зумисно лякають мешканців східних регіонів.
Червоно-чорний прапор використовувався на початку ХХ століття як символ протестного руху в європейських країнах, у Латинській Америці і на Африканському континенті.
А ось в Україні червоно-чорний прапор став популярним у молодіжних середовищах, зокрема у «Пласті», у 20-х роках минулого століття, коли польська влада в Галичині не толерувала використання українцями національного синьо-жовтого стягу. Тоді футболісти спортивного товариства «Україна» виступали у червоно-чорній формі, а їхній прапор складався з трьох смуг у червоно-чорній колористиці.
Історик, дослідник геральдики Андрій Гречило наголошує, що червоний і чорний не є кольорами Організації українських націоналістів та Української повстанської армії. Де-юре цей прапор ніколи не був закріплений за ОУН.
ОУН(б). До червоно-чорного прапора мали затвердити емблему
«ОУН використовувала синій прапор з золотистим націоналістичним тризубом, де замість середнього зуба був поставлений меч, виконання відомого графіка Роберта Лісовського. У 1941 році, коли стався розкол ОУН, бандерівське крило, яке проводило збір у Кракові, серед різних постанов прийняло, що запроваджує інший організаційний прапор, він мав бути червоно-чорним, але було вирішено, що для цього має бути затверджена окрема постанова. Але, коли почалась війна, бандерівське крило попало у неласку до німців і легальної можливості використовувати цей прапор не було. Тобто, ця справа не була доведена до кінця», – розповів Андрій Гречило.
Донині збереглося чимало графіки і гравюр, агіток і листівок, на яких зображено прапор ОУН (Бандери) у червоно-чорних кольорах, але на них завжди присутня емблема. Багато оунівців та упівців і не знали про існування червоно-чорного прапора, каже геральдист Андрій Гречило, бо не сприймали їх бандерівськими кольорами.
«Частини ОУН, які перебували за межами України, використовували трикутний червоний прапорець з чорним хрестом».
«Два кольори» у радянський час не забороняли
Водночас, якби червоно-чорний прапор був пов’язаний з ОУН чи УПА, то навряд чи у 1964 році з’явилась пісня «Два кольори», яка стала популярною у радянський час, а у ній мова йшла про червоний і чорний кольори. Відтак їх не пов’язували у час масового психозу боротьби з українським буржуазним націоналізмом із повстанським рухом.
Червоно-чорний прапор із двох смуг став символом протестної боротьби
Наприкінці 80-х років минулого століття галичани почали використовувати на акціях не лише національний синьо-жовтий прапор, але й червоно-чорний.
«Червоно-чорний прапор з двох смуг став символом протестної боротьби», – каже дослідник.
Навіть організація ФАРЕ (футбол проти расизму в Європі) не має претензій до використання червоно-чорного прапора фанами під час футбольних матчів. До того ж ці кольори закріплені Міністерством юстиції за кількома політичними партіями в Україні, лише різні партійні емблеми.
Нині довкола використання червоно-чорного прапора зумисно нагнітається ситуація, особливо у східних регіонах держави, щоб не консолідувати, а роз’єднати націю, вважає співрозмовник.