Львів – Учасників львівського Майдану цими днями викликають на допити у прокуратуру як свідків у розслідуванні кримінального провадження за «порушення рівноправності громадян залежно від їхньої расової, національної належності або ставлення до релігій». Молодь Майдану вимагає від прокуратури припинити слідчі дії щодо протестувальників.
У Львові відкрили два кримінальні провадження: за статтею 161 Кримінального кодексу – розпалювання національної ворожнечі, а також статтею 279 – «блокування транспортних комунікацій» – проти студентів Українського католицького університету.
Просять дати свідчення щодо розпалювання міжнаціональної ворожнечі, чого не було на МайданіВасиль Молдаван
За цією ж кримінальною справою як свідка викликали чиновника міської ради Тараса Чолія, який виступав на вічі 8 грудня.
«Я не можу говорити, що відбувалось під час допиту, бо підписав документ про нерозголошення таємниці слідства. У своїй промові на вічі я не торкався жодних національностей, етнічних груп», – каже Тарас Чолій.
Свідки на допит у прокуратуру ходили з адвокатами, повістку їм передав працівник СБУ, оскільки до робочої комісії, яка проводить слідство за статтею 161, входять працівники СБУ, прокуратури і правоохоронних органів.
Чиновнику обрали запобіжний захід
Правоохоронці завітали в Український католицький університет і просили прізвища студентів, які їхали 26 листопада у Київ і перекрили міжнародну трасу. Тоді автобус, в якому перебувала молодь, зупинили працівники ДАІ, щоб перевірити документи, а згодом з автобуса хтось зірвав номерний знак. Студенти на знак протесту перекрили трасу. На місце події приїхав чиновник міськради Андрій Шевців.
Нині він отримав повідомлення від правоохоронців про те, що підозрюється у блокуванні транспортних комунікацій, тобто кримінальному правопорушенні, передбаченому статтею 279 Кримінального кодексу. Відтак щодо Андрія Шевціва застосовано запобіжний захід – не відлучатись від місця реєстрації чи проживання без дозволу слідчого, прокурора або суду.
«Я прибув на місце події, коли рух транспорту у напрямку до Києва був обмежений. Посеред дороги, перед колоною машин, стояв патрульний автомобіль ДАІ, перегородивши таким чином дорогу», – пояснює чиновник міськради.
У телевізійників просять відеоматеріали
У керівництва «24-го каналу» Генпрокуратура просила надати персональні дані журналістів і операторів, які висвітлювали київські події, а телеканал «ЗІК» правоохоронці просили надати відеоматеріали з віча на львівському Майдані 8 грудня.
Як пояснює прес-служба Генпрокуратури, такі відеоматеріали потрібні, щоб об’єктивно розслідувати і встановити справжню картину подій у Києві. А тому «слідчі органи прокуратури направили низку запитів у редакції багатьох ЗМІ, журналісти яких були свідками подій 29–30 листопада».
Генпрокуратура просить керівників редакцій і журналістів не розцінювати виклики на допити як втручання у роботу ЗМІ чи перешкоджання. Якщо журналіст відмовляється свідчити, то це його право, наголошують у прокуратурі.
Адвокат Дмитро Гудима радить свідкам у політичних справах скористатись правом і відмовитися від свідчень, бо закон це дозволяє.
«Якщо ніхто нічого не захоче говорити, ні один свідок, то інформація ніяким чином не може бути використана. Нехай самі копають. Ідея слідчого полягає в тому, що з інформації свідка, навіть загальної, він вибирає фрагменти, щоб викликати нового свідка і хтось може щось повідомити, щоб когось нового викликати зі свідків», – зауважив адвокат.
Львівські активісти Майдану, які проходять свідками у кримінальній справі, вважають, що представники силових структур просто намагаються їх залякати.